Varoluş Dergisi

ARALIK AYINA GÖKYÜZÜNDEN BAKIŞ VE MERKÜR RETROSU

Aralık ayı gelmiş, hoş gelmiş.

2023 yılını acısıyla tatlısıyla uğurlarken yılın son ayı Aralık’ta önemli gezegen hareketleri ve geçişleri ile gökyüzünden bolca haber var. Astrolojik olarak bu kadar etkileşimin olması hayatlarımızda da ilgili konularda hareketliliği arttıracaktır.

1 Aralık’ta; yazılı ve sözlü iletişiminin gezegeni Merkür’ün Oğlak burcuna girişi.
4 Aralık’ta; ilişkiler, ortaklıklar, arabulucuları ve diplomasiyi anlatan Venüs’ün Akrep burcuna girişi.
6 Aralık’ta evrensel sevgiyi, fedakarlığı ve affediciliği, sanatçıları, spiritüalizmi, psişikleri temsil eden Neptün’ün retro hareketini bitirip düz hareketine geçişi.
13 Aralık’ta Yay burcunda gerçekleşecek Yeniay ve Merkür retrosu.
22 Aralık’ta Güneş’in Oğlak burcuna geçişiyle birlikte kışın resmi olarak başlaması ve Merkür’ün “Cazimi’’ yani Güneş’in kalbinde olması.
23 Aralık’ta Merkür’ün tekrar Yay burcuna geri dönüşü.
27 Aralık’ta Yengeç burcunda Dolunay.
29 Aralık’ta Venüs’ün Yay burcuna geçişi.
31 Aralık’ta evrensel paranın, bereket ve bolluğun, şifanın ve inançların gezegeni iyicil Jüpiter retro hareketini bitirip düz hareketine geçişi.

1 Aralık Merkür’ün burç değiştirerek Oğlak burcuna geçmesiyle başlıyor. Merkür; yazılı ve sözlü iletişimin gezegenidir. İletişim ve bağlantı kurma, hitabet, konuşma ve yazma, sol beyin, bilgi toplama, analiz etme Merkür’ün işidir. Biruni Merkür için “Us, düşünme, dil ve var (olmanın) ikameti’’ der.

Merkür’ün Oğlak burcuna geçişiyle Aralık ayında iletişim doğru ve gerçekçi akacaktır. Toprak burcu olan Oğlak’ın kuru ve soğuk doğası Merkür’ün doğası ile uyumlu olduğundan bu yerleşim dilimize ve düşüncelerimize de yansıyacaktır. Merkür Oğlak’ta yani Satürn’ün burcunda olduğu için aralarındaki ilişki çok önem kazanacaktır. Aralık ayında birbirleriyle yapacakları destekleyici ve olumlu açılar itibariyle fikirlerimizde ve her türlü iletişimimizde girişimci, somut ve pratik adımlar atarak destekleniyor olacağız. Mantığımıza ve analitik tarafımıza daha çok danışacağız. Çalışma hayatında sorumluluk almaya gönüllü olan, organize ve disiplinli çalışan kazanacak.

Merkür’ün Oğlak burcuna geçişiyle yöneticisi Satürn’den ve en büyük benefik (iyicil) Jüpiter’den destekleyici ve pozitif açılar alması bizleri entellektüel, akademik, felsefik açıdan da destekliyor. Bu konulardaki girişimler için 13 Aralık’a kadar olan vakitleri değerlendirebiliriz. Bilgilerimizi genişletmek, mental ve ruhsal eğitimler, akademik başvurular, yeni felsefeleri öğrenmek ve benimsemek için Aralık ayını kullanalım. Makaleler yazmak, toplantılar ve seyahatler planlamak için uygundur.

4 Aralık’ta ilişkiler, barış ve huzurun gezegeni Venüs burç değiştirerek Akrep burcuna geçiyor. 29 Aralığa kadar Akrep burcunda seyahat edecek. Klasik astrolojiye göre Venüs Akrep burcunda çok konforlu olmasa da dişil özellikleri ve soğuk doğaları gereği belli bir uyumu yakalıyorlar. Sessiz burçlardan olan Akrep sayesinde ilişkilerimizde biraz daha yoğun duygular görülür. Yüzeysel ilişkilere yer yoktur. Oldukça sahiplenici ve tutkuyla bağlanmayı anlatır. Aralık ilişkilerle dönüştüğümüz bir ay olacak. Özellikle Aralığın ilk haftası Satürn’den alacağı pozitif açı ile krizli konulardan güçlü çıkmayı uzun vadeli birliktelikleri ve ortaklıkları yaşanabilecek krizlere rağmen destekliyor. 10 Aralık’ta kesinleşecek Venüs ve Jüpiter arasında ki karşıt açı birkaç gün ilişkilerde kibirli durumlara karşı uyarıyor. Merkür’ün destekleyici açısı ile iletişim kurarak sorun ve problemlerin çözülebileceğini söylüyor. Yukarıda da bahsetmiştim. Burç bölümlemelerinde Akrep sessiz burçtur. Bu tarihlerde sessiz kalmadan iletişimin destekleyici gücünü kullanalım.

6 Aralık’ta uzun zamandır retro olan; hakikatin sonsuzluğunu, aşkınlığı, yanılsamaları ve çözümlenmesini, bilinmeyenle ilgilenmeyi, ruhsal anlamda varoluşu, spiritüalizmi ve psişeyi anlatan Neptün’ün düz hareketine geçmesi ile ilgili konularda hızlanıyoruz ve güçleniyoruz.

13 Aralık’ta Yay burcunda Neptün kareli bir Yeniay deneyimleyeceğiz. Yabancılar, Uluslararası konular, dini ve ruhsal konular, yüksek eğitim, konuları öne çıkacak ve bu konularda yeni tohumlar ekeceğiz. Aynı gün Merkür yılın son retro hareketine başlayacak. Retro yani geri hareket gezegenlerin Dünya bakışıyla sabit yıldızlara nazaran doğudan batıya doğru hareket etmelerine verilen addır. Bu hareket iç gezegenlerin Dünya hızını yakalayıp onu geçtiklerinde gözlemlenir. 13 Aralık’tan 2 Ocağa kadar sürecek geri hareket Oğlak burcunda başlayıp gerileyerek Yay burcunda tamamlanacaktır. Bu tarihler arası yarım kalan işlerimiz, eğitimlerimiz için tekrar araştırmalar yapabilir bilgi toplayabilir, beyin fırtınası yapabiliriz.

22 Aralık’ta Güneş’in en yüksek güney deklinasyonda ve Ekliptik üzerinde 0 derece Oğlak burcuna geçişi ile de en uzun geceyi yaşayacağız ve kış başlayacak. Gündüzlerin kısalıp gecenin uzaması ile tabiat artık dinlenmeye çekilecek. Eldeki kaynakları akıllıca ve pratik kullanma zamanı başlayacak. Oğlakların zamanı başlıyor. İyi ki doğdunuz Oğlaklar

Oğlak’ın gücü karanlık günlerde sıkı çalışmakta yatar. Kariyer konuları, disiplin, sorumluluklar, veri ve bilgiyi pratikleştirme, sıkı çalışma ayın konuları olacak. Yeni yıla girerken kariyer hedeflerimiz ve gelecekten beklentilerimize yoğunlaşıyoruz.

İlişkiler açısından 21 Aralık haftası biraz daha dikkat edilmesi gereken bir hafta olacaktır. Venüs ve Uranüs arasındaki karşıt açı 21 Aralık’ta kesinleşecek. İlişkilerde kopma, elektrikli durumlar, ani gelişebilecek sorunlar oluşabilir. 25 Aralık civarı bağışlayıcılığın ve affettmenin gücü devreye girecek. Neptün’ün bu stresli açıya üçgen ile köprü kurması ilişkilerde affedebilme temalarını devreye sokacaktır. Özellikle reiki, yoga ve meditasyon ile stresli konulara şifa bulabilir iç huzurumuzu arttırabiliriz. Affederek hafifleyelim!

22 Aralık’ta Güneş’in Oğlak burcuna geçişi ile birlikte akşam saat 19:04 ile gece yarısı 00:53’e kadar Merkür “Cazimi’’ yani Güneş’in kalbinde olacak. Merkür gezegeni ile temsil edilen konular özel bir koruma altında olacak. Merkür, Güneşin asaletinden ve niteliğinden istifade edecek.

Önemli görüşmelerimiz ve daha önce başlayıp sonunu getiremediğimiz girişimlerimiz, yazmak, çizmek, imgeleme çalışmaları, dua, kadersel konulara eğilmek için harika saatler. Ağzımızdan çıkan cümlelerin ve aklımızdan geçen dileklerin saati. Bu tarihi ve saati bir yere not edin.

27 Aralık’ta yılın son dolunayını Yengeç burcunda deneyimleyeceğiz. Dolunay fazında üretken projeler ortaya koyarız. Duygularımız ve sezgilerimiz güçlü olur. Sadece kendimizi değil diğer kişileri de korumak kollamak isteyeceğimiz bir dolunay olacak. Yeni yıl öncesi ailemizle bir araya gelerek güzel buluşmalar organize edebiliriz. Aile olma yolunda ilk adımları atabiliriz. Merhamet ve sahiplenmek ile ilgili konular hayatımızda öne çıkar. Kariyerimizle alakalı güzel gelişmeler olabilir. Kariyerimiz ve özel hayatımızla alakalı önemli kararlar verebiliriz. 27 Aralık saat 18:28’de kesinleşecek Güneş ve Jüpiter üçgeni önemli şans ve fırsatları bize getirecek.

27 Aralık’ta retro olan Merkür ile Neptün gezegeninin karesi Aralık ayının son haftasında; teknolojik aletler, sözleşmeler ve anlaşmalarla ilgili konularda dikkatli olmamızı söylüyor. Birilerine atacağımız mesaj ve mailleri yazdıktan sonra ve gönderirken birkaç kere kontrol etmek faydalı olacaktır. Mailler ve mesajlar yanlış yerlere gidebilir. Aman dikkat!

Aciliyetimiz yoksa önemli iş anlaşmalarını ve kontratları, teknolojik ürün alımlarını mümkünse 14 Ocak haftasına bırakalım. Merkür tekrar Oğlak burcuna girerek güçlenip iyi açılar yapacak.

29 Aralık itibariyle ilişkiler gezegeni Venüs iyimser Yay burcuna geçiyor. Bu burçtayken de yöneticisi benefik (iyicil) Jüpiter birkaç aydır devam eden retro hareketini bitirip 31 Aralık itibariyle düz hareketine geçiyor. Uluslararası boyutta diplomatik ilişkiler ve anlaşmalar hızlanıyor.

31 Aralık yılın son günü evrensel paranın, bereket ve bolluğun, inançların ve felsefelerin gezegeni Jüpiter uzun süredir devam eden retro hareketini bitiriyor. Artık Jüpiter konularında hızlanıyor ve güçleniyoruz.

Bol bereketli ve şifalı yeni bir yıl dilerim. Sevgiyle kalın.                                      

 Betül MASTAR ÇALIK
                                                                                                 Kaynaklar:

*Ptolemaıos Tetrabiblos,

*Astroloji Dersleri, Öner Döşer

*Temel Kavramlar, Öner Döşer

*Neptün, Maurice Fernandez

Betül Mastar Çalık

Betül Mastar Çalık │ ASA, ISARCAP Profesyonel Astrolog
1 Mart İstanbul doğumluyum. Kocatepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde İktisat bölümünü bitirdim. Bilgi Üniversitesi’nde iki yıl İşletme Yüksek Lisansı yaptım. Digitürk, Garanti Bankası, TTNET ve Telekom olmak üzere uzun yıllar Kurumsal’da Satış Yöneticiliği yaptım. Oğlumun doğması ile hayata bakışım ve arayışlarım beni Astroloji ile tanıştırdı. Öner Döşer tarafından her yıl Türkiye’de düzenlenen ve birçok ülkeden yabancı astrologların katıldığı Uluslararası Astroloji Günlerinde katıldığım bir seminerle profesyonel olarak bu işe başlamaya karar verdim. 3 yıl boyunca Öner Döşer’in AstroArt Astroloji Okulun’da Temel, Orta ve İleri seviye Klasik Astroloji eğitimlerini tamamladım ve sınavlarından başarı ile geçerek mezun oldum. Bu süreçte; AstroArt Astroloji Okulun’dan ilave olarak Temel ve İleri Seviye Harita Okuma, Soru ve Seçim Astrolojisi, Rektifikasyon, Astrolokalite(Coğrafi Astroloji), Finans Astrolojisi, Tıbbi Astrolojisi uzmanlaşma eğitimlerini tamamladım. Daha sonra International Society for Astrological Research yani ABD’nin önde gelen Uluslararası Astroloji Araştırmaları Topluluğu ISAR’ın Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık eğitimlerini 2 gün boyunca tamamlayarak ve sınavını da geçerek, ISAR’ın düzenlediği 6 saatlik Uluslararası Profesyonel Astroloji Yetkinlik sınavına girmeye hak kazandim. Bu sınavdan da başarı ile geçerek ISAR CAP ünvanını kazandım.
Reiki ile tanışmam 2023 yılında İsmail Bülbül hocam sayesinde oldu. Bu şifalı enerjinin etkilerini kendimde ve çevremde deneyimlerken, şifalandım. Reiki 2. seviyede bulunmaktayım. Bu alandaki öğrenme yolculuğum İsmail Bülbül hocamın ışığında devam etmektedir.

4 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler