Varoluş Dergisi

OĞLAK BURCU

Oğlak burcu Zodyak da 10. Burçtur. 10. Ev ile de ilişkilendirilir fakat eşit değildir.

21 Aralık – 21 Ocak arasında Kış Solstis’in de, en uzun gecenin yaşandığı, karanlığın güçlü olduğu gün olduğu; fakat aynı zamanda da Güneş’in gücünü yeniden kazanmaya başladığı vakittir Oğlak burcu zamanı.

Güneşin geri dönüşü olarak kabul edilir ve birçok kültürde, birçok festivalle kutlamalar yapılan zamandır 21 Aralık günü.

Toprak elementinin ‘Öncü’ ve son burcudur. ‘Dişil’ karakterde ve yöneticisi de Satürn’dür. ‘Melankolik’ bir mizaca sahiptir bu da, işler yolunda gitmediğinde endişeli, panik bir yapıya dönüşebilir anlamına gelmektedir.

Toprak elementinden bir burç, maddi konuları, maddenin yönetimi, organizasyonu, dünyevi konuları, dünya ile alakalı olanı anlatır bize.

Yöneticisi Satürn ve öncü burç olması sebebi ile Oğlak burcu sistem kurmak, temel atmak, inşa etmek, tertiplemek – düzenlemek ya da olanı sağlama almak üzere gelmiştir Dünya’ya.

Oğlak burcunu şu sıfatlarla tanımlayabiliriz: Mantıklı, işine önem veren, sorumluluk sahibi, güvenilir, yaşlı, saygıdeğer, otorite, tedbirli, aksi, mükemmelliyetçi, azimli, toplumdan onay almak isteyen, zirveye ağır ağır tırmanan, uzun vadeli amaçları olan, hayattan ders alan, yalnız kalabilen, öz disiplinli.

Sosyal anlamda gelişkin bir yapı taşımakta ve toplumsal anlamda ise sorumluluk almaya yatkın işine önem veren yapıdadır Oğlak burcu. Toplum da saygınlık kazanmış otorite figürlerini de ifade etmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Oğlak burcunun gölge yanı: Çok açılamamak, duygularını ifade edememek, fazla kontrolcülük ve karşıt evi Yengeç burcuna kaçarak alıngan ve ailesinden beklediği sevgiyi almak isteyen alamadığında küsüp, araya mesafe koyan bir yapı olabilir.

Yengeç – Oğlak aksı duygu ve madde çatışmasını bize ifade etmekte.

10. burç olması nedeniyle 10 ev ile ilişkilendirdiğimizde; kariyer, iş hayatı, günlük hayatımızdaki sorumluluklar, yükümlülükler ile ilişkili de görülmektedir.

Oğlak burcunu devletin, şirketin, büyük grupların, holdinglerin; CEO, Genel Müdür, Müdür pozisyonlarında görebildiğimiz gibi, bu kurumları temsil eden de bir sembolizmadır.

En temel konusu hedef belirlemek, zirveye ve hedeflerine adım adım ilerlemektir.

Oğlak bir dağ keçisidir. Zirve hedefine ilerlerken bıkmadan yol alan bir dağ keçisi.

Her adımını sağlam atar. Bu sebeple kolay kolay düşmez. Tırmanırken yaşayacağı zorlukların farkındadır ve sabırla adım adım ilerler. Karşılaştığı engeller onu güçlendirdiği gibi, aynı zamanda ona bilgelik katar.

Hocam Barış İlhan ‘Astroloji Dersleri’* kitabında, Oğlak burcunun mitolojisini şöyle anlatmıştır:

‘Üst tarafı Oğlak alt tarafı Balık olarak resmedilmesi Mezopotamya’ya dayanmaktadır. Mezopotamya’da Fırat ve Dicle’yi besleyen suların tanrısı EA dır. Bu tanrı balık derisinden giysi giymektedir. Mezopotamya sanatına göre Oğlak ‘Yaşam Ağacı’nın yapraklarından yiyerek beslenen figür olarak anlatılmaktadır. Oğlak ve Balık figürü ile anlatılan Oğlak burcu besleyen, Güneş’i yeniden doğuran, medeniyeti taşıyan, Güneş’in doğuşu ile ilişkilendirilmiş bir burçtur.

Oğlak burcunun bilge ve olgun yapısını anlatan bir diğer efsaneye göre; deniz hazinelerine sahip, efsanevi bir yaratıktır deniz keçisi.

Denizin tüm hazinelerine sahiptir, zaman zaman su yüzüne çıkar. Hazinelerini karada yaşayan insanlar için nasıl kullanabileceğine bilgece bakar.’

Haritamızdaki Oğlak burcu, bu sebeple bizim bilgeliğimizi de anlatmakta.
Haritamızda Venüs Oğlak’da ise; ilişkilerimizde bilgelik,
Güneş Oğlak’da ise; yönetimde, liderlikte bilgelik,
Merkür Oğlak’da ise; iletişimde, eğitimde bilgelik,
Jüpiter Oğlak’da ise; ticaret de bilgelik olarak değerlendirebiliriz.

Haritalarımızda Oğlak burcunun olduğu evler bize disiplinli olduğumuz, kurallar koyduğumuz ve tertipli olduğumuz alanları bize anlatır.

Yükselen burcumuzun yöneticisinin Oğlak burcunda yer alması ise bizim yaşam amaçlarımız ve kendimizi ifade ettiğimiz hayat alanlarında uzun vadeli ve köklü amaçlarımız olduğunu anlatmakta.

Haritasında 9.evinde Merkür ve Venüs’ü Oğlak burcunda olan biri olarak deneyimlerimden aktarmak isterim ki;

Merkür Oğlak; sistemli düzenli, detaylı yavaş yavaş, hesaplı-planlı öğrenmek ve öğrendiğini tüm alanlarda uygulamak isteyen bir yapı sunmakta.

Venüs Oğlak ise; uzun soluklu, köklü ilişkiler ve ilişkilerinde ciddiyet düzene sahip bir yapı oluşturmakta.

Satürn Oğlak’da iken; ne kadar disiplin istediğini 2020 yılında canlı canlı test ettik hepimiz.

Oğlak burcu sağlığımızda ise; dişler, deri – cilt, kemikler, eklemleri ifade etmekte.

Mars Oğlak’da ise; Mars’ın yücelimde olduğu burç ve burada Mars’ın agresifliği sabır ve sağlamlık isteği ile perdelenmekte. Mars’ın ateşi Oğlak burcunun toprak teması ile kapanmaktadır.

Ay Oğlak’da ise; zararda bir yapı, Ay’ın empatik ve duygusal yapısı Oğlak burcunun hiç tercih etmediği bir durumdur.

Hesaplı hareket etmek ve hatta zaman zaman çıkarcı duygular oluşabilir Ay Oğlak burcunda.

Evrensel anne göstergesi Ay Oğlak burcunda zararda olduğundan; anne ile sorunları ya da sorunlu konuları da bize işaret edebilir.

Uranüs Oğlak burcunda; kendi özgürlükçü, isyankar yapısı ile davranamadığı için sınırlanmalar ve değişimin rahat gerçekleşmediği durumu ifade etmekte.

Oğlak burcunun haritamızda 11. Evde olması; topluluklar, sosyal çevre, arkadaşlar konularında disiplinli dağılmayan yapımızı anlatmakta.

12. ev de Oğlak burcu; farkında, kontrolümüzde olmayan alanı ifade etmekte 12. Ev. bilinçaltı, korkularımız ve ne kadar kontrolcü ve kontrollü olduğumuzu fark edemeyişimizdir.

Muhammed Ali, Seda Sayan, Burak Özçivit, Çağla Şıkel, Barış Manço, Kate Moss, Cem Uzan, David Bowie, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un, Oğlak burcu olduğu bilinmektedir.

Oğlak burcu; inşa etmek, hedefine ilerlemek, sistem kurmak için geldiği Dünya’da, varlığını hissettirerek, yolunda azimle, engelleri aşarak ilerleyen bir yapıdır.

Haritalarımızda Satürn ya da Oğlak burcu hangi alanda ise; o alanda sistemin bizden beklentisi de bu yöndedir.

Oğlak burcunun yöneticisi Satürn’ün bize mesajı şudur;

Disiplinli çalış,
Azimli ol,
Herkes yanlış olsa da, sen doğru ol,
Ödülünü alacaksın.

2021 yılının ödüllerimizi aldığımız bir yıl olmasını temennisi ile,

Mutlu, keyifli, huzurlu bir yıl dilerim.

Kaynakça;
Barış İLHAN – Astroloji Dersleri *

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler