Varoluş Dergisi

KOÇ BURCU

Koç burcu; Zodyak’ın ilk burcu ve baharın başlangıcıdır. 21 Mart -21 Nisan zamanı, Güneş Koç burcunda seyreder. Hayatın yeniden başlamasını ifade eder. O yüzden Güneş, Koç burcunda yücelir.

Birinci ev ile ilişkilendirilir. Yöneticisi Mars, ateş elementinden ve eril burçtur. Başlatıcı enerjisi vardır. Başlatmak, ilk olmak, ilk varmak ile alakalıdır.

Koç burcu, eril ve ateş elementinin de etkisiyle kapıyı çalma cesaretidir. İnisiyatif alan, inisiyatifi – etkiyi ortaya koyan, harekete geçen, harekete geçiren yapıdır. Yaşam sevinci, yaşam enerjisi ve motivasyonu yüksektir Koç burcunun.

Mizacı Choleric diye adlandırılan; öfkeli ve agresiftir. Sıcak kanlı, spontane yapıya sahiptir.

Koç burcunu ifade ederken;

 • Aceleci, Kararlı,
 • Öncü, Sabırsız, Öfkeli, Eril yapı
 • Çocuksu, Saman alevi
 • Risk alan, Kahraman
 • Motivasyonu yüksek,
 • Dobra, Düşüncesiz
 • Telaşlı, Keşifçi
 • Kendi otoritesi için savaşan
 • Açık Sözlü, Patavatsız, Saklayamayan
 • Ortaya koyan, Uluorta
 • Düşünmeden atlayan- konuşan
 • Risk almayı seven,
 • Ham, Empati eksikliği
 • Testosteron, Kas ve Fışkıran enerji ifadelerini kullanabiliriz.

Koç burcunu anlatmak için çok sevdiğim bir örnek vermek isterim.

Koç burcu ateş elementinin öncü burcudur. Aslan burcuda ateş elementi burcudur, iki burç da canlılığı coşkuyu taşır; fakat Aslan burcu sabit burçtur.

Aradaki farkı şöyle anlatabiliriz: Bir olay karşısında, Aslan yerinden kalkar, etrafına bakar onu destekleyen, ardından gelenler kimler tespit eder. Kendini ve otoritesini nasıl koruduğuna bakar. Kim onunla hareket ediyor, kim onu takdir ediyor, kaydeder.

Koç olay karşısında şöyle bir tavır alır; yerinden kalkar, arkasına bakmadan koşmaya başlar sağına- soluna, kime vurduğuna bakmadan olaya dalar, tozu dumana katar.

* Gülden Bulut Yunan Mitolojisine göre Koç burcunun Mitosunu ise şöyle anlatmakta;

‘Kral Atamas, karısı Nephele’den sonra ikinci kez evlenir. Bulut tanrıçası Nepheleden olan çocukları Helle ve Phriksos, üvey annelerinin oyununa gelir. Kral iki çocuğunu kurban etmeye karar verir, Helle ve Phriksos.. Çocuklarını kurban edeceği sırada Zeus, Altın Postlu koç’u gönderir. Bu koç çocukları Kolkhis ülkesine götürürken Helle denize düşer ve boğulur. Helle’nin düştüğü denize Helle denizi boğaza Çanakkale Boğazı adı verilmiş. Phriksos Güneş’in oğlu kral Aietes tarafından iyi karşılanmış ve kızı ile evlendirilmiştir.

Phiriksos, kendini kurtaran koçu Zeus’a kurban edip; Altın Postu hiç uyumayan yılan tarafından korunan Meşe ağacına asar. Zeus bu koç’u ölümsüz kılar. Gökyüzünde Koç takım yıldızı yerini alır.

Deniz Tanrısı Poiseidon’dan olma Altın Postlu Koç, zenginliğin ve iktidarı temsil eder. Koçun Zeus’a kurban edilip Altın Postun saklanması, Phriksos’un babasına karşı gelerek bir şekilde gücünü kanıtlaması demektir. .Bu tipik Koç burcunun baba ve otorite figürlerine karşı gelerek; kendi otoritesini kabul ettirmek için savaşıdır.’

Haritamızda Koç burcunun bulunduğu ev ya da gezegenler; enerjik, öne atılmaya hazır, başlatıcı tavır sergilerler.

Örneğin:

Güneş Koç: Hareket eden, harekete geçen ve harekete geçiren bir yönetim.

Mars Koç: Fiziki olarak hareket, korkusuzca olaya giren.

Bu arada bir not iletmek isterim Futbolcu Arda Turan’ın Mars’ı Koç burcunda ve kariyer evi olan 10. Evdedir ve KAD ile kavuşumdadır. Sporcu doğmuş diyebiliriz.

Merkür Koç: Hızlı konuşan, hızlı karar veren, fikirlerinde cesur ve perdesiz ifadeler ve bazen son sözü ilk söyleyen bir yapı olabilir.

Ay Koç: Ay duygularımızı ifade eder ve Koç burcunda duygularımızı ifade etmek için dışarıdan bir etkiye ihtiyacımız olmaz.

Venüs Koç: İlişkilerde adım atmakta sorun yaşamayan, heyecanlı ve aceleci, benim dediğim olsun diyen ve hemen kapılan ya da kolay sıkılabilen bir yapı olabilir.

Koç burcunun yöneticisi Mars ve Yükselen Koç, Güneş Koç kişisi kendini anlayabilmek için haritasındaki ‘Mars’ı iyi tanımalıdır.

Mars hangi evde, hangi burçta, hangi gezegenlerden destek ya da çekişme açısı aldığını bilmek kendini tanımak adına ve kontrolü ele almasında etkili olacaktır.

Mars bizim dirayetimiz ve yapabilme gücümüzdür aynı zamanda. Koç burcunun; coşku ile koştuğu konuları yöneticisi olan Mars’ın da güç ve kudretiyle desteklemesi, hayatımızdaki isteklerimizi gerçekleştirme gücünü bize verir.

Koçları Fiziksel olarak tanımanın ip ucu ise; baskın Koç kişisi ya da yükselen Koçları; semboliğindeki gibi tek kaşlı yapı olarak görebiliyoruz.

Ünlülerden Koç burcu olanlara örnek verirsek: Charlie Chaplin, Jean Paul Belmondo, Kadir İnanır, Emre Altuğ, Ezgi Mola, Kate Hudson, Özge Özpirinçci, Marlon Brando, Quentin Tarantino, Celine Dion, Lady Gaga isimlerini sayabiliriz.

Hayatınızda atılım yapmak ile ilgili bir konu var ise; doğum haritamızdaki Koç ve Mars’ı tanıyalım derim.

Işık ve Sevgimle

Faydalanılan Kaynaklar:

(*) Mitoloji Astroloji &Psikoloji :  Gülden BULUT

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

1 yorum

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler