Varoluş Dergisi

BALIK BURCU

Balık burcu; Zodyak’ta 12. ve son burçtur. Güneş 21 Şubat – 21 Mart tarihleri arasında Balık burcunda seyahat eder. Venüs Balık burcunda yücelir, fakat Merkür bu burçta zarar görmektedir.

Su elementine ait soğuk ve nemli doğada, değişken yapıda dişil, yani dışarıdan etki almaya açık burçtur Balık burcu.

Plegmatik mizacın temsilcisi Balık burcu; çok duyarlı, hisli ve dışarı vurmayan bir yapıdır.

Değişken Nitelik; esneklik, adapte olabilme, akıp gidebilmeyi getir. Zodyak’ta son burç olması tamamlanma, bütünleşme, ruhsal ve manevi olanla iç içe geçmeyi de sembolize etmektedir.

Balık burcunun modern yöneticisi Neptün; Denizler Tanrısı iken, Klasik Astroloji’de yöneticisi ilahi konularında temsilcisi olan Jüpiter’dir.

Balık burcu tamamlanma ve ilahi olanla bütünleşme temasını; Neptün’ün suyun sınır tanımaz yapısında ve Jüpiter’in sınırları aşan hali ile bütünleşerek, içinde kaybolarak, sınırları tamamen çözerek-paralize ederek, dışarıdan alıcılık hali ile ya da rüyalar ile (Neptünyen) aracısız bağlantı kurarak gerçekleştirir.

Meditasyonlar, inzivalar, spiritüel konularla ilgilenenler, hristiyanlık Balık burcu ile ilişkilendirilir.

Balık burcu semboliğinde; İnsanın bilinci bir yarım halkayı, evrenin sonsuz bilincide diğer yarım halkayı oluşturmakta ve iki bilinç Dünya üzerinde birbirine bağlı şekilde birleşmektedir.

Balık burcunun temelinde iki arada olma hali vardır. Dualite de buradan gelmektedir. Kararsız hali, iki taraf arasında köprü hali, bir yandan dünyevi olurken diğer yandan ilahi olanı da keşfetmektedir.

Balık burcunu ifade ederken;

 • Fedakar,
 • Kararsız,
 • Hassas, Naif, Hayal gücü geniş,
 • Kabullenici, Esnek,
 • Kendini adayan- kurban eden,
 • Zarif, Sakin,
 • Şefkatli, Yardımsever
 • Kendini Topluma Adayan,
 • Romantik, Şair, Sanatçı
 • Sezgisel, Medyum
 • Uyumlu, Yumuşak başlı
 • Empatik, Subjektif, İzlenimci, Sessiz
 • Bilinçaltı çok dolu,
 • Bilinci aşma çabasında ifadelerini kullanabiliriz.

‘‘Balık burcunun Mitosuna baktığımızda, Aphrodite  yani Venüs ve oğlu Eros kahramanlarımızdır. Canavarlar Olimpos Dağına saldırınca tüm tanrılar kendilerini birer hayvana dönüştürerek kaçarlar. Aphrodite ve oğlu Fırat Nehrini geçerken bir çift balık halini alırlar , dönüşen bu balıklar birbirine uzaktır , birbirlerinden ayrılmamak için kuyrukları bir ip ile birbirine bağlanmıştır.’’(*)

Bu Mitos da balık burcunun yaşamın kaosundan kaçma isteğini ve Dünya ile bağlantısını kesmeye yatkınlığını, huzur, yalnızlık ve inzivayı sevme halini ifade temekte.

Haritamızda Balık burcunun bulunduğu ev ya da Balık burcunda yerleşen gezegenler;

Hayatımızda nerede fedakarlık yapıyoruz, nerede vazgeçiyoruz, nerede dağılıyor ve bırakıyoruz, hayatımızın hangi alanında en çok pasif ve dışarıdan alıcıyız, nerede yalpalıyor ve bırakıyoruz bize göstermekte.

Güneş Balık: Yönetim ve yönetim tarzında kararsız, dışarıdan gelen enerjiye göre yön veren yapı oluşturabilir.

Ay Balık: Fedakar, duyarlı, empatik, çok duygusal ve çevredeki yaşanan duyguları alan bu duyguları dışarı çıkartamadığında; aşırı hassasiyet sebebiyle hasta olabilen bir yapı.

Mars Balık: Eyleme geçemeyen, zora gelemeyen, olayların üstüne gitmek yerine, bırak gitsin diyerek yön değiştiren, sorumluluk almayan kaçan bir yapı.

Merkür Balık: Çabuk değişen fikirler, fikirlerde kararsızlığa sahip, dünyevi realiteden kaçabilen yapı.

Balık burcu; süptil, hassas ve ince bir enerji. Elle tutulur somut verisi yoktur, fakat hissedilir tarafı vardır. Bu nedenle somut, ayağı yere basan profili yoktur. İdealist ve fanteziler yönü nedeniyle kendini ifade edebilmesi için ilhama, hayallere, ideallere ihtiyacı vardır.

Resim, müzik, şiir Balık burcunun konusudur. Muhteşem sanatçılar ve sanat eserlerinin arkasında Balık burcu bulunmaktadır. İlham, sezgi ve hayal gücü yaratıcılığını besler.

Hayallerini idealize eden Balık burçları kitleleri peşinden sürükleyebilir, çünkü balık burçları kendilerini aşk ile adarlar.

Frederic Chopin ve Michelangelo Balık burcudur ve ülkemizde de Balık burcu siyasetçilerimiz bulunmaktadır.

İdeal olan tüm bu yaratıcılık potansiyelinin ortaya çıkması fakat; her Balık burcu yaratıcılığını besleyemeyebilir. Yaratıcılığın eyleme geçmesi için inziva, izolasyon ve yalnızlıkla beslenmesi gerekir ve bu yalnızlık duygusu hassas Balık burcu için kendine acıma duygusunu ortaya çıkartabilmektedir.

Diğer bir durumda idealize ettiği çevresinden, ailesinden beklediği desteği göremeyebilir, bu durumda sorumluluk almak yerine kurban edildim, ben onların kurbanıyım kalıplarını benliğinde yerleştirebilir.

Yaşadığı gerçeklikten kaçmak isteyen, üstesinden gelmekte zorlanan, kendini fazlasıyla adama duygusuyla hareket ederek ‘kurban rolü’ üstlenen Balık burçları; burcun gölgesi olan bağımlılığa yatkın bir profil çizebilmektedirler.

Özellikle haritalarında sert etki alan, baskın Neptünyen görünümlü haritalarda birçok sanatçının bağımlılık konusu görülebilmektedir. Özellikle Alkolizm, Neptün ve Balık burcu ile ilişkilendirilmiştir.

Balık İnsanı Zodyak’ta tüm burçları deneyimlemiştir. Bilinçaltında tüm bilgiye sahiptir, bu yüzden dünyasına ulaşmak kolay değildir. Bir olabilmeyi başarabilmiş fakat dünyasal yapıda, madde dünyasında bunu anlatabilmesi kolay değildir.

Balık burcu bu dünyada insanın aslında hiçbir şeye sahip olmadığını bilir. Bu nedenle tüm tutkularına, eşyalarına, malına mülküne bağlılıktan çok uzaktır. İnandığı davada her şeyini feda edebilir.

Bu yüzden ona göre aslında özgürlük budur. Hayatı bir oyun kabul eder, dünyanın sıkıntılarından uzaklaşmak için onunla oynamak iyi gelebilir. Fakat ne yazık ki yaşadığımız hayat ve dünya; suyun akışının dışında büyük ve kaskatı bir realitedir.

Balık burcunun romantizminin ve aşkının evrenin bütününe yayılması dileğimle.

Işık ve Sevgimle.

Nagihan BARBAROS

(* )   Mitolojik Astroloji ve Psikoloji   / Balık  Burcu

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler