Varoluş Dergisi

NEFESİNİ TAKİP ET!

Nefesini takip et. O seni huzura, sevgiye, mutluluğa ve özgürlüğe götürecek.

Hiçbir şey birdenbire olmaz bu hayatta. Süreklilik, her şeyde olduğu gibi nefeste de bizi koşulsuz sevgi boyutuna getirir.

Nefesi deneyimledikçe, derinleştirdikçe iç huzurumuz artar, korkularımızdan arınırız. Daha canlı ve neşeli oluruz. Beden sağlığımız ve zihin netliğimiz üst seviyeye yükselir.

İnsanlar üç farklı şekilde nefes alışverişine sahiptir.

 • Ciğerlerin sadece üst kısmını kullanmak: Kişi ciğerler yukarıya doğru genişleyerek nefes alır. Yukarıda fazla yer olmadığından en sığ nefes alışverişi bu şekilde gerçekleşir. Sık sık nefes almak zorunda kalırlar. Bu durum stresi de tetikler.  Çok sıkı pantolonlar giyenler veya sürekli korse takanlar maalesef bu nefes şeklini kullanır.
 • Ciğerlerinin orta kısmını kullanmak: Bu nefes şeklinde ciğerler orta kısımdan göğsü şişirilerek ileriye doğru genişleyerek havayla dolar. Bu alanda kaburgalar olduğundan hala kısıtlı nefes alınır.
 • Ciğerlerin alt kısmını kullanmak: Bu nefes şeklinde ciğerler karın boşluğuna, aşağıya doğru genişler. Bu alanda yeterince yer olduğundan en ideal, doğru ve tam kapasiteli nefes bu şekilde diyafram kullanılarak yapılan nefestir.

İlk iki nefes şeklinde nefesin genişlemesi için yeterli yer yoktur ama diyaframa, yani ciğerlerin alt bölgesine genişleme yapılarak nefes kapasitemizi arttırabiliriz. Eğer diyafram nefesi yapmakta zorlanıyorsanız diyaframınız sertleşmiş olabilir. Bu normal bir durumdur. Diyafram kası duygulardan etkilenir. Sustuğumuz, yutkunduğumuz pek çok konu içimizde duygu biriktirmemize sebep olur. Diyaframı esneterek nefes kapasitemizi arttırabiliriz.

Size nefes kapasitenizi arttırmanız için günde beş dakikanızı ayırarak bir rutin oluştursanız, nefesinizi takip ederek daha mutlu olabilirsiniz desem… Hadi kendinize bu zamanı yaratın.

Sabahları üstünüzde rahat kıyafetleriniz varken bunu yapmanız nefesi daha derin almanızı ve güne daha enerjik, pozitif ve güçlü başlamanızı sağlar.

Her nefese niyetle başlayın, bu nefes birkaç dakikalık bir nefes olsa dahi bunu yapın. Bilincimizde ve bilinçaltımızda neye ihtiyacımız olduğu sorusunu kendinize sorun ve kalbinizde bir cevap oluşmasını izleyin. Sağlık, sevgi, özgürlük, bolluk…

 • Sırtüstü uzan, ayak tabanın yerde, dizlerin kırık olsun. Elini göbek deliğinin altına yerleştir, gözlerin kapat, bedenini iyice rahatlat. Derin nefes alıp vermeye başla. Dikkatini tamamen nefesine vererek derin nefesler al ve ver. Elinin altına kadar getir nefesi. Her nefes verişte bedenini rahatlat. Dikkatin sadece nefesin bedenine giriş çıkışında olsun. Nefes alışverişi bozulmamış bir çocuk gibi doğal ve derin nefesler al.
 • Yaşam gücü enerjisi prana bedene aktıkça enerjimiz yükselir, değişir. Biz değiştikçe çevremiz de değişir. Dünya ile mücadele değil daha pozitif bir ilişki içine gireriz.  Bunu bilerek her nefeste yaşam enerjisini ciğerlerine çek. Ve her nefeste bırak artık ihtiyacın olmayan duygular çıksın.
 • 5 dakikalık çalışma bittiğinde hemen kalkma, 3 dakika kadar nefesin kendi rahatlığında akmasını izle ve meditatif bir şekilde düşüncelerin sana gelmesine izin ver.
 • Nefes için “Endless Skies – Karunesh” ve dinlenme için “Finding Peace – Robert Haig Coxon” sana eşlik edebilir.

Nefesimiz çeşitli sebepler ile kısıtlandığında içimizdeki yaşama sevinci, sevgi ve ışıkta azalır. Nefesimizi açtığımızda ve bağlantıda olduğumuzda tüm bu duygular ve daha fazlası tekrar hayatımıza dolar.

Nefesinizi takip edin… İhtiyacınız olan her şey orada. O seni huzura, sevgiye, mutluluğa ve özgürlüğe götürecek.

Sevgiler

 

 

 

Şengül Tuncer

Uzun süre global şirketlerde zihnini dinleyerek çalışmış bir ruhum.

2010 yılında önce “Reiki”, daha sonra meditasyon yaparken doğru nefes alamadığımı fark ettiğimde ise “Nefes” hayatıma girdi. O andan sonra gölgede kalan yanlarım yavaşça aydınlandı, özgürleştim.

Sonra kalbimin sesini dinlemeyi öğrendim. Çok şanslıyım, çünkü yaşam misyonumu fark ettim ve hayatım muazzam şekilde değişti.

Tüm bu deneyimlerimi Kurumsal Nefes Eğitimleri ile ve İstanbul Ataşehir’de ki ofisimde Bireysel Nefes seansları, Reiki, NLP ve EFT gibi gelişim ve şifa tekniklerini etkin şekilde uygulayarak insanlarla paylaşıyorum.

Çünkü kendi tekamülümün farkına vardım, şimdi sıra başkalarının da değişimine katkıda bulunmakta.

Sevgiyle…

6 yorumlar

 • Nefes her şeydir. Nefes yaşamdır. Nefes hayattır. Sihhattir nefes. Instagram videolarında gösterdiğin teknikler çok güzel. Gördüğümde uyguluyorum kendime. Teşekkür ediyorum sana da bu güzel yazın için. Iyi ki varsın tebrikler. Yüreğine sağlık canım benim 👏🌹

  • Gerçekten öyle İsmail Hocam, Nefes yaşamdır. Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz. Eğer kısıtlı, sıkışmış nefesimiz varsa hayatımızda da benzer kısıtlanmışlık hissi ile yaşıyoruz. 5 dakika bile olsa bilinçli nefes almak, nefes kapasitemizi arttırmamıza yardımcı olur. Bu durumda otomatikman hayatımıza yansır. Yorumunuz için teşekkürler. Sevgiler

 • Yazınıza denk gelmemin tesadüf olmadığını düşünüyorum uygulamaya başlayacağım teşekkürler 👍

  • Hayatta hiç bir şey tesadüf değildir Fatma hanımcım. Tevafuk diyebiliriz bu duruma. Yazım eğer karşınıza çıktıysa ve okumak için zaman yardıysanız bunun bir sebebi vardır 🙂 Uygulama kolayca hayatınıza alabileceğiniz bir uygulamadır. Düzenli yapıldığında fiziksel sağlık ve duygusal olarak hayatınıza etkisi çok olacaktır. Hem sizi, hem çevreniz kısa sürede etkiyi fark edeceksiniz. Sevgiler. Şengül

 • Nefes ne kadar önemli ve her şeyin içinde başı sonu her şeyin. Anlatım ve egzersizlerle bu alanı açtığınız için çok teşekkürler. Uyguluyoruz 🤗

 • Bazen hatırlamaya ihtiyaç duyuyoruz, harika bir yazı çok tesekkürler bizi bu alana davet ettiğin için.
  🙏💜🌺

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler