Varoluş Dergisi

KOVA BURCU

Kova burcu, Zodyak’ta 11. Burçtur. Genel anlatımda 11. Ev ile sosyal gruplar, topluluklar ile ilişkilendirilir. Klasik Astroloji’ye göre yöneticisi Satürn; Modern Astroloji’ye göre yöneticisi Uranüs’tür. Eril yapıdadır.

Kova burcunu ifade ederken;

 • Dışa dönük,
 • Reformist, Yenilikçi, İlerici,
 • İlginç, Orijinal,
 • Kalıba sığmayan,
 • Aykırı,
 • Mantıklı, Sağduyulu,
 • İcat eden,
 • Yenilikçi,
 • Özgürlükçü, Özgürlük ihtiyacında,
 • Devrimci, Gelecek,
 • Hümanist, Kendini insanlığa ve topluma adayan,
 • Dünya vatandaşı,
 • Fikir insanı, Fikirler için savaşan,
 • Dahi ve Deha ifadelerini kullanabiliriz.

Güneş Kova burcunda zarardadır. Güneş’in yönettiği; egonun temsilcisi Aslan burcunun tam karşısındadır Kova burcu.

Kova burcu zamanında tabiat buz tutmuştur, dolayısıyla bireysel ego zarar görürken, toplumsal ego, kolektif ego, burada mükemmel noktaya ulaşır.

Bireysellikten çok toplumu ve toplumsal faydayı düşünen, kendi egosunu toplumsal yapıda tatmin eden, kendini insanlığa adayabilen bir yapı sergiler Kova burcu.

Dışa dönük, iletişimi başlatan, alışveriş tarafında verici, duygu ve düşünceyi karşı tarafa yansıtıcıdır.

Sabit nitelikli, kararlı, baskındır. Hava elementine aittir. Mizacı Sanguin; neşeli ve pozitif olarak geçse de; içinde neşeyi pek fazla taşımamakta, daha çok sosyalliği ifade etmektedir.

Sabit niteliği nedeniyle; kendi aklına ve sistemine yatmayan konuları kabul etmekte zorlanabilir, kabul etmeyip isyanda edebilecek yapıyı taşımaktadır.

Kova burcu, bir şeylerin peşinde takılan, konuların ve insanların arkasından sürüklenen bir yapıya sahip değildir; tam tersine kendisi bir şeyleri ortaya koymak isteyen, ortaya çıkartan -bulan- bir yapıya sahiptir.

Yeniliğe uymaktan ziyade, yeniliği oluşturmayı tercih eden bir yapıdadır.

Hava elementi bilgiyi temsil eder, Kova sabit nitelikteki bir hava burcudur. Bu nedenle başkalarından öğrenmekte zorlanırken, kendi kendine öğrenmeyi ifade edebilir.

Hava Elementi olduğu için; entelektüel konular, bilgi, fikir, zihin ve bu konuların alışverişleri en önemli konusudur.

Kova burcun içeriğinde, sıra dışılık nedeniyle uygulamadan uzak fakat; gözlemci, deneysel, ütopik ve teoride kalabilen konuları taşımaktadır. Üzerinde çalıştığı birçok fikir sadece laboratuvar aşamasında ve uygulamadan uzak kalabilir.

Sembolü ilk bakışta su dalgalarına benzese de, aslında zihinsel dalgaları, dalga boylarını da – elektrik, hava, radyo – ifade eder.

Modern yöneticisi Uranüs’ün antenleri açık ve yukarı doğrudur. Aynı zamanda Kova’nın inanmadığı değerlere isyan edebilen tarafını anlatmaktadır.

Klasik yöneticisi Satürn’ün ise ayağı yere basmaktadır.  Bu da birçok noktada Kova burcunu bilgiyi yere indiren olarak yorumlanmasına sebep olmaktadır.

Kova’nın akıl süzgecinden geçirerek, kuşkuculukla değerlendiren, kolay fikir değiştirmeyen davasından dönmeyen yapısı ile ‘Satürnyen’ tarafını ifade etmektedir.

Bu sayede evrensel buluş, fikir ve temaları ortaya çıkarmaktadır.

Bu sebeple Kova burcu ve haritalarımızdaki Kova vurgusu; ‘Delilik ile Dahilik arasındaki ince çizgi’ olarak ifade edilmektedir.

Evrensel buluş ve fikirlere, Galileo ve Darvin ‘i örnek gösterebiliriz.

‘’Kova burcu, daha önce düşünülmemiş olanı akıl etme, öğretilmeyen yollarla düşünebilme, eski bir oluşuma yeni bir akılla bakabilme becerisi olan ‘DEHA’nın yanı sıra bunları savunacak sabit niteliğin inadına da sahiptir.’’ (*)

Bu kadar akıl, bilgi ve özgürlüğün içinde Kova burcu fazla samimiyeti tercih etmeyen, duyguları ile arası açık, özgürlüğüne düşkünlüğü nedeniyle; birine tutkuyla saplanabilecek ya da yediği içtiği ayrı olmayan kısaca ‘kanka’ olabilecek yapıya sahip olmayan bir kimliktir.

’Kova burcunun Yunan Mitolojisindeki söylencesi de şöyledir:

Gençlik tanrıçası Hebe, Hera ve Zeus’un kızıdır, görevi Olympos’ta yaşayan tanrı ve tanrıçalara içki sunmaktır, ta ki yerine Ganidemes geçirilinceye kadar. Ganidemes ölümlü erkekler arasında en güzelidir.

Zeus, onu görünce hayran kalır ve tanrılar katına bir kartalla kaçırtır. Karşılık olarak Ganimedes’in babasına ölümsüz atlar armağan eder. Ganidemes artık tanrılar katında ve tanrılara içki sunmaktadır.

Hera bu durumdan oldukça rahatsız olmuştur, Zeus bir erkeğe tutulmuş ve üstüne üstlük kızının da görevini ona vermiştir. Zeus, Hera ile arasındaki gerginliğe son vermek için çareyi Ganidemes’i göklerde sonsuza kadar ölümsüz kılmakta bulur.’’

Yunan Mitolojisinin ilk eşcinsel söylencesi Zeus’un Ganidemes’i beğenmesi ile ortaya çıkmıştır.

Ganidemes, Kova burcunu temsil eder. Zodyaktaki 12 burçtan en aykırı olandır. Cinsel seçimlerinde de sıra dışı olabilir. Geleneksel kadın- erkek ilişkisi dışında var olabilecek diğer ilişki türlerini de normal karşılar kova burcu.’’ (**)

Haritalarımızda Kova burcu hangi eve ve alana denk geliyorsa ya da hangi gezegenler Kova burcunda ise o alanlarda: Orijinal, Farklı, Yenilikçi, İlerici, Özgürlükçü olabiliriz.

‘Ay Kova’ olduğunda; özgürlüğüne düşkün, duygusal olarak bir yere bağlanamayan yapı olabilir.

‘Satürn Kova’ olduğunda; Kova burcunda çok güçlü Satürn. Satürn’ün sistem kuruculuğu toplumsal ve sosyal yaşam alanlarında kendini gösterecektir.

‘Venüs Kova’ olduğunda; ilişkiler alanında marjinal ve özgürlükçü bir yapı olabilir.

‘Mars Kova’ olduğunda; Mars’ın savaşçılığını fikirler alanında görebiliriz.

‘Yükselen burcu Kova’ olduğunda; marjinal ve özgürlükçü bir yapı, kimlik sergileyebilir.

10.Ev’de Kova burcu; kariyer, meslek konularında, toplumdaki görünümümüzde, Kova burcu temalarını: Orijinal, Farklı, Yenilikçi, İlerici, Özgürlükçü temayı, Elektrik-elektroniği ifade edebilir.

11.Ev’de Kova burcu; bize sosyal gruplarımız içinde toplum ve toplumsal konuları içeren çalışmaları ifade edebilir.

12.Ev’de Kova burcu; bize eş, ortak, partnerlerimizin kova burcundaki temalarını ifade edebilir.

Tarihte ağır ilerleyen (kolektif) gezegenlerin Kova burcunda hareket etmeleriyle birlikte; toplumsal yapıların, düzenlerin büyük ölçüde yeniden yapılandığı, insanların entelektüel, zihinsel ve bilinç olarak büyük değişimler ve yapılanmalar yaşadığı, toplumsal isyan ve ayaklanmaların görüldüğü dönemler olarak deneyimlenmiş.

2020-2023 ‘Satürn-Kova’ dönemi ve 2025-2040 ‘Plüto-Kova’ dönemlerinde yakinen bu değişimleri deneyimliyor olacağız.

Bu süreçte gerçekleşecek her değişimi; fayda sağlayan, ilerici niteliği ile, tüm yaşam alanlarımızda en yüksek hayırla hissedebilmeyi diliyorum.

Işık ve Sevgimle.

Nagihan Barbaros

 

Yararlanılan Kaynaklar;

(*)                          Barış İlhan – Astroloji Dersleri / Kova Burcu

(**)                        Mitolojik Astroloji ve Psikoloji   / Kova Burcu

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler