Varoluş Dergisi

KORUYAN KOLLAYAN YENGEÇ BURCU

Yengeç burcu Zodyak’ta 4.burçtur. Yaz mevsimini başlatır. 21 Haziran – 21 Temmuz tarihleri arasında Güneş Yengeç burcu sınırlarındadır.

Plegmatik diye adlandırdığımız mizaca sahiptir. Plegmatik nedir diye sorarsanız; duyarlılık gösteren, ilk etapta olaylara karşı etkilenmiyor gibi görünse de, son derece duyarlı, empatik yapı. Dışarıdan gelen etkiye duyarsız kalamayan bir yapı.

Su elementine dahildir. Dişil bir burçtur. Sessiz olarak adlandırılan burçlardandır. Öncüdür, inisiyatif alan bir yapıdır. Subjektiftir, yani içe dönük bir yapı taşımaktadır. Duyguları en iyi tanıyan, en iyi anlayan su burcudur.

Yöneticisi Ay’dır. Yönelim duygusal bağ kurma üzerinedir. Annelik, duygular, korumak, duygusal besleme ve beslenmedir. Jüpiter Yengeç burcunda yücelir. Anlamsal olarak baktığımızda Jüpiter’de büyüme ve koruma ifadesi taşır.

Yengeç burcunun taşıdığı ifadeler şöyledir:

 • Kırılgan, Vicdanlı
 • Analık, beslemek, büyütmek
 • Ait olma ihtiyacı olan
 • İçe dönük
 • Güdüsel olarak geçmişe özlem duyan
 • Güvenlik ihtiyacı olan
 • Antikacı, koleksiyoncu, kindar
 • Milliyetçi,
 • Yuvasına düşkün,
 • Empatik, suskun,
 • Anaç,
 • Maneviyatçı,
 • Milliyetçi,
 • Fedakar,
 • Çocuklarına düşkün,
 • Gelenekselci,

Yengeç burcu; sevdiklerine, sahip olduğu duygulara, vatanına, ailesine, köklerine düşkün, içinde yüksek bir hayat gücü olan bir yapıdır.

Zodyak’ta 4. Ev köklerimizdir. Ailemizdir.

Arketipsel olarak anneliğin ve döllenmenin de sembolüdür. Güvenli sağlam bir görünüşü olsa da korkak ve ürkek bir yapısı bulunmaktadır. Korktuğu anda, tehlike karşısında korkar ve kabuğuna çekilir Yengeç burcu.

Haritamızdaki Yengeç burcu ev ve Yengeç burcunda bulunan gezegenlerde:

Güvenlik ihtiyacını duygusal olarak hissetmemiz mümkündür. Duyarlılık gösterip, muhafazakar, tutucu bir yapı sergileyebiliriz. Bu alanlarda hassasiyetimiz vardır.

Bu duygulardan sebep, sevgisiyle boğucu olabilme durumu olabilir.

Yükselen Yengeç; dışardan bakıldığında duygusal yapısı hissedilebilirken;

Güneş Yengeç, daha çok içine girdikçe, tanıdıkça duygusallığı anlaşılabilen yapıdır.

Yengeç burcu kabukludur. Sevgi hissi yoğun olmalı ki hissedebilsin. Yakınlık, ilgi, ait olduğunu hissetmek ister.

Sessiz burçlardandır, önce izleyip veri almak, güvende olduğunu hissettiği takdirde kendini açma eğilimindedir.

Haritamızda Ay-Yengeç olduğunda son derece empatik, koruyucu, kollayıcı besleyici yapıdadır. Hatta çevresine bu konulara ihtiyacı olan kişileri de çekebilir.

Güneş Yengeç burcunda olduğu zaman yakın çevreye odaklı, son derece milliyetçi yapı. İş yeri de kendini ait hissettiği zaman evi gibi sahiplenebilir.

Mars Yengeç burcunda olduğunda kişi; ailenin koruyucusu, sahiplenicisi, annesi gibi hareket edebilir. Tüm enerjisini ailesi için harcayabilir.

Yengeç burcu kişisi için anne ve aile kavramları oldukça önemlidir. Yetişkinliğinde birey olabilmesi bu hassas yapıdan özgürleşmesiyle paraleldir.

Venüs Yengeç olduğu zaman İlişkimizde korumacılık ve hassasiyetimiz olabilir.

10.Ev’de yengeç burcu olduğu zaman toplumsal konulara hassasiyet taşıyabiliriz.

11.Ev’de çocuklarımız ile ilgili konulara ve çocuklarımıza karşı hassasiyetimiz olabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin haritasındaki Yükselen Yengeç; içimizde taşıdığımız eşi benzeri olmayan milliyetçi ruhumuzu da bize anlatmaktadır.

* ‘Yengeç burcu ile ilgili mitlerden biri şöyledir: Thesis oğlunu Troia Savaşına gitmekten alı koyar; çünkü giderse sağ dönmeyeceğini bilir. Bu yüzden oğlunu Sykros kralının yanına gönderir ve kimse tanımasın diye kadın giysileri giydirir. Fakat bu çözüm olmaz. Kahraman Odysseus, Akhilleus’u alarak Yuna komutanların yanına götürür. Oğlunu sürekli izleyen tanrıça Savaş da oğlunun aşağılanmasına karşılık onurunu korumak için Olympos’a gider. Zeus’tan isteklerde bulunur. Bu söylencede Thesis Yengeç kadınını simgelemektedir. Yengecin yönetici gezegeni koruma ve besleme ile bağlantılı Ay’dır.

Thesis oğlunun her aman yanında olmuştur. Anne ve oğlan çocuğu ilişkisi günümüze uyarlandığında sağlıksız çocuklar yaratabilir.

Tüm çocukların fakat, özellikle erkek çocukların en büyük gelişimsel evrelerinden biri; annesiyle bağını sağlıklı bir şekilde koparabilmesini gerektirir.

Çocuğun bu durumu en sağlıklı şekilde atlatabilmesi için, anneye sorumluluk düşmektedir.

Anne mutsuz evliliği veya diğer sebeplerle oğluyla bağını koparmadığı sürece çocuğu sorunlu bir duruma itmiş olur.

Su ile çevrili olduğumuz fetüs aşaması insanın en hassas zamanıdır. Ana rahminde anne ile birliği yaşarız. İlk nefes ile anneden ayrılarak birey olmaya doğru yol alırız.

Bireyliği kazanması gereken Yengeç burcu, köklerine ne kadar bağımlı olsa da tek başına var olmanın savaşını verir. Karşıt burcu Oğlak gibi kendi kendine yetebilmeyi başarabildiğinde var olabilmenin hazzını yaşayabilecektir.

Bunun için anne ve aileden bağlarını sağlıklı bir şekilde koparması gerekmektedir.’

Ancak bu şekilde sağlıklı bir özgürlük duygusu ve birey olma huzurunu yaşayabilecektir.

Haritamızda Yengeç burcunun hangi alana denk geldiği, hangi gezegenlerin Yengeç burcunda olduğu, Yengeç temalarını hayatımızın hangi alanında taşıdığımızı fark edebilmek adına oldukça önemli.

Haritada benim hangi yaşam alanım Yengeç diye merak edenler için sıralıyorum.

Yükselen Koçların   : 4. Ev                                       Yükselen Yay   : 8. Ev

Yükselen Boğaları  :  3  Ev                                       Yükselen Oğlak:  7. Ev

Yükselen İkizler     :   2  Ev                                      Yükselen Kova  : 6.Ev

Yükselen Yengeç   :   1  Ev                                       Yükselen Balık :  5. Ev

Yükselen Aslan     :   12 Ev

Yükselen Başak    :    11 Ev

Yükselen Terazi   :    10 Ev

Yükselen Akrep    :    9 Ev

Önceki sayılardan evler konusunu detaylı yazmıştım. Anlamlarını oradan okuyabilirsiniz.

Siz hayatınızın hangi alanında koruyucu kollayıcısınız?

Işık ve Sevgimle.

 

Yararlanılan Kaynak:

(*) Mitoloji Astroloji& Psikoloji : Gülden BULUT

 

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

6 yorumlar

 • Canım benim bilirsin pek anlamam astroloji den, fakat çok açıklayıcı bu yazın için tebrik ediyorum seni. İyi ki varsın, iyi ki bizimlesin. Kalemine gönlüne yüreğine sağlık Nagihan’im 🌹👏

 • Tesadüfen denk geldim yazınıza. Bir yengeç olarak yazınızdan hoşnut oldum. Teşekkürler 👍

 • Yazdığın her yazıyı aşırı dikkatle okurum astrolojiye dair çok şey öğrendim. Hem. 10. Evimi okudum tekrar. Kalemine sağlık Nagihan!

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler