Varoluş Dergisi

RUHUN BAŞKA BİR BEDENDE YENİDEN DOĞMASI: REENKARNASYON

Reenkarnasyon denince akla ilk gelen isim olan ABD’li psikiyatrist Ian Stevenson’ın yaptığı çalışmalar, ölümünün ardından da dünyada ses getirmeye devam ediyor. Bir kişi öldükten sonra ruhunun yeniden başka bir bedende doğduğuna olan inancın inananı da var inanmayanı da. Çalışmalarında Adana’da yaşayan Adnan Kelleçi’nin “Kore Savaşı’nda şehit düşen bir Türk askeriydim” diye önceki yaşamını ve öldüğü anı anlattığı olaya yer veren Stevenson’ın 40 yıllık meslek hayatı boyunca yaptığı araştırmalar incelenmeye değer nitelikte.

Psikiyatrist Stevenson dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 bin çocuk üzerinde çalışmalar yürüttü ve dünyaya reenkarnasyonun gerçekten de var olabileceğini kanıtlamaya çalıştı. Ona göre çocuklar önceki hayata ait anılarını 8 yaşına geldiklerinde tamamen unutmaya başlıyordu. Bu yüzden araştırmalarını geçmiş yaşamlarından izler taşıdıklarını öne süren 2-5 yaşları arasındaki çocuklar üzerinde yürüttü. Stevenson geçmiş yaşamlarını hatırladıklarını söyleyen Türk çocukları üzerinde de incelemelerde bulundu. Bunlardan biri de 1935’te Antakya’da dünyaya gelen Cemil Fahrici’ydi;

”Doğumundan bir önceki gece babası uzaktan akrabaları olan Cemil Hayık’ın kendi oğlu olarak yeniden dünyaya geldiğini gördü. Hayık, Fransız güçleri tarafından çetesi sarıldıktan sonra silahını çenesine dayayarak intihar eden yerel bir kahramandı. Bebek Cemil’de çenesinin altında 2 santim boyutlarında bir yara izine sahipti ve 2 yaşına geldiğinde Hayık’ın yaşamı hakkındaki detayları çevresiyle paylaşmaya başladı. Daha sonraki yıllarda Stevenson yaptığı araştırmalarla Cemil’in başının üstünde de bir yara izinin olduğunu fark etmişti.” (Reenkarnasyon Örnekleri 2, Bülent Pakman, Kasım 2009)

Yara izleri, çeşitli fobi ve ağrılar reenkarnasyon belirtileri olarak görülüyor. Bazı uzmanlara göre boynundan sıkıntı çeken kişiler geçmiş hayatında asılarak öldürülmüş olabilir ya da yüksekten korkan bir kişi bir kalenin duvarından aşağıya atılarak cinayete kurban gitmiş olabilir. Nedeni açıklanamayan korku ve fobilerin de önceki yaşamlardan gelmiş olabileceği öne sürülüyor.

”ABD’de yaşanan bir diğer ünlü reenkarnasyon vakası ise 1952 yılında Colorado eyaletinde yaşayan bir kadına ait. Daha önce ABD dışına hiç çıkmamış olan 29 yaşındaki Virginia Tighe, Morey Bernstein isimli bir hipnoz uzmanı tarafından hipnotize ediliyor ve kadın hipnoz sırasında koyu bir İrlanda aksanıyla konuşmaya başlıyor. 19’uncu yüzyılda yaşayan İrlandalı Bridey Murphy isimli bir kadın olduğunu, 1864 yılında İrlanda’nın Cork kentinde doğduğunu, Sean isimli bir adamla evlendiğini ve merdivenlerden düşerek geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybettiğini söylüyordu. Tighe’nin Cork ile ilgili anlattığı ayrıntılar daha sonra birçok gazeteci tarafından doğrulandı ancak İrlanda’da Bridey Murphy isimli bir kadının yaşadığına dair hiçbir kanıt bulunamadı.” (Reenkarnasyon Örnekleri 2, Bülent Pakman, Kasım 2009)

Tarihte tanınmış insanlar arasında da reenkarnasyona inananlar yok değil; Ünlü Ressam Salvador Dali kendisinin ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu söylüyordu, Henry Ford ise önceki hayatında savaş sırasında hayatını kaybeden bir asker olduğunu düşünüyordu.

Bir diğer yanda psikoloji bilimi reenkarnasyonu neredeyse reddediyor. Psikolojiye göre bu durum ‘hayali anı sendromu ya da sahte anı sendromu olarak ifade ediliyor. Gerçekte hiç yaşanmamış olmasına rağmen insanlar, gerçek kişi ve mekânlar ile bazı hatıraları zihninde oluşturabilirler. Özellikle, çocukları ya da sevdikleri çok uzakta olan kişilerde bu durumun yaşandığı gözlenmektedir. Akla gelen bu anılar için metafiziksel yorumlar vardır ve reenkarnasyon bunlardan sadece bir tanesidir.

ABD’de bir üniversitede ise genlerde ortaya çıkan kimyasal değişimler sonucu çeşitli deneyimlerin gelecek nesillere aktarılabileceği ortaya çıkmıştır. Bazı hatıraların, travmatik ya da stresli deneyimlerin genlerle aktarılabildiği düşüncesi bilim dünyasında yeni değildir.

Bilimsel boyutta çıkmaza giren reenkarnasyon inancı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Psikiyatrist Stevenson’ın “20 Örnek Reenkarnasyon Vakası” kitabını tavsiye ederim.

İnanırsınız ya da inanmazsınız ama sizin de hatırlayacaklarınız vardır belki.

Kaynakça;

Reenkarnasyon Örnekleri 2, Bülent Pakman, Kasım 2009

Ian Stevenson, 20 Örnek Reenkarnasyon Vakası

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler