Varoluş Dergisi

ARALIK 2023’ÜN KAPISINI ARALIYOR

Hızla geçen 2022 yılını tamamlayacağımız son ay olan Aralık ayına geldik. Ne çok şey yaşadık, ne çok konumuz oldu inişli çıkışlı geçen 2022 yılı boyunca değil mi? Aslında 2019 sonu ile 2020’nin başlarında bizi karşılayan, bir takım sorumluluk almamız konusunda bizi zorlayan, kısıtlayan durumların devamında; 17 Şubat, 15 Haziran ve 24 Aralık 2021 tarihleri civarında da bizlerin üzerindeki baskısını ara ara hissettirerek, biraz daha bir şeyleri değiştirmemiz yönünde bizleri sıkıştıran ve özellikle de değiştirmekte çok da istekli olmadığımız konularda bizi değişime zorlayan etkiler yaşadık. 2019 yılının sonu 2020 yılının başı ile başlayan bizlere bir takım zorlanmalar ve kırılma süreçleri yaşatan durumlarımızın ardından gelen 2021 yılı ile bizler hayatlarımızda bir şeyleri değiştirmek durumda kaldık, değiştirmekte zorlandığımız, değiştirmek istemediğimiz her konumuzda üzerimizdeki baskıyı daha da yoğun hissettik.

Değişime gönüllü olan ve yeniliğe açık olanlar için bu süreç daha kolay geçmiş olsa da direnç gösterenler için oldukça zorlu bir süreç olmuş olabilir. 2022 yılı ise olan değişimlerin kabulü ile değişime uyumlanma süreci olarak geçti bizler için. 2022 yılının sonlarına doğru yaşamış olduğumuz ay ve güneş tutulmaları hayatlarımızda bir dönemin kapanışını ve yeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzun habercisiydi bizler için ve bizleri belki biraz daha zorlu geçebilecek 2023 yılına hazırlayarak, aynı zamanda yeni başlayacak olan 9 ve 18 yıllık dönemimize geçişimize, uyum sağlamamız konusunda bizlere yardımcı oldu. Evet 2022 yılı, 2019 yılının sonunda başlayan değişim sürecimizin devamında bizi bekleyen 2023 yılında zorlanmamız ve uyum gösterebilmemiz yönünde hazırlayan bir yıl oldu.

Aralık ayına girdiğimiz ilk hafta, 8 Aralık’ta yaşayacak olduğumuz 16 derece İkizler burcundaki dolunay ile 24 Kasım yeni ayında başlatmış olduğumuz konularımızın bir tamamlanmasını yaşayacağız. Aralık ayına girişimizle bu dolunayın etkilerini hissediyor olacağız. İlişkiler, uzun süreli beraberlikler, evlilikler, ortaklıklar, ortaklı para konuları, davalık konular, ticari anlaşmalar, sözleşmeler, kendimizi yazılı veya sözlü ifade ettiğimiz alanlar, sosyal medya, medya, basın konuları, eğitim, kardeş, kuzen, komşu gibi yakın çevremizle ilgili konular, trafik araçları ile ilgili konularımız bu dolunay etkisi ile ön planımızda olacak. Ani ve beklemediğimiz birtakım gelişmelere gebe olan bu dolunayın etkisi ile ön göremediğimiz bazı gelişmeler yaşayacak olabiliriz.

Özellikle ilişkiler ve ortaklı para konularında, bizleri ikilemde bırakabilecek durumlarla karşılaşabiliriz. Bu noktada karşılaştığımız durumlara karşı ani ve duygusal tepkiler vermekten çok, biraz daha sakinliğimizi koruyarak, detayları gözden kaçırmamaya dikkat ediyor olmanın bizim faydamıza olacağını söyleyebilirim. Bizlere ani duygu iniş çıkışları ve duygusal kararsızlıklar yaşatabilecek durumlar karşısında, ani ve düşünmeden tepkiler verme olasılığımız olacaktır. Ancak 7 Aralık’ta Merkür’ün Oğlak burcuna geçmiş olması, duygulardan daha çok mantığımızla hareket edip, hedeflerimize doğru daha planlı ve hesaplı ilerlememiz yönünde bizlere destek olacaktır. Bu noktada mantığımızı veya duygularımızı ön planımızda tutuyor olmak bizlerin tercihindedir. Bizlere verilen bu desteği mantığımızı ön planımızda tutarak değerlendiriyor olmak bizim faydamıza olacaktır.

Gökyüzündeki değişen enerjiler her birimizi mutlaka etkiler, her birimizin etki aldığı nokta, aynı alandan olmasa da farklı farklı alanlardan bu etkiyi bizler yaşarız ve aldığımız etkiye karşı bizlerin vermiş olduğu tepkiler de, yapmış olduğu seçimler de her birimize göre değişken olduğu için, tepkilerimizin, eylemlerimizin veya seçimlerimizin sonuçlarını da aynı şekilde almayız elbette ki. Mesela zorlu bir etki almışızdır, her birimiz farklı farklı alanlarda aynı zorlayıcı etkiyi alırken, kimimiz bu zorluğa karşı sabırla mücadele etmeyi seçerken, kimimiz mücadele vermek istemeyebilir, kolaya kaçmayı ya da görmezden gelmeyi de seçebilir. Bu nedenle, şanslı döneme girdik, hak edilişler bizlere fırsat kapıları olarak dönüyor diye bahsettiğimiz zamanlarda; tüm zorluklara karşı yılmadan mücadele veren ile görmezden gelmeyi veya kaçmayı seçenin veyahut seçimlerini yaparken hakkaniyetli ve adil olmayanın, bu hak edişleri alışı elbette ki aynı olmayacaktır. Kimine ödül ve şans gibi gelen hak ediş, kimine zorluklar olarak dönecek olabilir.

Bizler bizim kontrolümüz dışında gelişen durumlara karşı vermiş olduğumuz tepkiler ve seçimlerle ilerliyoruz bu hayatta. Seçimimiz hangi yönde oluyorsa, teknemizin küreğini hangi yöne doğru çekiyorsak, varacağımız kıyı da ona göre olacaktır. Kürek çekmek yerine o tekne de uzanıp, teknemizi akıntıya bırakırsak, hangi kıyıya varacağımızı da bilemeyiz. Kimi zaman küreklere daha fazla asılmamız, kimi zaman da olmayacak bir nokta da ısrarcı olmamamız gereken etkiler olur ve astroloji ön görebildiği kadarıyla olasılıklar üzerinden bizlere yardımcı olmaya, rehberlik etmeye çalışır. Kararlar ve seçimler elbette ki bizlere kalmıştır.

7 Aralık’taki Merkür’ün Oğlak burcuna geçmesinin ardından 10 Aralık tarihinde Venüs’de Oğlak burcuna geçiş yapacak. İlişki ve para konularında daha bir hedef odaklı olacağımız, daha bir ciddiyet isteyeceğimiz bu süreçte, ev ve aile içi ortaklı para konularında birtakım problemlerle karşılaşılabilir ve bu konuları tekrardan yapılandırıp, planlamamız gerekebilir. Bilmediğimiz veya çok da önemsemediğimiz ya da bizden gizlenen, içinde para olan bazı aile içi konularının günyüzüne çıkması ile veya unutulmuş, bir takım geçmiş faturaların tekrardan bize sorun olarak gelebilmesi şeklinde karşımıza çıkabilir.. Bu sorunlu durumları çözmemiz, bütçemizi tekrardan yapılandırmamız gerekecek olabilir. 3 Ocak tarihine kadar Oğlak burcunda kalacak olan Venüs ile para ve ilişkiler alanında bizleri bu yönde etkilerken bizler de daha sabırlı olacak ve içinde bulunduğumuz durumda ciddiyetle ilerleme isteğinde olacağız. Konumuz iş ve kariyerse, hedeflediğimiz nokta için sağlam planlar hazırlayıp emin adımlarla ilerlemek isterken, ilişkiler konusunda daha bir gelenekselci tutum içerisinde olacağız.

İlişkimizde resmiyet isteyeceğiz, duyguların büyüsünden çok, gerçekçi bakış açılarıyla değerlendirdiğimiz ilişkilerde bize o güveni vermeyen ilişkileri geride bırakma isteğinde olacak olabiliriz. 22 Aralık’ta Güneş’in de Oğlak burcuna geçmesi ile birlikte bu etkilerin baskınlığı da daha fazla artacaktır.

20 Aralık tarihinde Balık burcunda retro olan Jüpiter, retro sürecini bitirip, bir daha 12 yıl boyunca uğramayacağı Balık burcundan çıkıp, Koç burcuna geçiş yapacak. Bizler de iş, kariyer ve toplum önünde görünür olduğumuz alanlarda, güzel girişimlerde bulunabileceğimiz, başlatmak istediğimiz ancak başlatmakta bazı tıkanıklıklar hissettiğimiz alanlarımızın açıldığını, daha rahat haraket edebiliyor olduğumuzu görecek olabiliriz. Jüpiter’in Koç burcunda ileri harekette olması, her birimizin, hayatlarında girişimde bulunmak istediğimiz konularda; hem cesaret hem de güzel fırsatlar verebilecektir. Hangi alanlarda girişimde bulunabileceğinizi ise bireysel haritalarımızda Koç burcunun yer aldığı eve bakarak ve o evin konuları başta olmak üzere, o evin içinde bulunan gezegenler ve o gezegenlerin etkileşimde bulunduğu diğer diğer gezegenlerin konumuna da bakmanızda fayda olacaktır.

Aralık ayına girişimizde devam eden Mars retrosu, 13 Ocak tarihine kadar da sürecek. Bu duruma, 29 Aralık’taki durağan halinden sonra 30 Aralık’ta başlayacak Merkür retrosu da eklenecek. Eklenen Merkür retrosunun etkilerini bizler, bir hafta on gün öncesinden almaya başlayacağımızı ve 17 Ocak tarihine kadar retro halinde kaldıktan sonra durağan hali ile birlikte sonrasındaki bir hafta on gün içerisindeki süreçte de aynı etkileri almaya devam edeceğimizi söyleyebilirim.

Eylem ve mücadelelerimizi anlatan Mars’ın retro olması, bizlere eyleme geçme konusunda birtakım zorluklar yaşatıyor ve tıkanmışlık hissiyatı ile harekete geçememe gibi etkiler verirken, geçmişten eyleme geçmemiz gerekipte, geçmediğimiz konularımızı da, tamamlamamız için önümüze getirmeye devam ederken, Merkür’ün de retro sürecine girmesi ile bizlerin, geçmişte yarım kalan, konuşulmayan, tamamlanmayan ne kadar konumuz varsa tekrardan bir bir karşımıza gelecek olabilir. Her iki eylem gezegenin retro pozisyonuna; belki de temcit pilavı gibi iki de birde önümüze gelip duran konularımızı, artık doğru eylemlerle tamamlayıp, bir daha önümüze gelmemek üzere uğurlayabilmemiz için bizlere sunulan fırsatlar olarak bakmakta fayda olacaktır. Genelde retro pozisyonlar istenmeyecek durumlarmış gibi karşılanır, ancak retrolar her ne kadar bizi yavaşlatan durumlar olsalar da aslında bizlerin, temizlememiz, tamamlamamız ya da düzeltmemiz gereken konularımız için bize verilmiş fırsatlardır. Bizler insanız, bazen doğru zamanda doğru seçimler yapamayabiliriz, bazen eyleme geçmemiz gerekirken geç kalabiliriz, bazen konuşmamız veya susmamız gereken noktada hatalar da yapabiliriz.

Karşımıza gelen konuda neyi tamamlamamız gerekiyorsa, hangi eylemi yapmamız gerekiyorsa yapamadığımız nokta da, orada vermemiz gereken sınavı verememiş, o konunun doğru şekilde tamamlanmasını sağlayamamış olabiliriz. Belki de farkına varamadığımız, gözümüzden kaçan detaylar da konunun tamamlanmamasına sebebiyet verebilir. İşte retro zamanları bizim o tamamlayamadığımız konuları tekrar önümüze getirerek “hadi sana fırsat, şimdi tamamla” der. Biz retrolarla önümüze gelen geçmiş konularla uğraşırken sanki ilerleyemiyormuş ve tıkanıklık yaşıyormuş gibi hissederiz ancak geçmiş konuları tamamlamazsak zaten sağlıklı bir şekilde ilerleyemeyiz değil mi? Retroya giren gezegenin içerdiği konularda, retro sürecince o tamamlayamadığımız konumuzu doğru şekilde tamamlamamız gerekir.

Eğer o retro sürecinde o konumuzu yine tamamlayamazsak bir daha ki retro da tekrar önümüze gelecek ve işte o temcit pilavına dönüp duracaktır, ta ki biz tamamlayana kadar. Tekrardan aynı konu ile karşılaşmamak adına retrolarda önümüze çıkan konulara çok yönlü bakıp değerlendiriyor olmak bu nedenle bizler için önemli olacaktır.

Yılda 3-4 defa retro pozisyona giren Merkür’ün konularını artık herkes çok da iyi biliyor olsa da ben yine de kısaca değinmek istiyorum. İletişim ve düşünce gezeni Merkür, öncelikle konuşulmayanların konuşulması için, geçmişten gelen yarım kalmış, tamamlanmamış hangi konumuz varsa önümüze taşıyacaktır. İlişkiler, eski aşklar, ticari konular, anlaşmalar, sözleşmeler, kardeş, kuzen, komşu gibi yakın çevremizle ilgili konular, trafik, trafik araçları ile ilgili konularımız ön planınızda olurken bu Merkür retrosunun başladığı tarihlerde sağlıkla ilgili ciddiyetle alınması gereken bazı kararların da tekrardan gündemimize gelmesi söz konusu olacak olabilir. Yaptığımız anlaşma ve sözleşmelere, kişisel bilgilerimizi sakladığımız veya paylaşmak durumunda olduğumuz yerlere, ticaret yaptığımız, alışverişte bulunduğumuz alanlara, sosyal medya hesaplarımıza, dedikodu, yalan veya asılsız haber veya bilgi paylaşımlarına karşı, hırsızlık ve dolandırıcılık durumlarına, trafikte araç kullanırken küçük kazalara veya araç alım satımlarında evrak üzerinde yapılan işlemlere, trafikte ve ulaşımda, kargo veya taşıyıcı görevi olan ulaşım konularında gecikme veya kayıp durumlarına, yazışma ve konuşmalarda, yazdıklarınızın veya söylediklerinizin istemeyeceğiniz noktalara ulaşma, çarpıtılma veya yanlış anlaşılma ihtimallerine karşı, küçük sakarlıklara, bozulan, çalınan, kaybolan elektronik eşyalara karşı biraz daha dikkatli ve tedbirli olmamız gereken konularımız ön planımızda olacaktır. Özellikle sağlık konusu başta olmak üzere ihmal ettiğimiz, yeterince önemsemediğimiz, tedbirli olup sağlama, korumaya almadığımız ne varsa Merkür retrosu boyunca bu konularla ilgili sorunlar yaşamamız olası. Ancak tedbirli olduğumuz ve yeterince özen gösterdiğimiz konularda endişe duymamızı gerektirecek bir şey olmadığını söyleyebilirim. Merkür, mitolojideki adı Hermes olarak bilinen, diğer adı ile hırsızlar kralı olarak bilinen Hermes; hızlı iletişimi sağlayan, el çabukluğu ile küçük oyunlar yapabilen, bu oyunlara yalanları da ekleyendir. Merkür retrosu boyunca birçok haber duyabiliriz ancak gerçekliğini düşünüp, araştırıyor olmakta faydamıza olacaktır. Kaybolan birtakım eşyalarımızı bulabileceğimiz gibi bazı eşyalarımızın da kaybolup sonra bulunma ihtimali olacaktır. Bozulan elektronik eşyalarınızı bu süreçte tamir ettirmeyin veya atıp yenisini alayım demeyin. Bozulan eşyalarınız retro bitiminde tekrardan kendiliğinden çalışabilirler veya retro esnasında tamir ettirdiğiniz veya yenisini alacağınız ürünler size yeniden sorun çıkartacak olabilir. Eski aşklar kapınızı çaldığında, konuşulması gereken sorunları konuşup, çözüme ulaştıracak olabilirsiniz. Tekrardan ilişkime devam etmeli miyim diyecek olursanız bu sizin kararınız, gerçekten yine aynı sorunları yaşamayacağınıza inanıyorsanız bu sizin tercihinize kalmış elbette ki. İster eskisi ile ister yenisi ile devam etme kararı alın önemli olan sizin o ilişkiden almanız gereken dersi alarak, geçmişte kapanması, tamamlanması gereken noktayı tam olarak kapatıp, önünüzde size bekleyen sürece öyle devam ediyor olmanız asıl önem vermeniz gereken noktanız olacaktır.

Aralık ayının ilk haftası yaşayacak olduğumuz dolunay etkisi ile hayatımızdaki bazı şeylerin iyice görünür olacak ve devamındaki etkiler ile birlikte bir takım hayal kırıklıkları, yanılsamalar, zannettiğimiz gibi olmadığını gördüğümüz durumlarla birlikte bir çok şeyin farkına varabileceğimiz ve gerçeklerle yüzleşebileceğimiz bu süreçte, sakinliğimizi koruyarak, yaşadıklarımızı iyi gözlemliyor olmak bizler için değerli olacak. 20 Aralık tarihine kadar devam edebilecek bu durumlar, bu tarihten sonra alacak olduğumuz kararlar veya yapmamız gereken seçimler konusunda daha net olmamıza yardımcı olurken; hayatımızda başlatmak istediğimiz konularımızda da bize yardımcı olacak olabilir.

İnişiyle, çıkışıyla, değişimiyle, dönüşümüyle, en güzeli de birçok farkındalığıyla koskoca bir yılı bir çırpıda geride bıraktık. Heybemize doldurduğumuz 2022 yılının hayatımıza kattığı tüm güzellikleri de yanımıza alarak, bizi bekleyen 2023 yılına doğru gidiyoruz. Yeni gelen yılın umutlarınızı arttıran, kalbinizi sevginin sıcaklığı ile dolduran, yaşamınızdaki tüm güzel ve mutlu edici şeylerin bolluğu ve bereketiyle yaşamınızı dolduran bir yıl olmasını diliyorum, sevgilerimle…

Zeliha SEVİNÇ

 

Zeliha Sevinç

1972 yılında İzmir’de doğdum. Eğitimini aldığım Bilgisayar Programcılığı, Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri üzerine hiç bir çalışma hayatım olmadı. Aile mesleğimiz olan Tekstil üzerine farklı firmalarda yöneticilik deneyimlerim oldu. Kendime olan yolculuğum esnasında öncelikle Astroloji ile ve sonrasında Reiki ile tanıştım. Temel, orta ve ileri eğitimlerimi ikişer kez farklı hocalardan alarak tamamladım. İlişki uyumunu anlatan Sinastri ve Astro Tarot eğitimlerimle de devamını getirdim. Öğrenmeye doyamadığım Astroloji'nin diğer alanlarında da eğitimlerime devam etmek istiyorum.

Reiki uyumlamalarımı İsmail Bülbül hocamdan aldım. Reiki 3A Master öğrencisiyim. Reiki alanındaki ilerleyişim ise hocamın ne zaman beni hazır görmesi ile olacağı için olduğum anın tadını almayı seçiyorum şu an.

Günlük yorumlarımı paylaştığım kendi sayfamın dışında farklı dergilerde de yazarlık deneyimlerim oldu. Yazılarımla başkalarının yüreklerine sevgi ile dokunup öğrendiklerimi aktarabilmeyi seviyorum. Dilerim birbirimize olan her dokunuşumuz sevgi ile olsun hayatlarımızda güzel etkiler yaratsın.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler