Varoluş Dergisi

REİKİ OLMAZSA OLMAZ

Merhaba sevgili Varoluş Dergisi okurları. Bu yazımda Reiki ile ilgili teknikleri değil, neden Reiki’yi benimsediğimi anlatmaya çalışacağım. Birçoğumuz Reiki inisiyasyonu almadan önce meditasyon nedir, nasıl yapılır bilmiyorduk.

Reiki’nin bütün ödevleri meditasyon ve meditasyon benzeri uygulamalar içerir ve Reiki, meditasyonu hiç kimseye gerek duymadan size yavaş yavaş öğretir. Evet sevgili okur, Reiki 1. seviyede meditasyon benzeri uygulamalar ödev olarak verilir. Reiki 2. Seviyede ise artık 20 dakikalık uzun meditasyonlara geçiş yapılır.  Reiki’nin ödevlerini kendi başınıza evde uygularken ve Reiki 2. aşamaya geçtiğinizde birde bakmışsınız ki meditasyon yapıyorsunuz, hem de layığıyla. Pekala, bu nasıl oluyor? Öğrenci Reiki 1. aşamaya inisiyasyon olduğu zaman ona ilk verilen ödev 14 nokta egzersizidir. Öğrenci kendine, meditasyon müziği ile beraber (müzik rahatlamayı kolaylaştırmak içindir, şart değildir.) 21 gün boyunca, belirli 14 noktaya, 3 er dakika aralıklarla toplam 42 dakika Reiki enerjisi uygular. İşte o “ANLAR” da öğrenci hayatında ilk defa kendi iç sesleri ile baş başa kaldığı deneyimler yaşar. Zihni terbiye olmaya başlar. Zihni eğitmezseniz zihin hep çalışır. Gece, gündüz, uykuda ve her yerde sürekli çalışır. Bu çalışmalarda zihin ilk defa susar ve bu deneyim kendi farkındalığınızı çok çok arttırır. İşte bu 3 er dakika aralıklar Reiki uygulaması sırasında çok rahatlayan ve uyumaya hazır olan beyni bir türlü uyutmaz ve siz farkında olmadan sizi 20 dakikalık kesintisiz uzun meditasyonlara hazırlar.

Bilim adamları beynin beta, alfa, teta, ve delta gibi çalışma modları olduğunu söylese de bu yazımın konusu frekanslar değildir. Hisleri kelimelerle anlatmak zordur. Reiki uygulamaları ve meditasyonu esnasında “negatif bir varoluştan pozitif bir varoluşa geçmeyi” herkes duymuştur. Ama böyle söylenince havada kaldığının farkındayım. Varoluşla beraber aynı doğrultuda olmak nasıl geliyor kulağa. Direnç küçülünce, zihnin kalabalığı azalınca, yükler ortadan kalkınca insan kendini nasıl hisseder? Kutlu, kutsanmış bir şeydir var olmak. Her şeyden, kimliğinizden, çevrenizden, alışa gelinmiş hayat duruşunuzdan, görüntüden ve stresten ayrılıp 20 dakika mola verince düşünce kaliteniz artmaz mı? Sizin yanlış kararlar almanızı sağlayan varsayımlarınız peşinizi bırakmaz mı?

Reiki 1’ de verilen başka bir ödev ise enerji bedeni temizliği ve dengelenmesidir. (Çakra temizliği ve dengeleme) Dergi yazarlarımızın çakralar ve aura sistemi ile ilgili yazılarını okuyabilirsiniz. Ben yine bu yazımda enerji bedeni temizliği ve dengelemenin (çakra temizliği ve dengeleme) nasıl hissettirdiğini açıklamaya çalışacağım. Dengeleme ile başlamak istiyorum. Reiki 1 seviyesinde iki veya üç günde bir yapılan dengeleme Reiki 3A seviyesinde iki veya üç haftada bir yapılır. Kesin bir zaman dilimi var diyemeyiz. Hislerimizle alakalıdır. Pekala, ne hissediyoruz? Tabii ki bu öğrencinin ne iş yaptığı, nasıl bir ortamda bulunduğu, stres seviyesi gibi hal-tavır düzeyini etkileyebilecek koşullarla doğrudan alakalıdır. Yani yaşam koşulları zor ise dengelenmeye daha sık ihtiyaç duyulabilir. Vücudun bölgeleri arasında bir potansiyel enerji farkı varmış gibi düşünebiliriz. İlginç olan şey şudur ki; öğrenci Reiki’ye başlamadan önce hayatta aldığı bütün kararları etkileyen böyle bir potansiyel enerji farkı ile yaşadığını bilmez. Anormal durum onun normali haline gelir. Sevgili okur, ben şu an Reiki 3A seviyesi öğrencisiyim ve Reiki ile ilgili ödevlerimi yapmayı hiç ihmal etmedim. Böyle hissetmeyeli çok uzun zaman oldu, yazıyı yazarken nasıl hissettiğimi hatırlamaya çalışıyorum. Kan beynime hücum etti, kalbimde yanma ile karışık aşırı bir sıcaklık hissettim, ayaklarım yere basmıyordu ile tarif ettiğim durumları herkes yaşamıştır. Hatta bu durumlarla yaşamayı kendi normali haline getirenler olmuştur. İşte vücudumuzda bu potansiyel enerji farkından oluşan durumu dengelemek için Reiki’de 9 dakika süren bir enerji dengeleme (çakra dengeleme) çalışması yapıyoruz.

Enerji bedeni temizleme çalışması (çakra temizleme) ise insanı karamsar bir varoluştan nötre yani sıfıra doğru götüren bir yapıdadır. Karamsarlığı tarif etmek gerekirse, bu işler hiç bitmiyor, kim yapacak bu işleri, öff bıktım, hayat neden bu kadar zor, bu iş kesin olmaz çünkü şu kişi şöyle yapar, bitmeyen negatif zihin döngüleri ve kasetleri. Sizi aksiyon almaktan uzaklaştıracak yapılar. Enerji bedeni temizliği (çakra temizleme) çalışmaları 18 dakika sürmektedir. Reiki 1. seviyede haftada bir, Reiki 3A seviyesinde ise iki veya üç haftada bir yapılmaktadır. Zaman dilimini asıl belirleyen öğrencinin hisleridir.

Bu yazıda Reiki’ye giriş aşaması olan birinci aşamadan bahsedilmiştir. Birinci aşama ile insanın hayatında birçok değişiklik olur. İnsan yaşamda kalite aramaya başlar, bu aşamaya fiziksel arınma aşaması da denir. Bazı hastalıklar iyileşme eğilimine girer veya tamamen iyileşir. Farkındalık artınca neden-sonuç-çözüm analizleri gelişir. Diğer aşamalarda da bireyde birçok iyiye doğru evirilme görülür. Fakat Reiki olmazsa olmaz dedirten aşama 1. seviyedir.

Aydın Yakupoğlu

Aydın Yakupoğlu

Ağustos 1979, İstanbul’da doğdu. 2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği yüksek lisans bölümünü bitirdi ve özel sektörde çalışmaya başladı. 2013 yılında bir kız çocuğu babası oldu. 2018 yılında Reiki öğretmeni İsmail Bülbül ile tanıştı ve pozitif yönde bir değişim geçirdi. Şu an Reiki 3a (Master) aşamasında ve insanlığa yardımcı olma bilincindedir.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler