Varoluş Dergisi

SÜRK SALATASI

Antakya’da kahvaltı demek ‘Sürk Salatası’ demektir veya bol zeytinyağlı ‘Sürk’ demektir. Oralarda kahvaltılar bol baharatlı, bol zeytinyağlı, beş duyuya hitap eden şekilde hazırlanır. Bereketli topraklar yaratıcı ellerle birleştiği zaman dünyaya yüzyıllar boyu vazgeçilmez klasikler olarak kalıyor.  Antakya’nın hayatımıza kattığı en harika lezzettir diyebilirim Sürk için. Hatta daha önce sırtımda bir çanta Antakya’yı ziyarete gittiğimde soluklanmak için bir marka zinciri olan kafeye oturmuştum. Çayın yanına sürk salatası getirdiler. ilk andan itibaren ilginçti ve evet Antakya’dasınız dedirtmişti. Yani demem o ki gastronomik resmidir Antakya’nın. Çok basit olan bu tarifi sabah kahvaltısı, bir öğle arası veya akşam üzeri açlığına eşlikçidir. Bir zamana bağlı olmayan tarifler benim için eşsizdir. Sürk’ü belli markalardan sipariş verebilir, pazarlarda veya büyük marketlerde bulabilirsiniz. Veya benim gibi evde yapabilirsiniz. Çok kolay ve kesinlikle çok sağlıklı. Çökelek yağsızdır ve baharat antioksidan ve küflendirilmesi ile maya oluşur, bu da bize şahane bir probiyotiktir. Hazır kış hazırlıkları devam ediyor ve havalar sıcakken birkaç günde raflarda tüm sene için yerini alabilir.

SÜRK SALATASI:

1 adet sürk çökeleği
1 domates
1 avuç maydanoz
1/4 kuru soğan
Zeytinyağı
1 çimdik tuz

Sürk çökeleğini çok ufalamadan doğrayın. Doğranmış diğer malzemeleri de çökeleğe ilave edip zeytinyağı ekleyin ve harmanlayın. Yanına da köy ekmeği, lavaş veya taze sıcak ekşi maya ekmek ve taze demlenmiş çay ile eşlik ederseniz unutulmaz olacaktır.

Afiyet olsun.

SÜRK ÇÖKELEĞİ TARİFİ:

1 kg taze çökelek
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı zahter
1 tatlı kaşığı kırmızı pul veya toz biber (isteğe göre acı veya tatlı olabilir)
1 çay kaşığı dolusu kimyon

Tüm malzemeleri homojen bir kıvam alana kadar iyice yoğuralım. Kıvam aldığında ise yumurta büyüklüğünde toplar yapalım. İnce bir tül, bez veya müslin serdiğiniz tepsiye yuvarladığınız çökelekleri dizin ve kurumaya bırakın. Sabah akşam 3-4 gün boyunca ters çevirin. Kuruyup hafif küflenmeye başladığında ise derin dondurucu veya zeytinyağı dolu bir kavanozda dışarı da muhafaza edebilirsiniz.

Aydan Hatice Çelik

1988 yılında Mersin'de doğdum. Alanya'da büyüdüm. Hayatım yemek ve seyahat üzerine geçti. Turizm ve Otel İşletmeciliği Mutfak Bölümü mezunuyum. Güzel yemeğe ve onun insanların üzerinde bıraktığı güzel etkiye aracı olmayı seviyorum. Yemek yeme,pişirme, gastronomik keşifler, yeni tatlar ve baharatlarla alakalı her şey üzerine çok ilgiliyim. 2013 yılında Reiki ile 2014 yılında ise İsmail hocamla tanıştım. Reiki 3A öğrencisiyim. Reiki ile şifalanıyor şifalandırıyorum.

2 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler