Varoluş Dergisi

‘ZODYAK’IN BAKİRESİ BAŞAK BURCU’

Başak burcu; burçlar kuşağının 6. Burcudur. Elinde başak tutan bakire bir kız olarak betimlenir ve Zodyak da tek dişi semboldür.

21 Ağustos – 20 Eylül başak burcu zamanıdır.

Pek çok kültürde adı İştar, Afrodit, Demeter, İsis ve Hıristiyanlıkta ise Bakire Meryem’dir. Başak burcunun Bakire sembolü deneyimsizliği değil, saflığı ifade etmektedir. Dış dünyada kendini tam olarak gösteremeyen fakat; içeride olgunlaşan bir başak söz konusudur.

Başak hasat döneminin, çalışmanın ve verimliliğin sembolüdür. Hasat zamanıdır, olgunlaşan ürünleri toplama zamanıdır. Aslan zamanında Güneş’in keyfi çıkartılmıştır artık, işlerin başına dönme, tarlada çalışma, emek verip ekmeği kazanma zamanıdır. Tatilden dönüp, eğitim hazırlıklarına girişilen huzursuz bir dönemdir.

Başak burcunun elementi topraktır. İbn-i Arabi ‘ye göre toprak: Varoluşun merkezine yerleştirilmiş olan bir elementtir. Doğasında durgunluk vardır. Diğer şeyler ne kadar uzakta olursa olsunlar ona yönelirler. Bu onun doğal ağırlığından kaynaklanır. Toprak elementinin doğası soğuk ve kurudur. Soğuk olmak hareketsizlik işaretidir. Kuru olmak çekinik bir karaktere işaret eder. Ayırıcı, analiz edici olmaktır. Haritasında başak burcu vurgusu olan çok fazla mali müşavir, inşaat denetmeni ve müfettiş ile karşılaşabiliriz.

Başak burcu yapısı;

Zor beğenen, zor memnun olabilen, aşırı titiz, mükemmeli arayan, çalışkan, detaycı, akıllı, organize, disiplinli, zeki, geri planda kalabilen, zor affeden, derleyip düzenleyen, el becerileri kuvvetli, didikleyen, gergin, cimri olabilen bir yapı olabilir. Detaylara fazlaca takılabilir, öyle ki; ormanda bir ağaca odaklanıp hayatındaki ormanı göremeyebilir.

Hizmet etme ve servis vermeyi ifade eder. Ön saflarda olmak gibi bir isteği yoktur. Yönetmekten ziyade kendine verilen işleri yapmayı tercih eder. Üretmekle, hizmetle, hasat ile ilgilidir.

Yunan Mitolojisinde Başak burcunu; toprak ve bereket tanrıçası Demeter simgeler.

Demeter; Kronos (Satürn) ve Rhea’nın kızıdır. Demeter’in Zeus ile birleşmesinden ‘Kore’ adında bir kızı olmuştur. Güneş ışığını seven  Kore bir gün çayırda çiçek toplarken yer altı tanrısı Hades onu arabasıyla kaçırır. Toprağa bir yarık açarak yerin derinliklerinde kaybolur.

Demeter kızının çığlıklarını duyar ama ona ulaşamaz. Güneş tanrısı Helios Demeter’in kızının başına gelenleri görmüştür. Önce olanları saklasa da; Demeter’e kızını kaçıranın Hades olduğunu söyler.

Demeter duyduğu öfke ve üzüntü ile Olympos’u terk eder ve insanların içinde yaşamaya başlar. Bütün ölümlüleri ve ölümsüzleri cezalandırmaya karar verir.

Artık ekinler bitmez, başaklar büyümez olur. İnsanlar kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Zeus, Hermes’i Persephone’nin (Kore, Hades’in eşi olunca adı ‘Persophone’ olarak değişir.) annesine geri dönmesi için Hades’i ikna etmeye gönderir.

Hades bunu kabul eder fakat; Persephone yeryüzüne çıkmadan ona bir nar tanesi yedirir. Demeter kızına kavuştuğuna çok sevinse de, yediği nar tanesi yüzünden yeraltı dünyasına geri dönmesi gerektiğini bilir.

Zeus Persephone’nin annesi ve kocasıyla kalacağı zamanı düzene koyar. Bahar zamanı Persephone Demeter’e dönecek, ekinler hasat edilene kadar annesiyle kalacaktır. Yılın geri kalanını yani üçte birini ise Hades ile geçirecektir.

Böylece mevsimlerin düzeni kurulmuş olur. Kış aylarında üzgün olan Demeter toprağı çorak bırakacaktır. İlkbahar geldiğinde ise kızına kavuşmanın coşkusuyla tohumlanan bitkiler çiçek açacaktır.

Demeter’in kızı ile buluşması, mevsimlerin düzenlenmesine vesile olmuştur, bu da başak burcunun her şeyi sınıflandırarak bir düzene sokma isteğini ifade etmektedir.

Düzenli olmayan başaklar da var diye düşüne bilirsiniz emin olun onlarda kafasındakileri organize edip düzenliyordur.

Demeter’in diğer tanrıçalardan farklı olmasının bir diğer nedeni, onun kızına karşı duyduğu sorumluluk duygusudur.

C.G.Jung’un bu konudaki yorumu şöyledir:

‘Demeter ve Kore, anne ve kız, dişil bilinçliliği hem aşağı hem de yukarı doğru genişletir. Onlara daha yaşlı, daha genç, daha güçlü ve daha zayıf olma boyutu katar.

Uzay ve zamanda dar olan bilinçli zihnin sınırlarını genişletir.

Bundan dolayı her anne kız çocuğunu, her kız çocuğu annesini içerir.’

Başak’ın ilişkilerdeki mükemmelliyetçiliği ve sevgiyi koşullandırması onu ilişkiler konusunda zorlayan tarafıdır. Titiz, eleştirel, kolay beğenmeyen, memnun olmayan ve eleştirirken oldukça sivrileşen dili sebebiyle aradığı partneri bulmakta zorlanır, hatta bulamayıp yalnızlığı seçebilir. Duygulardan ziyade mantığı ön plandadır.

Dünyasal aşkın ifadesi ve ilahi aşkın ifadesi iki gezegen  Venüs ve Neptün’ün düşüşte ve zararda oldukları,  rahat etmedikleri burçtur Başak burcu.

Haritamızda Başak burcunun yönetiminde bulunan gezegen ve evler söz konusu olduğunda; bu alanlarda titiz, inceleyici, eleştirel, özenli ve çalışkan oluruz.

Detaylarda kaybolan Başak burcu, biraz konuya uzaktan bakabilirse, böyle yapmakla yolu uzatmaktan başka bir şey yapamadığını anlar. Arzusu Mükemmelliktir.

Ancak kusursuz bir insan ve mükemmel bir dünyanın var olmadığını anladığı zaman kendisini ve başkalarını affedecek ve doğanın ritmiyle hareket edebilecektir.

Işık ve Sevgiyle.

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

1 yorum

  • Anlatım tarzı ve bağlantılar, ne neden nasılla kafamda o kadar güzel oturuyor ki harika??

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler