Varoluş Dergisi

‘‘ASLANLAR HEP GÜÇLÜDÜRLER…’’

Aslan Burcu;  Zodyak’ın  beşinci burcudur. 21 Temmuz ile 21 ağustos tarihleri arasında Güneş; Aslan burcunda yani  kendi evinde kalır.

Ateşli bir mizaca sahip, eril ve ateş elementine ait, sabit ve kısır burçlardandır Aslan burcu.

Dışa dönüktür, öfkelenmeye müsait, atak, etkin, yönetken, güçlü keskin dili ile cesur, dikkat çekici ve dürüsttür.

Tabiatın en sıcak zamanlarını ifade eder Aslan burcu zamanları. Güneş’i tam olarak hissettiğimiz dönemdir. Tabiattaki tüm canlılar Güneş’in etkisiyle tam olarak olgunlaşır. Yazın tadını çıkarmak, eğlenmek, yaşadığını hissetmek, Güneş’in enerjisini yaşama isteği Aslan burcunun özelliğidir. Burcun renkleri sarı ve turuncu da dahil sarımsı tonlardır.

Güneş, yaydığı ısı ile iklimi yumuşatarak insan topluluklarına daha geniş yaşam olanakları sunarken, uzaktakini ısıtarak canlandırırken; yakınındakini ise yakar, kurutur.

Tüm mitolojik anlatılarda aslan; güçlülük, yüreklilik simgesi olmuştur.

Yunan mitolojisinde kahraman Herakles’in ilk görevlerinden biri, Nemea aslanını öldürmekti. Aslan’ın derisi o kadar kalındı ki hayvanı oklarıyla öldüremiyordu. Sonunda aslanı boğarak öldürmüş ve derisini yüzerek sırtına geçirmişti, artık okun delemediği deri onun zırhıydı.

Bir başka mitos Gılgamış Destanı’nda geçer. Uruk kralı Gılgamış’ın ölümsüzlüğü arayışının öyküsünün anlatıldığı destanda, bir insanın nasıl ölümsüz olduğunu öğrenmek için Utnapiştim’e gitmek üzere yola çıkar. Bir gece iki aslanla karşılaşır ve baltasıyla onları öldürür derilerini yüzer. Gövdesini aslanın sıcak postuna sararak yoluna devam eder.

Cesaretleriyle ünlü iki kahramanın ikisi de; aslanı öldürüp postlarını üstlerine geçirmiş, insanların karşısına sırtlarındaki güçlülük simgesiyle çıkmışlardı. Başarıya ulaştıklarını göstermekten çekinmemişlerdi. Aynı şekilde Aslan burcu da dikkat çekmeyi sever. Ne olursa olsun kazanma isteğiyle her türlü riske girer. Başarıları sonucunda etrafında hayran kitlesi oluşturarak önemli olduğunu hissedecektir.

Aslan toplum önünde kendini ifade edeceği kanallar arar. Sanat onun kendini ortaya koymasında etkili olan mükemmel bir kanaldır, özellikle tiyatro ve oyunculuk ile bağlantılıdır. Bunu yaparken gözü, kulağı kendini izleyenlerin tepkilerindedir. Alkış almayı iyi bildiği gibi, alkışlamayı da sever.

Aslan burcu psikolojik açıdan; özel ve önemli olma ihtiyacını kendi içinde doyurması gereken bir burçtur.

Kişisel olarak kendi isteklerini ön plana alan bir tarzda ya da alkışa bağımlılığını tatmin edecek tarzda gerçekleştirebilir.

Bu durum da; hayranlık duyulma arzusuyla sürekli başkalarının beğendiklerini yaparak, kalbinin ateşinden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Aslan burcunu; ateş elementinin diğer atak burcu Koç ile karşılaştırdığımızda ise;

Koç burcu; bir olay karşısında, atarlı bir tavırla, hararetli bir şekilde yerinden kalkar kimseye ihtiyaç duymadan karşısındakine dalar. Kafasını gözünü dağıtır.

Aslan burcu ise; yerinden tüm gösterişiyle kalkar, kalkarken kimler benimle birlikte hareket etti diye etrafını bakar ve öfke, cesaret ve buyurganlıkla yönetime el koyar. ‘Ben Kralım’ der ve memnun olmayanı ormandan gönderir.

Yaşam enerjisi yüksek olan Aslan burcu; yaşam sevincine, mutluluğa en yakın burçlardan biridir. Hayatı ti ye alabilen, etrafa neşe saçan Aslan burcunun sınırları zorlandığında baruta dönen halini izleyebiliriz.

Aslan ateş elementi bir burç olduğu için, Jung’un sezgisel tipiyle örtüşür.

O, çevresindekilerin geçmişi ve geleceği ile ilgili olsa da asıl, gelecekte ne olacağını öğrenmek ister. Bu nedenle zodyakta 5.Ev riskli ve spekülatif konuları da temsil eder.

Borsa onun için oldukça uygundur. Düşüşü hesaplayamaz fakat; sezgileriyle seçimlere yön verebilir.

Neredeyse tüm mitolojilerde Aslan; Tanrılar, bütün varlıkların koruyucusu olarak düşünülmüştür. Aslan burcu, bir sfenks gibi; gerçek bir koruyuculuk sergiler.

Almaktan çok vermeyi bilir, cömerttir. Çünkü alma eylemi kendisini diğerleriyle eşit kılmış olur ki, bu onun en son isteyeceği şeydir.

Mezopotamya Krallığını temsil eden hayvan da aslandır. Krallık; gücü, Güneş’i de ifade ettiğinden tanrılık özelliği kazanmıştır. Tanrı’nın var eden ve yok eden, yaratan ve öldüren, hasta eden ve iyileştiren yanları Aslan mitlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Eğer Aslan kendine tanrısal güç atfederse; kendi egosunun etrafında dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu durumda burcun gölge yanları; kibir, megalomani, diktatörlük, şaşaa, gösteriş, egoizm kendini gösterir.

Aslan burcu kalbi temsil eder. Kalbin kan pompaladığı gibi merkezde olmayı temsil eder. Aslan semboliği tüm enerjiyi ve yaratıcılığı dışarı akıtmanın sembolüdür.

Haritamızda aslan burcunda bulunan gezegenler ya da aslan burcunun yönettiği evler söz konusu olduğunda kendimizi ortaya koymak, liderlik yapmak  isteriz.

O alan bizim için kişisel tatmin alanımızdır. Orada parlamak ve dikkat çekmek, kendimizi ortaya koymak, yönetme becerimizi ifade etmek isteriz.

Örneğin ;

Haritamızda 3. Evde ise; kardeşlerle ilişkilerde, iletişimde dikkat çekmek ister,

Haritamızda 4. Evde ise ; aile konularında,

Haritamızda 11. Evde ise; arkadaşlarla ilgili, sosyal çevre ilgili, toplumsal hizmet ile ilgili konularla dikkat çekmek ister.

Haritamızda 7. Evde ise; eş, ortaklar alanında kendimizi göstermek, dikkat çekmek isteyebilir.

Haritamızda ‘Ay Aslan’ burcunda ise; güzellik verir. Ay Aslan burcundaki bir kadın, dişilik formlarını en şaşaalı gösterme isteği içinde olabilir. Karma astrolojiye göre önceki yaşamlarda kraliyet soylusudur.

Sanatçılarda dramatik yetenekler Ay Aslan’da fazlasıyla görülmekte, Julia Roberts, Ay Aslana iyi bir örnek olabilir.

Merkür Aslan; buyurgan söylemler ile dikkatleri çekebilir.

Yükselen Aslan; girdiği ortamda dikkat çeken, dışarıya verdiği enerji ‘Ben  Yönetirim, Ben Ön Plandayım, Ben Doğal Liderim.’

Örnek vermek gerekirse; ABD Başkanı Donald Trump

Liderlik ve Aslan burcunu örneklemek istersek; Son 3 ABD başkanının da Merkür ve Güneşleri Aslan burcundadır. Barack Obama , Bill Clinton, George W. Bush örnek gösterebiliriz.

Güneş’i Aslan burcu olan ünlüler: First Lady Jacguline Kennedy, Antonio Banderas, Modacı Coco Chanel.

Çevrenizde; cömert, yüce gönüllü, kendine güvenen, yöneten, ilişkilerinde açık ve dürüst olan, enerjik ve keyifli, yele gibi gür saçlar gördüğünüzde Aslan burcu ya da haritasında aslan vurgusu düşünebilirsiniz.

Işık ve Sevgiyle.

Kaynakça;

Gülden BULUT  : Mitolojik Astroloji & Psikoloji

Öner DÖŞER      : ASA, Ders notları, Astrolojide Temel kavramlar

Barış İLHAN      : Astroloji Dersleri

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

4 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler