Varoluş Dergisi

MARS AKREP BURCU’NDA (19 Kasım 2019 – 3 Ocak 2020)

Mars, canlı ve hayatta kalışın keyfini hissetmek ister. Cansızlıktan kaçınır ve yaşamına tehdit olarak alabilir.

19 Kasım 2019 – 3 Ocak 2020 tarihleri arasında; Mars, krallığı olan akrep burcunda hareket edecek. Her burçta ortalama 2 ay kadar kalır ve gökyüzünde turunu 22 ay da tamamlar.

Latince de Mars olarak telaffuz edilir. Osmanlıca da ismi; ‘Merih’, Eski Türkçe’de ise; ‘Sakit’ denirmiş.

Salı Günü Mars günüdür.

Mars bir çok kelime ile anlatılabilir. Bizi en çok ilgilendiren tarafı, irade gücümüzü temsil etmesidir. Haritalarımızda güçlü bir Mars; dirayetli ve sağlam, hedeflerine odaklanabilen, yaşam enerjisi ve mücadele gücü yüksek olan bireyleri ifade eder. Dinamizmimizi, tutkuyla sarılmayı anlatır. Mars bizim savaşma gücümüzdür.

Haritamızda güçlü bir Mars; ‘azimli birey’ demektir. Mars aynı zamanda eril enerji ve cinselliktir.

Mars; Koç ve Akrep burçlarının yöneticisidir. 1. ve 8. evlerde de güçlüdür. Boğa ve Terazi burcunda  zarardadır. Yengeç burcunda düşüştedir. Oğlak Burcunda ise güçlüdür, yücelir.

Mars’ın temsil ettiği kişileri sayarsak; öncüler, fatihler, savaşçılar, ordu, askerler, kasaplar, cerrahlar, fanatikler, boksörler, sporcular, bıçak kullananlar, gözünü kırpmadan yakan, yıkan insanlar. Rivayete göre Hitler  II.Dünya Savaşı’nda  piyadeleri haritalarından, astrologlardan yardım alarak Mars’ı güçlü olanlardan seçtirmiştir.

Başka bir Mars örneği ise; futbolcu Arda TURAN’dır. Mars’ı Koç burcunda ve kariyer evinde tam tepede. Eril enerjinin fazla olduğu, yılmadan savaşan ve motivasyonu yüksek bir profildir.

Mars, temposu yüksek demektir. Mars’ı ifade eden duygulara bakarsak; neşe, heyecan, canlılık, enerji, sabırsızlık, öfke, asabiyet, bencillik ve saldırganlık.

Mars, canlı ve hayatta kalışın keyfini hissetmek ister. Cansızlıktan kaçınır ve yaşamına tehdit olarak alabilir. Zararda olduğu zaman ancak; cansızlık ya da canlılığın negatif tarafını kullanır..

Mars, özellikle Mars Koç burcu  teması ile  bakıldığında;  hareket ve  istediği yöne hareket etmektir.

Mars enerjisinin yeryüzüne yansıması; yeni girişimler, projeler, mekanik yetenekler, mühendislik, alet ve kesiciler, zor ve fiziki işçilik isteyen her türlü iştir. Mars, Mars-Plüton’un bir alt oktavı olarak ve ‘Malefik’ yani  ‘Küçük Kötücül’ olarak Zodyak’ta tanınır.

Akrep burcuna baktığımızda;  Akrep burcu derinliğin ve aşırılığın burcudur. Hiçbir şey Akrep burcunu, sıradanlığın sıktığı kadar sıkamaz. Yoğun, gizemli, tutkulu ve ihtiraslıdır.

En sevdiği alanlar; bilinmeyen, saklı, gizli olan her şeyin derinine dalan, keşfeden uğraşlardır.

Akrep Mars’ın cinsel dürtüleri, iç güdüleri önemlidir. Savaşçıdır, dürtüleri onu amacına odaklar. Akrep yer altı ve gizli enerjileri anlatır. Maji’de buna dahildir. Bu sebeple Mars Akrep burcundan geçerken alttan alttan, gizli gizli hareket edebilir.

Mars Akrep transiti haritamızda;  Akrep burcunun olduğu evlerde bize hareket ve adrenalin – tutku getirebilir. Geçtiği yerde gerekirse; ‘Agresyona hazırım.’ diyebilir. Mars Akrep geçtiği yerde sorgulatır. Derinlemesine değerlendirme yaptırır. Sebeplerini araştırır, derinde saklananı ortaya çıkarttır.

Yükselen Burçlara göre haritamızda Mars Akrep geçişinden etkilenen alanlarımız şöyledir;

Yükselen Koçlar:  Mars 8. Evinizden geçmekte, kredi, borç, banka, eş gelirleri, cinsellik ve okült konular gündeminizde olabilir.

Yükselen Boğalar: Mars 7. Evinizden geçmekte. Partnerleriniz, eş, ortaklıklar, kişisel ve özel ilişkileriniz, başkaları ile özdeşleştiğiniz konular gündeminizde olabilir.

Yükselen İkizler: Mars 6. Evinizden geçmekte. Günlük işleriniz, evcil hayvanlarınız, sorumluluklarınız, astlarınız  bedeninizde Akrep bölgeleri hassas olabilir.

Yükselen Yengeçler: Mars 5. Evinizden geçmekte. Hayalleriniz, flörtler, yaratıcılık, sahne, oyunculuk, eğlence konularında harekete geçebilirsiniz.

Yükselen Aslanlar: Mars 4. Evinizden geçiyor yükselen Aslanlar.  Aile, yer, yurt, taşınmaz mallar, köklerimiz ile ilgili konular gündeminiz olabilir.

Yükselen Başaklar: Mars 3. Evinizden geçmekte. İletişim, bilgi toplama, bilgi paylaşımı, kardeşler ve yakın seyahatler sizi harekete taşıyan konular olabilir.

Yükselen Teraziler: Mars sizin 2. maddi manevi değerler evinizden geçmekte. Kendi değerinizi, paranızın gelişimini, kaynaklarınızı sorguladığınız bir zaman olabilir bu dönem.

Yükselen Akrepler: Mars 1. Evinizden geçmekte. Ben, sağlığım, korkularım, kimliğim benim değerlerim nelerdir sorusunu size sordurabilir.

Yükselen Yaylar: Mars 12. Evinizde seyahat etmekte. Görünmeyen, yapılandırılmamış, düzenlenmemiş alan, zihin, bilinçaltı, kapalı yerler, okul, hastane alanları konunuz olabilir. Kapanıp derinlerinizdekileri çıkartmak üzerine çalışmalar yapabilirsiniz.

Yükselen Oğlaklar: 11. Evinizden geçen Mars Akrep, sosyal gruplar, dernekler, gelecek planları için harekete geçebilirsiniz. Toplumsal hizmet gündeminizde olabilir.

Yükselen Kovalar: 10. Evinizden geçen Mars; kariyer, statü, ün, toplumsal arenadaki durumunuz – kimliğinizi gündeme getirebilir.

Yükselen Balıklar: 9. Evinizden geçen Mars; uzaklar, deniz aşırı seyahatler, yüksek öğrenim, yabancılar, hukuki davalar, felsefik kavramları gündeminize taşıyabilir.

Yükselen burçlara göre değerlendirme yaptık; şu konuyu belirtmeden geçemeyeceğim. Her türlü gökyüzü geçişi (transiti) şayet haritamızın o konuyla ilgili  bir vaadi varsa gerçekleşebilir. Gezegen geçişi, bizim  haritamızda önemli bir noktaya, bir gezegene ya da sabit yıldıza temas ediyorsa; etkisi daha fark edilir olmaktadır.

Mars, haritanızda hangi evden geçiyorsa; o ev konularında bu süre içinde sakinliği ilke edinmeliyiz. Fevrilikten uzak, duyduklarınız ve gördükleriniz ile ilgili kendinize değerlendirme süresi tanımanızı tavsiye ederim. Meditasyonlar, sakinliğimize destek olacak çalışmalar, üzerimizde toplanan baskın enerjinin rahatlamasına destek olabilir.

Bütünün en yüksek hayrına olması dileğimle.

Kaynaklar;

İçimizdeki Gökyüzü , Steven FORREST

Astrolojinin Anahtar Sözcükleri ; Hajo BANZHAF & Anna HAEBLER

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler