Varoluş Dergisi

GÖKYÜZÜNDEKİ  EVLERİMİZ

Herhangi bir doğumda her burç, gökyüzünün tapınaklara bölünüşünden etkilenir; bu konum yıldızları yönetir ve onlara yarar ya da zarar getirecek bir güç bahşeder.’

                                                                                                                              Manilius, Astronomica ,II v.856

Evler klasik zamanlardan beri astrolojide en önemli temel unsurlardan olmuştur. Gezegenler; burçlar ve açılar ile birlikte gökyüzünün 12 parçaya bölünüşü ile evler de astrolojik yorumların ana yapısını oluşturmaktadır.

Astrolojik olarak haritayı okumak: Gezegenlerin hangi burçlarda, hangi nitelik ve nicelikte oldukları, hayatımızın hangi alanında taşıdıkları özellikleri göstereceklerini ve gezegenlerin haritamızdaki pozisyonlarını analiz etmekle başlar.

Evler, gezegenlerin taşıdıkları özellikleri gösterecekleri hayat alanlarımızı, başka bir anlatımla gezegenler; aktör, evler ise; bir oyuncunun eserini sergilemek için ihtiyaç duyduğu sahnedir.

Doğum Haritası kadimler tarafından, ‘Kader Planını Okuma Sanatı’ olarak adlandırılırken, bu okumada;

Gezegenler ‘Ne?’ sorusunun cevabı,

Burçlar  ‘Nasıl?’ sorusunu cevaplarken,

Evler ise ‘Nerede?’ sorusunun cevabını verir bizlere.

Evler, hayatın ve olayların deneyim alanlarını bize işaret etmektedir.

Gökyüzü 12 burca bölündüğü gibi,  aynı zamanda 12 eve bölünerek oluşmaktadır. Her bir ev, hayatın başka bir yaşam alanını temsil etmektedir. Evler burçlarla aynı değildir, burçlardan bağımsızdır.

Burçlar ‘göksel evler’ olarak adlandırılırken,

Evler, ‘dünyevi evler’dir. Her birinin gücü ve etkisi farklıdır.

Horoskopta, 1.- 10.-7.- 4. Evler özellikle haritanın akslarını oluşturdukları  için, ‘köşe evler’ olarak adlandırılırlar. 1. derece öneme ve % 100 güce sahiptirler.

2.-11.- 8.- 5. Evler ise,  % 50 güce sahip ve ‘ardıl evler’ olarak da adlandırılırlar.

3.-12.-9.- 6 Evler, % 25 güce sahip ve ‘düşük evler’ olarak adlandırılırlar; fakat 9. Ev istisnadır. Tepe noktasına (MC) yakınlığı ve yüksek bir ev olması edeniyle düşük evler içinde en güçlü dediğimiz evdir.

Bir gezegenin bir burçta olması ile ortaya çıkan sembolizma haritamızdaki belli bir ev aracılığı ile hayatımızda tezahür etmektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki; gezegenin belli bir evde olması tek başına anlam oluşturmaz. Gezegenin bulunduğu burç, burcun nitelik ve niceliği ile birlikte haritanın geri kalan kısmı ile irtibatı da önemlidir. Birbirlerinden ayrı düşünülemez.

Evlerin Anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1.Ev: Ben, dış görünüşüm, kişilik, hayatın başladığı nokta, şans, kişisel yetenekler, sağlık, fiziksel koşullar, yüz şekli, topluma gösterdiğim yüz, kafa, tip, karakter.

2.Ev: Benim Param, kaynaklar, gelir şekli, mali durumum, paramı nereden nasıl kazanırım, taşınabilir mallar, altın, bütçe, üretim, üretilen her türlü ürün, hayat tarzı, değerler, kendi değerim.

3.Ev: Kardeşler, yakın akrabalar, kısa seyahatler, üniversiteye kadar eğitim, her türlü görsel, sözel iletişim, yayıncılık, pazarlama, halkla ilişkiler, tanıtım faaliyetleri, kısa seyahatler, zihin, zihnin çalışma tarzı, haberleşme, mektup, posta, dedikodu.

4.Ev: Baba, taşınmaz mallar, gayrimenkuller, aile, kökler, yatırımlar, hayatın en karanlık noktası, ev, yer, yuva, yerleşim yeri, vatan, madenler, yer altındaki yerler, mezar, toprak.

5.Ev: Flört, aşk, aşkın kalitesi, sahne önü, hobiler, sanatsal yetenekler, organizasyon, şans, turizm, çocuklar, yetenekler, cinsellik, hamilelik, babanın finansal durumu, riskli yatırımlar, borsa, şans oyunları, moda.

6.Ev: Günlük yaşam, rutin işler, hastalıklar, üzüntüler, zayıflıklar, astlar, hizmet aldığımız insanlar, çalışma alanımız, problemler, çok çalışma az değer görme, hizmet etme, hizmet sektörü, kişisel sağlık, birlikte çalıştığımız kimseler, ev hayvanlarımız.

7.Ev: Evlilik, anlaşma, sözleşme, açık düşmanlar, ortaklıklar, evlilik sayısı, evliliğin kalitesi, eşimiz, avukatımız, vekalet verdiğimiz kişiler, diğer insanlar, başka insanlarla birlikte iken durumumuz, nasıl insanlara çekiliriz, karşıtlıklar, açık düşmanlıklar, denge kurma.

8.Ev: Eş gelirleri, miraslar, para, banka, borç, sigorta, korkular, ameliyatlar, krizler, zorluk çıkaran işler, zayıflıklar, finansal krizler, borçlar, miraslar, paylaşımlı mal ve kazançlar, ölüm, ölümün niteliği.

9.Ev: Yüksek öğrenim, yurt dışı ile ilgili konular, yabancılar, yabancı diller, medya, satış-pazarlama işleri, öğretim görevlileri, uzak akrabalar, eşin akrabaları, felsefe, din, inançlar, ilahi konular, uzun mesafeli yolculuklar, rüyalar, astroloji.

10.Ev: Toplum önü, toplum önündeki statü, iş ve kariyer, disiplin, toplumda nasıl algılandığımız, anne, yöneticiler, yöneticiler ile ilişkilerimiz, yetkili merciler,  iş yapış şeklimiz, ulaşmak istediğimiz başarı, idealler.

11.Ev: Sosyal çevre, arkadaşlar, hayaller, umutlar, güven, iyi şans, kariyerden gelirler.

12.Ev: İç alem, kapanma, kapatılma, izolasyon, bizi sınırlandıran konular, kontrol dışı gelişen durumlar, bilinçaltı, psikoloji, hastalıklar, zihinsel zorlanmalar, şifa, kolektif bilinç, vicdan, herkesten sakladığımız yüzümüz, ortaya çıkmasını istemediğimiz duygularımız ve düşüncelerimiz, gizli, geri plan.

Yukarıda saydığım evlerin anlamlarını  harita üzerinde değerlendirilirken;

  • Natal haritada (doğduğumuz anın haritası) hangi evde hangi gezegen var?
  • Günümüz için öngörü yorumu yaparken; Transit olarak adlandırdığımız, hangi gezegen hangi evden geçiyor? sorusunun cevabı önemlidir…

Bu soruların cevabı; yaşamımızda değişim, dönüşüm ve potansiyellerimizi bize evler kanalı ile anlatır.

Kaynak :

Astrolojide Temel Kavramlar   :  Öner Döşer

Evler Gökyüzünün Tapınakları :  Deborah Houldıng

 

 

 

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

10 yorumlar

  • Evler konusunu derinine merak edenlerin bir adım sonrasında sorabileceği her sorunun cevabı olduğu bir yazı. Teşekkürler yüreğinize sağlık Nagihan hanım?

  • Yazida merak uyandirmissin, bir adim sonrasini merak ediyor insan…. ? Işık saçiyorsun, net anlatimin aydinlatiyor her zamanki gibi…. ? Tebrikler, zevkle okudum?

  • Çok yararlı ve akıcı bir yazı olmuş. Bilgi dolu. Okuduktan sonra evlerle ilgili açık ve anlaşılır bir şekilde derinlemesine bilgi sahibi olmuş hissediyorum. Tebrik ve teşekkür ederim. Ellerine sağlık.???

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler