Varoluş Dergisi

BIKTIM ŞU MERKÜR’DEN

Bu yazımda size yılda üç kez geri hareket yapan (retro), tanrıların habercisi olarak bilinen, iletişim, bilgi ve ticareti temsil eden haritalarımızdaki Merkür’ü anlatmak istiyorum.

Gülden Bulut’un Mitoloji Astroloji & Psikoloji kitabından alıntıladığım hikayesi ile başlamak isterim çünkü söylencesi, Merkür’ün özellikleri hakkında oldukça fazla bilgi vermektedir. (91.s)

‘Roma Mitolojisi’ne göre Merkür, Yunan Tanrısı Hermes ile özdeşleştirilir. Hermes Zeus ile Maia’nın oğludur. Olimposlu tanrılar içinde en hareketli ve renkli olanıdır. Doğduğu gün kundağından kurtularak yollara düşer. Yoluna çıkan kaplumbağayı evirip çevirir. Sonra öldürüp içini boşaltır. Bağırsağından yedi tel gererek Lir yapar. Güzel sesler çıkararak eğlenir, kısa süre sonra ondan sıkılır. Yoluna devam edince Apollonun İnek sürüsüne rastlar ve elli hayvan çalar. Bu yaptıklarını gören ihtiyara; karşılığını vereceğini söyleyerek konuşmaması için yemin ettirir. Hayvanları mağaraya kapattıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi kundağına geri döner.

Apollon sabah olunca sürüdeki eksik hayvanların farkına varır. Hermes’in hırsızlık yaptığını gören ihtiyarı konuşturur ve çok geçmeden Hermes’i bulur.

Hermes’ten inekleri geri vermesini, vermezse onu yerin dibindeki Tartaros’a kapatacağını söyler. Hermes yaptıklarını inkar eder. Bunun üzerine Hermes Zeus’un huzurunda yargılanır. Çıkan kararda Hermes inekleri nerede sakladığını söyleyecektir; fakat Apollon, Hermes’in lirinin büyülü sesini duyunca onunla bir anlaşma yapmaya karar verir.

İneklere karşılık liri alır ayrıca sihirli altın değneğini Hermes’e verir. Zeus, bu kurnaz ve cin fikirli tanrıyı habercisi olarak seçer. Bundan böyle insanlara ve tanrılara tüm haberler Hermes tarafından ulaştırılacaktır.’

Merkür gökyüzünde Ay’dan sonra en hızlı gezegendir. Güneş’e çok yakındır. Güneş’den en fazla 28 derece uzağa gidebilir. Bu yüzden yanmaya alışıktır.  Yılda üç kez retro (geri hareket eder).

İkizler ve Başak burcunu yönetir aynı zamanda başak burcunda yücelir. Çarşamba günü Merkür günüdür.

Merkür Balık ve Yay burcunda ise zarar görmektedir, olumlu çalışmaz. Ilımlı bir doğadadır, Cinsiyetsiz olarak adlandırılır diğer bir anlatımla nötr karakterdedir. Hem gece, hem gündüz gezegenidir. Hem eril hem de dişildir. İyicil de çalışabilir, kötücül de çalışabilir. Bulunduğu burç ve diğer gezegenlerle yaptığı açıdan bunu görebiliriz.

Bukalemun gibi; kavuşum yaptığı gezegenin de karakterine bürünür.

 • Hız, çabukluk, sol beyin, cıva, hitabet
 • Ticaret, işletmecilik, küçük tüccarlık
 • Eğitim, öğrenme, zihin, akıl, yaratıcı fikirler,
 • Mantık, muhakeme, çözüm üretme,
 • Sorgulama, dile getirme, iletişim, bağlantı
 • Okuma, yazma, konuşma, sayma, hesaplama,
 • Seyahatler, teknoloji, küçük alet ve aygıtlar,
 • Kurnazlık, kumarbazlık, dolandırıcılık,
 • Astroloji, entelektüel kapasite,
 • Fikir alışverişi, el becerisi, dil becerisi,
 • Yorumlama, çözüm üretme, alakasız görünenleri bağlama, Merkür’ün temsil ettiği konulardır.

Aynı zamanda ; tüccarlar, bankacılar, öğretmen, astrolog, bilim insanı, hukukçular, avukatlar, yazıcılar, genç kardeşler, tezgahtarlar, yaşlanmayan- genç gösterenler, hırsızlar, üçkağıtçılar da temsil ettiği kişilerdir.

Merkür’ü bir çizgi film karakteri olarak benzetmek istesek ; Cin Ali’ye, akıllı bıdık bir karaktere benzetebiliriz.

Haritamızda Merkür’ün bulunduğu yer en çok neyi düşündüğümüzü anlatırken;

Merkür’ün bulunduğu burç ise; bizim nasıl iletişim kuruduğumuzu nasıl algıladığımızı, aklımızı nasıl kullandığımızı, nasıl düşündüğümüzü ve entelektüel yeteneklerimizi ifade eder.

Yukarıda mitosunda anlattığımız gibi en önemli görevi iletişimi sağlamaktır. Bu iletişim organizasyonunu vücudumuzda organlar ve sinir sistemi ile de yapmaktadır.

Merkür olumsuz çalıştığında dedikoducu, laf taşıyan, yalancı, atıp tutan, fazla eleştirel, kurnaz, çabuk hevesi geçen, maymun iştahlı, muhakeme gücü zayıf yapılar ortaya çıkartabilir.

Retro Yaptığı zamanlarda; yukarıda saydığım tüm özellikler ve yapılar içe döner, gecikir, dağınık hareket eder.

Retro zamanlarında iletişim de yavaşlayıp içe döneceği için; gözlem zamanı olarak değerlendirebiliriz. Bu dönemde alınan kararlarda netleşememe, sonuç alamama görülebilir.

Geriye dönme olarak değerlendirilen Retro; geçmişten geri gelen ilişkileri de İlişki Astrolojisi’nde anlatmaktadır.

Retro zamanı sizde dönen eski aşk hatasını anlamış olsa da; unutulmaması gereken ‘Retro da geri gelen, gerçekleşen konu – durum kısa sürelidir maalesef.

Diğer net bir ifade ile Ex’ten Next OLMAZ…

Retro da gerçekleşen her ne konu, araç, malzeme varsa; sorunlu, dağınık, arızalanmaya yatkın, ağır ilerleyen yapı taşır.

Ticari ilişkiler, borç- alacak, ticari imzalar, kredileri bu dönemde beklemesi yönünde tavsiyemiz olabilir.

Yılda üç kez yaptığı retro ile MERKÜR bizi bıktırır. Birinden kaçsak diğerine yakalanma ihtimalimiz maalesef olmakta.

Hepimiz Astroloji’den kendi haritamızın potansiyeli ve gezegenlerin pozisyonu ile alakalı etkiler alırız. Bu sebepten dolayı haritamız bir bütündür. Yalnızca tek bir kalemi okuyamayız.

Merkür bunun en güzel anlatımıdır. Nötr gezegen yapısı, bulunduğu burçta olumsuz çalışan bir gezegen ile açı ya da kavuşum yaptığında olumlu çalışmayabilir. Fakat kendi de kavuştuğu ya da açı yaptığı gezegen olumlu ve güçlü pozisyondaysa oldukça iyi hareket edecektir.

Bir danışanımda örneklemek isterim: 10 derece Boğa yükselene sahip danışanımın, Merkür’ü 12 derece Oğlak burcu’nda (ortalama güce sahip) term ve face yöneticiliği bulunmakta.

Bu Merkür Venüs ile yani yükselen yöneticisi ile kavuşmakta ve yükselene 120 derece açı yapmakta.

Ortaya çıkan ise; inanılmaz güzellikte el becerisi ile sanat eserleri. Merkür bizim ellerimizi ve kollarımızı da yönetmekte, Venüs’ün sanat becerisi ile birleşince Merkür kendini sanata adamaktadır.

Öyle ki; çöp olarak kapı önüne konulan kumaşlardan sanata ve üretime yolculuk olarak ortaya çıkmakta.

Bu yüzden, haritamızdaki Merkür’ün maharetleri pozisyonuna göre değişmektedir.

Bu maharetleri görüp değerlendirebilmek, retrolardan daha az etkilenmek için ise; haritanızdaki Merkür’ü tanımanızı tavsiye ederim.

Bu yazıyı okuduktan sonra çevrenizdeki kişileri Merkür’leri açısından tanımaya ve değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

O klasik soruyu duyar gibiyim: Senin Merkür’ün nerede ? 😊

Tam da bir Merkür Retrosu öncesi, şifa olması niyetimle.

Nagihan BARBAROS

 

Yararlanılan Kaynaklar:

Mitoloji Astroloji & Psikoloji Gülden BULUT

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler