Varoluş Dergisi

BEN’İ TAMAMLAYAN ‘SEN’

Terazi burcu burçlar kuşağında 7. Burç ve Zodyak’ın tam orta noktasıdır.

23 Eylül ile 22 Ekim tarihi arasında;

Güneş Venüs’ün evinde Terazi burcunda konaklar. Bu zaman aralığında doğada da Venüs’ün romantik havasını hissederiz. Doğada hayvanlar büyümüş, göç etmeye hazır, insanlar; Başak zamanına göre daha sakin ‘sosyalleşme’ ve ‘iç denge’ kurma çabasındadır.

Sonbahar ekinoksuna denk gelen Terazi sembolü; bize gece ve gündüz, soğuk ve sıcağın eşitliği ile ‘dengeyi’ sembolize eder.

Mizacı; neşeli, iyimser, entellektüel (Sanguin). Hava Elementine ait, öncü; inisiyatif almak için birinden hareket beklemeyen, eril burçlardandır. Objektiftir, dışa dönüktür Terazi burçları.

Terazi burcunda esas konu; denge, adalet, ikili ilişkiler, partnerliktir. İlişkilerin piridir. Partner olmaktan hoşlanır Terazi burcu. Onun için önemli olan ‘Ben’ i tamamlayan ‘Sen’ dir. ‘Birlikte yapalım, beraber karar verelim’ der.

Terazi burcunu ifade eden sıfatları sıralayacak olursak; adil, uyumlu, denge arayışı içinde, iyimser, duyarlı, denge kuran, yumuşak, sevecen, tarafsız, hakem, demokratik, eşitlikçi, entelektüel, zarif, diplomatik, nazik, zevkli, sanatsal, estetik, tatlı dilli, iyi giyinen, lükse eğilimli, arkadaş canlısı, uzlaşmacı, uzlaştırıcı demek yerinde olacaktır.

Terazi burçlarının hayatlarında; ilişkiler, dengeleme çabası ve huzur arayışı gündem olabilir.

Haritamızda Terazi burcu nerede ise bizim hayatımızın o alanında; denge ve huzur arayışımız söz konusudur. Hangi gezegen Terazi burcunda ise o gezegen konuları ile ilgili denge ve huzur arayışı içindeyiz demektir.

Örneğin; Ay Terazi’de ise haritamızda, duygularımızı dengeli bir şekilde ortaya koymaya çalışmayı ifade etmektedir.

Merkür Terazi’de ise; Sözlerimizi ve iletişim becerilerimizi daha dengeli, adil ve taraf tutmadan kullanmaya çalışırız.

Terazi burcu; karşısındaki ile kendini eşit tutmayı da bize anlatmakta, Koç burcu gibi kendini merkeze koyup, kendini harekete geçiren yapı da değil; partnerini merkez haline getirir. ‘Hadi yapsana, sen yaparsın, yaparsan iyi olur’ şeklinde partnerini harekete geçiren yapıdadır.

Bu yüzden Terazi burcu; başkalarına danışmanlık vermek ve başkalarını sunmak, birilerini temsil etmek, tanıtmak konusunda, distribütörlük konularında oldukça başarılıdır.

Kendine ulaşan tekliflere genellikle hayır diyemeyen, fazlaca kabullenici, kararsız kalabilen, tereddütlü yönü, yumuşak yapısının gölge getirisidir.

Yunan  Mitolojisinde Terazi burcu ‘Adalet Tanrıçası Themis’ ile ifade edilir.

Themis, Olympos’ta tanrılar arasında düzeni korur ve tüm kainatta hakkın ve adaletin hüküm sürmesini sağlar. Adalet Terazi burcu ile birlikte anılır.Doğruluk ve adalet ancak olaylara tarafsız bakış ile mümkün olabilir.Bir elinde Terazi ile betimlenen Themis, terazi ile adaletin hakça dağıtılmasını ifade ederken, elindeki kılıçla yaptırım gücünü temsil eder.

Burcun yapısı aynı zamanda yukarıda belirttiğim gibi ben- sen aksında İlişkiler odaklıdır.

Mitolojik söylencelerden biri de; Aphrodite’nin oğlu Eros ile Psykhe arasında geçer. Ruh anlamına gelen Psykhe, o kadar güzeldir ki, her yerden onu görmeye gelirler. Aphrodite bu durumu hazmedemez, oğlu Eros’a Psykhe’yi dağda tek başına bırakmasını emreder.

Fakat Eros Psykhe’yi görünce ona aşık olur ve onu bir şatoya götürür. Geceleri kendini göstermeden onunla birlikte olur. Psykhe bu aşığın kim olduğunu merak eder. Eros’un üzerine tuttuğu yağ kandili ile onu uyurken görür. Eros omuzuna  damlayan yağ damlası ile uyanınca Psykhe ile karşılaşır ve hemen oradan kaçar. Psykhe günlerce Eros’u arar ama bulamaz, sonunda Aphrodite ulaşır. Aphrodite, ona acımasız işler verir. Eros, Psykhe’nin durumundan dolayı duyduğu çaresizlikle Zeus’a gider.

Zeus, Psykhe (Ruh) ile Eros’u (Aşk) bir daha birbirinden kopmayacak şekilde birleştirir.

Psykhe’nin zorlu yollardan geçerek Eros’a ulaşması aşıkların yollarına çıkan engelleri aşmaları, Satürn’ün Terazi burcunda yücelmesini anlatan bir yansımadır.

İlişkilerde  devamlılık önemli ve esastır, ilişkilerin gücü engellerle edilen mücadeleler sonrasında büyür ve uzun ömürlü olur.

İyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta diyerek başlayan evlilik kurumu ‘sabır’ ister, olgunluk ister. Satürn sabrı, Terazi ilişkiler ve ortaklıkları temsil eder. Bu sebeple Satürn, Terazi burcunda ilişkilerin çimentosu formunda hareket eder.

Son derece sosyal, arkadaş canlısı olan Terazi burcu, sanatsal tarafı ve estetik anlayışı oldukça güçlü bir yapıdır.

Terazi burcu sanatçılarına; Ayşegül Aldinç, Levent Yüksel, Yıldız Kenter, Levent Kırca, Luciano Pavarotti’yi sayabiliriz.

Çevrenizde dengeyi ve adaleti sağlamaya çalışırken; hayatın içinde savrulsa da, her şeye rağmen zarafetli, kibar ve adaletli tavırlar gördüğünüzde; Terazi burcunu ya da haritadaki  Terazi vurgusunu düşünebilirsiniz.

Işık ve Sevgiyle.

Kaynakça:

Gülden  BULUT : Mitolojik Astroloji & Psikoloji

Öner Döşer : ASA ders notları

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

3 yorumlar

  • Ne güzel bir anlatım ve detaylar… Yerli yerine oturtan. Bayılıyorum. u bölüme de kalemine de sağlık ???

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler