Varoluş Dergisi

AZİM, MÜCADELE VE YAPABİLME GÜCÜM ‘MARS’

Mars kızıl gezegen. Küçük malefikdir (kötü). Sıcak, kuru ve maskülen doğası ile ‘Güç ve Cesaretin / Korku ve Korkusuzluğun’ temsilcisidir. Aşırıya kaçmaya hiç gelemez, zarar vermeye meyillidir. Koç ve Akrep burcunu yönetir, Oğlak burcunda ise yücelir.

Eril ve dışa dönük bir yapıdır. Mars’ı anlatan kelimeleri şöyle sıralayabiliriz:

Atak, inisiyatif alan, cesaret, irade gücü, öfke, enerji, dürtüsellik, yangın , kesici aletler, fiziksel aktivite, efor gerektiren işler, ameliyatlar, cinsel dürtüler, erkek cinsel organı, kaslar, komutan, asker, cerrah, haydut, fesat, hain, acı, keskin kokular, risk alabilen, savaş, kavga, vahşi, cahil, kaba saba,  cesaret, mücadele, azim ve yapabilme gücü, adrenalin.

Birçok mitolojik öyküde Savaş Tanrısı olarak anlatılan Mars, nedensiz- sebepsiz kavgaların yanı sıra, işgalleri, fetihleri ve düşmanları anlattığı gibi; kişinin nasıl ve hangi araçla mücadele ettiğini, fiziksel enerjisini ve nasıl hareket ettiğini de bize anlatmaktadır.

Haritamızda Güneş (ego) ve Venüs (arzuları) ün isteklerini Mars hayata geçirmekte ve gerçekleştirmektedir.

Mars aynı zamanda organizmayı savunma görevi vardır ve kanında yöneticisidir ve hayatımızda itme enerjisine sahiptir.

Cesaret, atılganlık ve hedefe direkt yönelimin temsilcisi Mars bir harita da güçlü yerleşimde olduğunda; kişi hayatında güçlü cesur adımlar atarken, sağlam ve kararlı tavırları ile risk alabilme yeteneğini doğru kullanacaktır.

Hareketin ve eylemin haritalarımızdaki adıdır Mars. Riskleri düşünmeden ileri atılmaktır. Babayiğitlik, mertlik, kahramanlık olarak deneyimleyebiliriz eylemlerimizi.

Doğum haritasında rahatsız ya da zayıf bir yerleşimde ise; yukarıda saydığım tüm özellikler negatiflerine kaçarak bozulabilir.

Mars’ı güçlü yerleşimde olan bir kişi bir başkası tarafından asla yönlendirilmek ve yönetilmek istemez. Kişinin hırsları, tutkuları ve hayvani doğası devreye girebilir.

Haritamızdaki yerleşimde Mars’ın aldığı açılar Mars enerjisinden nasıl faydalandığımızı, çabalarımızın doğası ve kalitesini bize ifade eder.

Mars her ne kadar küçük malefik olarak geçse de; bizim hayatımızda harekete geçebilmek için ihtiyacımız olan enerjidir. O olmadan enerjimiz olmaz ve asla hareket edemeyiz.

Haritamızdaki Mars bizim enerjimizi nasıl kullandığımızı, nasıl harekete geçtiğimizi, kendimizi nasıl ortaya koyduğumuzu, öfkemizi nasıl gösterdiğimizi, işlerimizi nasıl çözdüğümüzü de ifade etmektedir.

Nasıl ve ne kadar enerjik olduğumuzu, isteklerimizi elde etmek için nasıl çalışıyoruz bize anlatmaktadır.

İkizler burcundaki Mars; sizi sözlü dövüş sanatı üstadı yaparken,

Mars Boğa’da bastırılmış zararlı bir öfke görebiliriz.

Mars Koç burcunda, temel dürtü bağımsızlık ve keşfetmek olabilir.

Yengeçteki bir Mars’ı ancak ailesi ve sevdikleri harekete geçirebilirken, zarar da olduğu için aynı zamanda kendini ailesi için harcayan bir yapı da bize işaret edebilir.

Balık burcunda seyahat eden Mars ise akışta olmayı tercih edip, harekete geçmek konusunda değişken ve istikrarsız bir yapıyı ifade edebilir.

Doğum haritası saati belirleme çalışmalarında (rektifikasyon) bizim için Mars oldukça önemlidir. Kişinin hayatında en çok mücadele ettiği alandır Mars’ın bulunduğu ev.

Mars aynı zamanda harcamayı da ifade etmektedir. Para evinde yer alan bir Mars sürekli harcama modunda olabilir.

Mars’ın bulunduğu burç bu eylemler için stili bize anlatmaktadır. Horary (soru) Astrolojisi’nde Mars ilişkilerde ayrılığı ifade ederken; Mundain Astroloji’de ülke sınırları, orduyu, askeriyeyi ve askeri güçleri anlatmaktadır.

Haritamızdaki Mars’ımızı tanımak ve bilmek aynı zamanda belaları nasıl defettiğimizi, azim, mücadele ve yapabilme gücümüzü de tanımak anlamına gelmektedir.

Marsımızı tanımak, cesurca yola çıkarak cesaret ve güzelliklere niyetle.

Nagihan  BARBAROS

Kaynaklar:

Barış İlhan Astroloji dersleri,

Öner Döşer Astroloji de Temel Kavramlar

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler