Varoluş Dergisi

AŞKIN POTANSİYELİ

Kişilerin birbirlerinden bağımsız haritalarını değerlendirildiği gibi, ilişkileri de değerlendirir. İki insanın birlikteliği ve ilişkisi ile doğum haritaları da birbiriyle ilişkiye girmiş olur.

İnsan, varoluşunun her döneminde geleceğini bilme isteği içinde olmuştur. Doğası gereği de korku, kaygı ve endişesini içinde barındırır.

Belirsizlikler ve ne olacak sorusu, kaygıları arttıran en önemli sebeplerdendir. Zihin, cevabı bulamadığında; insan yüreğini şüphelerle rahatsız eder. İşte An’da kalmanın, hayatın tadını çıkarmanın önündeki en büyük engel de bu belirsizliklerdir.

İnsanın bir diğer özelliği de yalnız yaşayamama durumudur. İletişim ve ilişki içinde olmak,  insanı besler ve hayatın içinde motive eder.

İnsan sosyal bir varlıktır. Biyolojik olarak da; ruhsal olarak da Aşk ve birliktelikler insan için ihtiyaçtır. Hayatın zorluklarına karşı motivasyon sağlarken; gerçek insan olmaya giden yolda, ilişkilerden geçmektedir.

Hepimiz dünyaya sevmek ve sevilmek için gelmedik mi zaten?

İki insan bir araya geldiğinde, bütünleştiğinde; onları bir arada olarak ifade eden şeye de ‘ilişki’ deriz.

Bir çok kullanım alanı olan astroloji ve sadece, insana ait haritayı analiz etmez. İncelediği alanlarından biri de ilişkilerdir.

Kişilerin birbirlerinden bağımsız haritalarını değerlendirildiği gibi, ilişkileri de değerlendirir.

İki insanın birlikteliği ve ilişkisi ile doğum haritaları da birbiriyle ilişkiye girmiş olur.

İki farklı kişinin başlayan ilişkisiyle; iki kişinin doğum haritalarından türetilen; üçüncü bir harita ortaya çıkar. Bu harita ‘ilişkinin haritası’dır. Bu haritalara Kompozit ya da Birleşik harita denir. İki kişi arasındaki ilişki sürdüğü sürece Kompozit harita varlığını sürdürür.

Kompozit; gökyüzünde aktif olan, belli saat ya da tarihli bir harita değildir. İki aynı gezegenin referans noktalarından, orta noktalarından oluşturulmuş, iki kişi birlikteyken oluşan haritadır.

Amacı; çiftin birlikteyken dışarıya nasıl imaj verdiği, ilişkinin durumu, gücü, kendilerini bu ilişkide nasıl hissettiklerini göstermektir.

İki varlığın birbirlerini ilişki içinde nasıl etkileyeceklerini, uyuşup uyuşmadıklarını, birbirlerini ciddi görüp görmediklerini, ihtirası ve bir çok sorunun cevabını kompozit haritalardan değerlendirebiliriz.

Kompozit harita sadece kadın – erkek ilişkisini değil; arkadaşlık, iş ilişkileri, öğretmen –öğrenci ilişkisi, mal sahibi- kiracı ilişkisi gibi ilişkileri de konu eder.

Kompozit haritalarda; gezegenlerin ev yerleşimi ve aldığı açılar değerlendirilir.

Örneğin; Güneş ve Ay’ın yerleşimi ve açıları birlikteliğin odağını bize anlatırken;

Venüs ve Mars’ın açı ve yerleşimi ilişkide cinsellikle ilgili bilgilendirme yapmakta.

Sadece Ay ve açıları kadının ilişkide kendini nasıl ve nerede gördüğünü anlatırken, erkek için Güneş bizi bilgilendirmekte.

Satürn bir yandan, ilişkideki kısıtlamaları anlatırken; diğer yandan dayanıklı ve uzun soluklu ilişkiyi de anlatabilir.

2.ev ve içindeki gezegenler çiftin birlikte bütçesini anlatırken;

3.ev çocuklarının nasıl ya da çocuklarıyla nasıl olduğunu anlatmakta.

Köşe evlerde zorlu açılar varsa; ilişkideki sıkışmayı, arızaları ve zorlu tarafları anlatmakta.

Kompozit Venüs, İlişki içinde sevgi yoluyla kendimizi ne kadar ifade edeceğimizi anlatırken;

Kompozit Merkür, ilişkide iletişimin kalitesini ve tarzını bize göstermekte.

Şifre ‘Kompozit harita; iki insanın bir araya geliş, birlikteliğin varoluş haritasıdır.’

Aşkın çekim alanına girdiğimiz de; hepimizin bilmek istediği, karşımızdaki kişi ile ilişkimizi, ilişkinin şiddetini, ihtirasını, kaderini ve ilişkinin gücünü bize Kompozit haritalar  anlatmaktadır.

Sen Aşkının kaderini merak ettin mi?

 

Kaynak :

Öner Döşer / Barış Özkırış : İlişkiler Astrolojisi

Öner Döşer : Astroloji’de Kompozit Haritalar

 

 

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

2 yorumlar

  • Şifre ‘Kompozit harita; iki insanın bir araya geliş, birlikteliğin varoluş haritasıdır.’

  • Şifre ‘Kompozit harita; iki insanın bir araya geliş, birlikteliğin varoluş haritasıdır.’

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler