Varoluş Dergisi

HOŞGELDİN ŞUBAT

Çetin kış şartları artık kendini göstermeye başla. Güneş, güçlü olduğu Aslan burcunun tam karşısında Kova burcunda zayıf olduğu noktadadır. Güneş, astrolojide yaşam enerjimizi anlattığı için bu dönem biraz daha yaşam enerjimizin düştüğü bir dönemdir. Güneş’in astrolojide temsil ettiği yönetici figürleri içinde itibar ve güç anlamında biraz daha uğraşmalı ve zor vakitlerdir. Güzel taraflarına gelecek olursak Kova vurgusunun arttığı bu dönemde çok fazla gezegen Kova burcunda seyahat edecek. Düşünce ve fikirlerin değişimi, demokrasinin daha çok vurgulanması, aktivist hareketlerin destekleneceği, uzayla alakalı keşiflerin öne çıkacağı bir dönemi işaret ediyor. Kova burcunun sembolündeki dalgalanmalar, hava elementi itibariyle düşünce ve fikirlerle ilişkilidir. Birbirine değmeyen bu dalgalanma sembolü yılanıda ifade ettiği söylenir. Üst akıl ve insanın mantığını anlatan bu kavramlar aklı temsil ediyor. Telepatik iletişimi, uydu yayınları ve radyo dalgalarını da anlatmaktadır. Teknolojinin ön plana çıkacağı elektrikli ve şok gelişmelerin yaşanabileceği bir ay olması beklenmektedir. Aynı zamanda, daha çok mantığımızla kararlar alacağımız bir ay olacak. 

19 Şubat’a kadar devam eden Kova burcu dönemi, 19 Şubat’tan sonra Güneş’in Balık burcuna girmesi ile Balık dönemini başlatacak. 10 Şubat Kova Yeniayı ve 24 Şubat Başak Dolunayını sizler için anlattım. Keyifli okumalar.

Yukarıdaki harita başkentimiz Ankara’ya göre çıkartılmıştır. Yeniay zamanı hayatımızda yeni tohumlar ekeriz. Genellikle gelişmeleri 14 gün sonra gerçekleşecek Dolunay ile birlikte görmeye başlarız. Yeniay haritasında sabit olan Akrep burcu yükseliyor. Akrep burcu krizli konularla, ödemeler ve ortak kazançlarla ilgilidir. Gündemde finansal konular, ödemeler, krediler ve bazı krizli durumları yönetmek var. Yükselen yöneticisi Mars Oğlak burcunda güçlü konumda olmasına rağmen artık anaretik dediğimiz burcun son derecelerinde seyahat ediyor. 13 Şubat’ta Kova burcuna geçmeye hazırlanıyor. Yani önemli değişimlere adım atılıyor. Mars’ın bulunduğu burçtan çıkıp başka burca geçiyor olması önemli aksiyonların devreye gireceğini ve şartların değişeceğini söylüyor. Bu durum özellikle haberler, eğitimler, yakın çevre, komşular, kardeşler, yolculuklarla alakalı konuları öne çıkarıyor. Mars ve Neptün arasındaki pozitif açı yakın çevre ve ailevi konularda egolarımızı aşabilmemizde bizi destekliyor. Özellikle enerjimizi manevi alanlarda kullanabileceğimizi söylüyor. Mistik amaçlara yönelmeyi teşvik ediyor. Enerjimizi bu alanlara yöneltirsek yakın çevre ilişkilerimizde bu dönem daha mutlu oluruz. Tabii elimizi çabuk tutalım. Çünkü Mars 13 Şubat’ta burç değiştirecek. Mars ve Venüs’ün Oğlak burcundaki yakın seyahati ve Şubat’ın ilk haftası Uranüs ile olumlu açısı özellikle eril ve dişil enerjimizi vurguluyor. İlişkilerde sürpriz kararlar alabiliriz. İlişkilerimizde bir adım öteye gitmemizi gökyüzü destekliyor. İkili ilişkilerde var olan sorunları çözmek için Şubat’ın ilk haftasını değerlendirebiliriz.

Yeniay Kova burcunun yirmi derecesinde bu derece itibariyle de yine finansal konulara, ödemeler ve krizli konulara dikkat çekiyor. Haritada dört gezegen Kova burcunda seyahat ediyor. Güneş, Ay, Merkür ve Pluto. 13 Şubat’ta Mars’ın da Kova burcuna geçişi ile beş gezegenin Kova seyahati dikkat çekici olacak. Hava elementi vurgusunun da arttığı bu Yeniay düşüncelerimizde ve fikirlerimizde önemli değişimleri anlatıyor. Elektrik, elektronikle, bilimsel gelmelerle, düşünce ve fikir özgürlüğünün önem kazandığı durumlarla alakalı gündemleri hızlandıracaktır. Özellikle yönetici figürleri ve yurtdışı alanlarından gelecek haberler çok dikkat çekici olacak. Yeniayın modern yöneticisi Uranüs ile sert kontağı ani gelişmeleri ve önemli değişimleri 14 gün boyunca hayatımıza taşıyacak. Farklı olmak adına var olana karşı durmak isteyebiliriz. Yeni düzene ayak uydurmak zorlayıcı olabilir. Fakat bunu yaparken düşüncelerimiz ve dilimizi kontrollü kullanırsak kazançlı çıkarız. Yeniay’ın Uranüs ile sert kontağı olsa bile Satürn ve Jüpiter arasındaki olumlu köprü ve Venüs ile Uranüs arasındaki pozitif üçgen, olumlu gelişmeleri de hayatımıza taşıyacak. Şubat ayında özellikle değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu unutmamalıyız. Şartların değişmesine direnmek yerine değişime yer açmalıyız. Özellikle Merkür ve Jüpiter arasındaki yakınlaşan kare açı abartılı ve kibirli iletişimden kaçınmamız için uyarıyor. Ticari riskler için dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor. Bu dönemde seyahat ve eğitim alanındaki harcamalarımızın da artabileceğini gösteriyor.

Bu Yeniay’da telepatik iletişiminde fazlaca arttığını hissedebiliriz. Çünkü Kova burcu telepati ile ilgilidir. Özellikle Reiki 2 seviyesinden itibaren kullandığımız iletişim ve köprü sembolü Hon Şa Zey Şonen sembolü ile telepatik olarak iletişim kurmak istediğimiz insanlarla ya da empati ve iletişim alanında fayda sağlamak istediğimizde bu sembol ile  çalışmalar yapmak için harika bir Yeniay. 14 Ekim 2023 tarihinde gercekleşen Güneş tutulmasına da derecesel olarak pozitif açı yapan bu Yeniay o zamanlar başlattığınız konularla alakalı hızlı gelişmeleri hayatınıza tekrar taşıyacaktır. Kova burcunun 20 derecesinde gerçekleşecek bu Yeniay Castra sabit yıldızı ile kavuşumda olacak. İklim değişiklikleri ve denizlerde önemli fırtınaları anlatır. Tabi Yeniay haritasında Merkür ve Jüpiter arasındaki sert karede ciddi fırtına ve rüzgarları anlatıyor. Siyaset geleneğinde önemli değişimleri de gündeme taşıyor.

14 Şubat’ta Mars ve Plüton Kova burcunun sıfır derecesinde buluşacaklar. Önemli vakitlere işaret eden bu zamanlar kitlesel ve kollektif hareketlerin başlangıç noktasını oluşturabilir.

17 Şubat’ta kesinleşecek Merkür ve Uranüs karesi elektrik ve elektronik, internet, hava yolları, demir yolları ile alakalı gelişmelere dikkat çekiyor. Yine aynı tarihte ilişkilerimizi, diplomasiyi yöneten Venüs Kova burcuna geçerek sıfır derecedeki Plüton ile kavuşum yapacak. İlişkiler anlamında ekstra dikkat etmemiz gereken vakitlere işaret ediyor. Artık geçmiş ve gelecek konular arasında keskin bir çizgi oluşuyor. Karmik tortular biraz daha düşünsel olarak belirginleşiyor. Temiz bir sayfa açmak ve ilişkilerde çürümüş eskimiş yapılardan daha reformcu daha yenilikçi bir döneme geçiş söz konusu.

19 Şubat’ta Güneş’in Balık burcuna geçişi ile kadersel temalara giriş yapıyoruz. Zodyak’ın son burcu olan Balık daha kadersel ve ilahi olanla alakalıdır. Artık olacak değişimler için hayırlısı böyleymiş diyoruz. Affetmek ve bağışlamak önemli olacak.

22 Şubatta Venüs ve Mars Kova burcunda buluşacak. Eril ve dişil dengelerde vurgu artıyor. İlişkilerde daha özgür ve arkadaşça bir dönem var. Bireysellik fazlaca ön plana çıkacaktır.

23 Şubat’ta yazılı ve sözlü iletişimi anlatan Merkür Balık burcuna geçiyor. Merkür yönettiği Başak burcunun karşısında ki Balık burcuna yerleşmesi onun analitik niteliklerini zayıflatsa da ruhsal ifade yeteneğimizi arttıracak. Sanatsal çalışmaları destekleyecek. Söz yazan ve müzik yapan bestecilere ilham verecek. Jüpiter’in desteği yaratıcı çalışmaları destekliyor olacak.

24 Şubat’ta Başak Dolunay’ı ile ayı bitiriyoruz.

Dolunay haritasında Aslan burcunun yükseldiğini görüyoruz. Aslan burcu çocuklar, sanatçılar ve liderlerle alakalıdır. Özellikle finansal astrolojide spekülatif alanları anlatır. Demek ki bu dolunayda bu konular bir adım öne çıkacaktır. Yöneticisi Güneş yükseleni görmeyen bir yerleşimde üstelik Satürn ile kavuşuma ilerlemekte. Bu  görünüm biraz gözden uzaklaşmayı ve sınırlamayı getirmektedir. Dolunay Başak burcunda ve Ay’da Satürn ile karşıtlığa ilerlemektedir. Sağlık alanında yapılacak harcamalar ile birlikte finansal konular yine dikkat çekici görünüyor. Bu alandan önemli haberler gelebilir. Dolunay’ın yöneticisi Merkür’ün de yanık olması ve ev yerleşimi tekrar sağlık konularına dikkat çekmektedir. Özellikle bu dönem bağışıklığımızı güçlü tutmamız konusunda uyarı var. Tıbbı astrolojide Balık burcu bağışıklıkla alakalıdır. Özellikle üşütme nedenli hastalıklarda artış olur. Kova ve Balık burcu vücudun alt kısmı ile alakalıdır. Bacaklar, baldırlar ve ayak ve topuklar bu burçların yönetimindedir.

Yine Dolunay haritasında Plüton’un köşe eve yerleşmesi, Mars ve Venüs’ün Kova burcundan Jüpiter ile kare açıya ilerlemesi finansal olarak abartılı davranışlara ve bu alanlardaki zorlanmalara işaret ediyor. Dolunay haritasında Ay’ın Jüpiter ve Uranüs ile pozitif açısı önemli finansal desteklerinde müjdesini veriyor. Yine Merkür’ün ve Güneş’in zorluklara rağmen Jüpiter’den destek alması umudumuzu arttıran bir görünüm. Ödemeler ve borçlarla alakalı kolaylıklar, başkalarından gelecek ödemeler ve miraslarla alakalı sevindirici haberler var. 28 Ekim 2023 yılında 5 derece Boğa burcunda olan Ay tutulmasına yine 5 dereceden pozitif açı yapan Başak Dolunayı Meclisten çıkacak yeni kararları destekliyor.

27 Şubat’ta gerçekleşecek Mars ve Jüpiter karesi aşırı riskçi, ve enerjiyi dağınık kullanmayı anlatıyor. Odaklanma ile alakalı sorunları tetikleyen bu görünüm risk içeren konularda bizleri uyarıyor.

29 Şubat’ta kesinleşecek Güneş ve Satürn kavuşumu ile yönetici figürleri ile alakalı yeni yetki ve sorumlulukları gündeme taşıyacak. Aynı gün gerçekleşecek Merkür ve Jüpiter arasında ki pozitif açıda eğitim, seyahat ve ticari konularla alakalı güzel gelişmeleri ve haberleri gündeme getirecektir.

Sevgiyle Kalın.

Betül MASTAR ÇALIK

Betül Mastar Çalık

Betül Mastar Çalık │ ASA, ISARCAP Profesyonel Astrolog
1 Mart İstanbul doğumluyum. Kocatepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde İktisat bölümünü bitirdim. Bilgi Üniversitesi’nde iki yıl İşletme Yüksek Lisansı yaptım. Digitürk, Garanti Bankası, TTNET ve Telekom olmak üzere uzun yıllar Kurumsal’da Satış Yöneticiliği yaptım. Oğlumun doğması ile hayata bakışım ve arayışlarım beni Astroloji ile tanıştırdı. Öner Döşer tarafından her yıl Türkiye’de düzenlenen ve birçok ülkeden yabancı astrologların katıldığı Uluslararası Astroloji Günlerinde katıldığım bir seminerle profesyonel olarak bu işe başlamaya karar verdim. 3 yıl boyunca Öner Döşer’in AstroArt Astroloji Okulun’da Temel, Orta ve İleri seviye Klasik Astroloji eğitimlerini tamamladım ve sınavlarından başarı ile geçerek mezun oldum. Bu süreçte; AstroArt Astroloji Okulun’dan ilave olarak Temel ve İleri Seviye Harita Okuma, Soru ve Seçim Astrolojisi, Rektifikasyon, Astrolokalite(Coğrafi Astroloji), Finans Astrolojisi, Tıbbi Astrolojisi uzmanlaşma eğitimlerini tamamladım. Daha sonra International Society for Astrological Research yani ABD’nin önde gelen Uluslararası Astroloji Araştırmaları Topluluğu ISAR’ın Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık eğitimlerini 2 gün boyunca tamamlayarak ve sınavını da geçerek, ISAR’ın düzenlediği 6 saatlik Uluslararası Profesyonel Astroloji Yetkinlik sınavına girmeye hak kazandim. Bu sınavdan da başarı ile geçerek ISAR CAP ünvanını kazandım.
Reiki ile tanışmam 2023 yılında İsmail Bülbül hocam sayesinde oldu. Bu şifalı enerjinin etkilerini kendimde ve çevremde deneyimlerken, şifalandım. Reiki 2. seviyede bulunmaktayım. Bu alandaki öğrenme yolculuğum İsmail Bülbül hocamın ışığında devam etmektedir.

2 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler