Varoluş Dergisi

GİRİTLİ KAYIKLAR: SAGANAKİ DOLGULU KABAK

Sağlıklı yaşamak veya diyet denildiği zaman orada beliriveren kabağa karşı ön yargınızı kırmaya geldim. Bir şey insanın hoşuna gitmediği yerde de kullanılan deyim “kabak tadı verdi” derler belki kabak yalnızken haklılar ama bazı sebzeler var ki; bir bütün olarak kendini unutulmaz kılar. Ve girdiği her yere yakışan herkesle anlaşan vitamin deposu bir sebze düşünün. Kabağın tazeliğinden çıtırlığından gelir yazın ayak sesi ve olmazsa eksik kalır sofraların tadı. Mücveri keşfetmemiş olan yaşamamıştır henüz veya tazecik kabaktan yaz dolmasını. Böreklere dolar sabah kahvaltısında ve öğleden sonra şahane bir kişe yakışır. Meze olarak sahnelere çıkışı efsanedir sarımsakla cevizle açık ara en iyi takımdır. Şimdi ben de size bugün ister meze yapın ister ara sıcak isterseniz bir öğleden sonra çayı hem formu koruyacağımız hem de damağımızı doyuran çeşitlendikçe keyiflendiren bir tarif hazırladım.

GİRİTLİ KAYIKLAR: SAGANAKİ DOLGULU KABAK

Kabak dedik mi Giritlisi makbuldür yoksa tazecik sakız kabakları da olur. Peynirle arkadaşlığı başka. Bu tarifi mutlaka not etmelisiniz bir kere yedikten sonra aklınızdan çıkmayacak hiç zaman almayacak çok kolay bir tarif.

Malzemeler:

3-4 taze kabak (Girit kabağı)

Ufalanmış Ezine peynir veya Saganaki (Girit peyniri)tercihe göre

1 adet domates

2 ceviz içi

Zeytinyağı

Dereotu

3-4 diş sarımsak

Bir çimdik tuz

Yapılışı:

Bir tencere de 1.5 litre su kaynatın. Kabakları uzunlamasına ortadan ikiye bölün ve bir tatlı kaşığı yardımıyla içini yavaşça sıyırın. Bir kayık gibi. Su da 5-6 dk haşlayın. Çok yumuşak olmamalı. Kabaklarınızı yağlı kağıt serilmiş bir tepsi üzerine süzerek alın. 5-10 dk soğuması için bekletin. Ve kabakların üstüne biraz zeytinyağı gezdirin ve sarımsak sürün ve hafif tuz serpin. Ufalanmış peynirleri görselde ki gibi ister otla isterseniz de domates veya cevizle çeşitlendirerek kayıklara dizin ve 180 derece önceden ısınmış fırında peynirler kızarana kadar fırınlayın. Afiyet olsun.

Şefin tavsiyesi:

Ezine peyniri cevizli karışımda, domatesle SAGANAKİ, sarımsak ve otları bir arada kullandım. Bir kabağı da ortadan yarıp haşladım ve sarımsakları bölüp yerleştirdim. Kabakları iç yerleştirmeden önce çok az tuzlayın. Peynirden tuz gelir fakat sebzemiz yavan kalmamalı. Eğer parlak bir renk elde etmek isterseniz de kabakları haşladıktan sonra buzlu suya alabilirsiniz. Bu sayede çabuk soğur ve rengini korur.

Aydan Hatice Çelik

1988 yılında Mersin'de doğdum. Alanya'da büyüdüm. Hayatım yemek ve seyahat üzerine geçti. Turizm ve Otel İşletmeciliği Mutfak Bölümü mezunuyum. Güzel yemeğe ve onun insanların üzerinde bıraktığı güzel etkiye aracı olmayı seviyorum. Yemek yeme,pişirme, gastronomik keşifler, yeni tatlar ve baharatlarla alakalı her şey üzerine çok ilgiliyim. 2013 yılında Reiki ile 2014 yılında ise İsmail hocamla tanıştım. Reiki 3A öğrencisiyim. Reiki ile şifalanıyor şifalandırıyorum.

8 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler