Varoluş Dergisi

CİDDİYET İSTEYECEĞİMİZ VE BİZE CİDDİ KARARLAR ALDIRABİLECEK “2023”

Mars ve Merkür retrosu ile giriş yaptığımız 2023 yılı başlarken ki yavaşlığında olmayıp hızlı geçireceğimiz bir yıl olarak geliyor yaşamlarımıza. Ağır hareket eden ve toplumsal bazda bizi etkileyen gezegenlerin burç değişimleri ile hem bireysel hem de toplumsal değişimlerin bizleri beklediği 2023 yılında bizleri oldukça hareketli bir sürecin beklediğini söyleyebilirim.

Ekim sonunda retro pozisyona geçen Mars’la eyleme geçmek istesek dahi birtakım engellerle karşılaşmış ve yahut yapmamız gereken eylemi bilsek dahi sanki bir şeylerin bizi geri çekiyormuşçasına verdiği hissiyatla çok da hareket imkanı bulamamış olabiliriz. Gerek hareket edememenin vermiş olduğu hisle gerekse tahammül seviyemizin düşük olmasından kaynaklı içte bastırılmış olan öfkenin bir anda patlak verdiği durumlarla karşılaşmış olabiliriz. Gölgeli günleri ile beraber Ocak ayının son 10 gününe kadar devam edecek bu durum için biraz daha sabır demek isterim.

Aralık ayının son haftasını da etkisi altına alan Merkür retrosu da Mars retrosuna eşlik ederek gireceğiz 2023 yılına. Eylemlerimizdeki geri çekiliyormuş hissiyatının yanı sıra, yarım kalmış, konuşulmamış, tamamlanmamış ucu geçmişe dayanan konularımızın da tamamlanmak üzere önümüze sıralanıyor olması bizim biraz canımızı sıkacak olabilir. Hiç canınızı sıkmayın, Retrolar canımızı sıkmak için değil yapmamız gereken eylemleri yapabilmemiz için bize yeniden fırsat vermek üzere geliyorlar karşımıza. Yapmamız gerekeni yapıp, tamamlamamız gerekeni tamamlayabilelim ki, önümüzde bizi bekleyen konularımıza doğru daha temiz olarak yol alabilelim diye.

Yılda 3 veya 4 kez retro pozisyona giren Merkür, bu yıl retro pozisyonlarını toprak grubu burçlarda gerçekleştirecek. Bu da demek oluyor ki, her Merkür retrosun da ki konularımız sağlam konular olacak ve temizlememiz yada tamamlamamız gereken konularımız bizim biraz daha önem verdiğimiz ya da vermemiz gereken konular olacak.

2023 yılını Oğlak burcundaki Merkür retrosuyla karşılıyoruz. İçerisinde iş, para, kariyer konularının yer aldığı, sosyalleştiğimiz ortamlarımızı etkileyen bazı konular bizi Ocak ayı sonuna kadar meşgul edecek. Bize ciddi bir takım kararlar aldırabilecek bazı gelişmeler yaşamamız olası. Bize daha iyi gelir kazandıracak bir işe devam etme kararı almamızla katıldığımız sosyal alanlarımız değişmesinin olası olduğu gibi arkamızdan dönen bir takım yalan veya iftira gibi sebeplerle de sosyal ortamlarımızda bir takım ayıklama veya değiştirme isteğinde olacak olabiliriz. Olan her şey hayrımıza olur, bizi olmamız gereken noktaya taşıyabilmek için olur. Bunu zihnimizin ışığında, bir köşe de hep tutarsak, karşılaştığımız durumlara olan bakışımız ve vermiş olduğumuz tepkiler her zaman daha yumuşak ve ılımlı olacaktır. Kim ne yaparsa yapsın önüme engel diye koymuş olduğu taş benim basamağımdır. Aslında beni olmam gereken noktaya taşıdığı için ona kızmam değil, teşekkür etmem gerekir.

Bu uyarıları vermemizin sebebi ise karşılaştığımız durumlarda neyin neden olduğunu anlayabilmemizin çok değerli olduğunu bilerek, gelmesi olası duruma karşı biraz daha temkinli olabilmemiz içindir.

Ciddiyetle ilerlememiz gereken, bize ciddi bir takım kararlar aldırabilecek 2023 yılında bizi hem bireysel hem de toplumsal olarak etkileyen, ağır hareket eden gezegenlerin burç değişimi ile bizlerinde hayatında bir takım değişimler kaçınılmaz olacaktır. 2019 yılının sonlarında pandemi ile başlayan sürecimizde Kova burcuna giren Satürn bizlerin hayatlarına bir takım ciddi sebeplerle kısıtlamalar getirmişti. Sınırları, sınırlandırmaları anlatan ve dersleri sert olan Satürn, teknolojiyi, bilimi, geleceği aynı zamanda da özgürlüğü, devrimleri ve değişimleri anlatan Kova burcuna geçiş yapmıştı. Başta bütün dünyada ülkelerin ve bizlerin bireysel hayatlarına bir virüs ile kısıtlama getirirken, aynı zamanda bilimi kullanarak aşılar üretildi ve yine aynı zamanda teknoloji kullanılarak kısıtlandığımız bireysel ortamlarımızdan internet üzerinden işlerimizi ve ihtiyaçlarımızı giderme yollarını aramıştık. Hem bireysel sınırlarımızı hem de toplumsal sınırlarımız üzerinde olan bu durum bize ciddi bir sorgulatma yaşatırken hem de hayatımızda ciddi anlamda bir şeylerin değişimine bizleri hazırlamıştı. 2019 yılının sonları ile başlayan, 2020 ve 2021 yıllarında daha etkili olarak hissetmiş olduğumuz sürecimiz;  2022 yılında daha bir yavaşlayıp bize biraz nefes aldırıyormuş gibi hissettirse de aslında bizleri gelecek olan 2023 yılına uyumlanma süreci olarak geçirdik.

8 Mart 2023 tarihinde Balık burcuna geçip, buradaki seyahatini 14 Şubat 2026 tarihine kadar sürdürecek olan Satürn ile bizlerin de konularında değişecek. Karşılıksız vericiliğini sınırsızca sunan Balık burcu ile sınırları anlatan Satürn’ün buluşması; belki de bizlerin sınırsızca vericilik çalıştırdığımız konularda bizleri bir sınava tutacak olabilir. Balık kalpten verendir, kalpten yapacağımız iyiliklerinde çoğalacağı bir süreç olmasını diliyorum. Aynı zamanda kalpten vericiliğinin karşılığında, karşılaştığı durumlar Balık burcunun kendini kurban psikolojisine sokup kendine acımasına da sebep olabilir. Satürn Balık seyahati boyunca kendimizi bu psikolojiye sokmamamız çok önemli olacak. Bol bol şifa çalışmaları yapabilir, yardıma ihtiyacı olanlara yardım elimizi uzatabilirsek bu süreci de daha kolay geçirebiliriz.

23 Mart 2023 tarihinde; 2007 – 2008 yıllarından beri Oğlak burcunda olan Pluto da burç değişimine başlayıp Kova burcuna ilk girişini yapmasıyla bizleri de toplumsal olarak büyük değişimlerin olmaya başlayacağı bir sürece girdiğimiz gibi; bizlerin bireysel hayatlarında da bazı büyük değişimlerin olabileceğini söylemem mümkün. 2007-2008 yıllarında bizlerin hayatlarında para ve kariyer konularına bağlı olarak bazı büyük değişimler yaşamaya başlamış, belki de yıkım gibi gelen bir etki ile hayatlarımızda bizi tekrardan yapılandırmamız gereken para ve kariyer konularının içerisine almış olabilir. O tarihlerde bizlerde yıkılan bazı durumların neticesinde şimdiye kadar bizlere yeni bir kariyer dahi yaptırmış olabilecek bu süreç şimdi ki burç değişimi ile başka bir sürece alıyor bizleri. Kova toplumsal konulara vurgu yapar, herkes için adaletli olsun ister, birlikte kazanalım, birlikte yiyelim der. Tarihteki Pluto Kova seyahatine baktığımızda “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” cevabı ile Fransız ihtilalinin yaşanmış olması Pluto Kova’yı anlatan bir durumdur. 2044 yılına kadar sürecek olan Pluto Kova seyahatinde, bilim, teknoloji, uzay, astroloji, internet konuları ile ilgili birçok değişimin olabileceği gibi sadece kendi haklarımızı değil diğerlerinin de haklarını gözeterek her şeyin adil olmasını isteyeceğimiz, devrim niteliğinde büyük değişimlerin bizleri beklediğini düşünüyorum.

Aralık sonuna doğru Koç burcuna geçen Jüpiter 16 Mayıs tarihinde Boğa burcuna geçerek seyahatine oradan devam edecek. Koç burcunda olduğu süre boyunca bizlere girişimde bulunma yönünde cesaret verirken, girişimde bulunacağımız konular üzerinde de fırsatlarını bizlere sunmaya devam edecek. Boğa burcuna geçişi ile de yaptığımız girişimlerimizi sağlamlaştırma fırsatlarının yanı sıra para, toprak ve kazanç alanlarımızdaki konularında da bir takım hareketlenmeler yaşarken güzel fırsatları da beraberinde getirecektir.

12 Temmuz da burç değiştiren ay düğümleri 28 Ocak 2025 yılına kadar Koç, Terazi aksında olacak. Bu 18 ay boyunca bizlerin konusu da ben, sen aksında genel anlamda ilişkiler, evlilikler, ortaklıklar, sözleşmeli çalışılan yerler, davalık, mahkemelik, hukuksal konular, alma verme dengesi, arabuluculuk konuları başta olmak üzere bu konularda sürekli hareketlenen bir durumun içerisinde olacak olabiliriz.

2023 yılında bizi bekleyen iki güneş ve iki ay tutulması da hayatlarımız üzerinde etkisini gösterecektir. 20 Nisan 2023’de Koç burcundaki güneş tutulmasının ardından 5 Mayıs 2023 tarihinde bir ay tutulması ile 14 Ekim 2023 tarihinde Terazi burcundaki güneş tutulmasının ardından, 28 Ekim 2023 tarihindeki Boğa burcundaki ay tutulmasının etkileri ile birlikte şu an kısa kısa değindiğim önemli etkileri de günü geldiğinde tekrardan üzerinden geçerek daha detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Gelmeden ayak seslerini bizlere duyuran 2023 yılının hayatlarınıza gönlünüzdeki tüm güzellikleri taşımasını diliyorum. Sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz nice nice mutlu yıllarınız olsun, sevgilerimle.

Zeliha SEVİNÇ

Zeliha Sevinç

1972 yılında İzmir’de doğdum. Eğitimini aldığım Bilgisayar Programcılığı, Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri üzerine hiç bir çalışma hayatım olmadı. Aile mesleğimiz olan Tekstil üzerine farklı firmalarda yöneticilik deneyimlerim oldu. Kendime olan yolculuğum esnasında öncelikle Astroloji ile ve sonrasında Reiki ile tanıştım. Temel, orta ve ileri eğitimlerimi ikişer kez farklı hocalardan alarak tamamladım. İlişki uyumunu anlatan Sinastri ve Astro Tarot eğitimlerimle de devamını getirdim. Öğrenmeye doyamadığım Astroloji'nin diğer alanlarında da eğitimlerime devam etmek istiyorum.

Reiki uyumlamalarımı İsmail Bülbül hocamdan aldım. Reiki 3A Master öğrencisiyim. Reiki alanındaki ilerleyişim ise hocamın ne zaman beni hazır görmesi ile olacağı için olduğum anın tadını almayı seçiyorum şu an.

Günlük yorumlarımı paylaştığım kendi sayfamın dışında farklı dergilerde de yazarlık deneyimlerim oldu. Yazılarımla başkalarının yüreklerine sevgi ile dokunup öğrendiklerimi aktarabilmeyi seviyorum. Dilerim birbirimize olan her dokunuşumuz sevgi ile olsun hayatlarımızda güzel etkiler yaratsın.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler