Varoluş Dergisi

YÜKSEK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ, REİKİ 3A MASTER VE KOÇ CEMİLE ASLI YILMAZ İLE ROPÖRTAJ

Renkli Yazarlarımızdan, Yüksek Elektronik Mühendisi, Reiki 3A Master ve Koç, Cemile Aslı Yılmaz 

Aslı Hanım yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz ama okurlarımız için sizi biraz daha tanıyabilir miyiz? Aslı kimdir, neler yapar, nelerden tat alır? 

Tabii… 1971 yılında Hatay’da dünyaya geldim. Babamın tayini neticesinde 2’li yaşlarımdan itibaren İstanbul’da yaşadım. Sessiz fakat çok hareketli bir çocuktum, etrafı gözlemeyi ve hayal kurmayı çok severdim. Derslerimde hep çok başarılı oldum. İlkokulu birinci bitirdim. Sınavlarda derecelerim oldu. Galatasaray Lisesi’nin ardından İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nde Lisans eğitimi aldım. Bunu takiben Boğaziçi Üniversitesi’nde Sistem Kontrol Mühendisliği masterını tamamladım. Genel olarak meraklı, eğlenceyi ve konforu seven, hareketi ve sosyalleşmeyi olduğu kadar kendi başınalığı ve sükûneti de seven, ahenkte rahatlayan, güzellikler içinde mest olan bir kişiyim. Bana ilham veren kişilerle vakit geçirmekten hoşlanırım. Kalbimi koymadığım bir işle kesinlikle meşgul olamamak gibi bir zorluğum var. Reiki’nin yanı sıra astroloji ve koçluk eğitimleri aldım. Yaptığım işin fayda üretiyor olması ve benim katkımın takdir edilmesi temel ihtiyaçlarımdan.

Peki, sizin kişisel dönüşüm yolculuğunuzda dönüm noktalarınız neler oldu? Nelerin farkına varmanızla farklı bir kapı açabildiniz? 

Farklı evrelerde olmakla beraber kendimle ilgili çok şey fark etmemi sağlayan kişisel gelişim eğitimlerine katıldım. Ayrıca hayatıma Reiki, Astroloji ve Koçluğu kattım. Tabii bu eğitimlere katılmamın sebebi aslında yaşadığım ve çözemediğim kendimle ilgili durumlardı. (ne mutlu ki) Yani bir takım zorluklar, sonuç olarak bana beni anlatmış oldu. Öncelikle maddi güvence ihtiyacımın gereğinden fazla olduğunu ve hayatımın iplerini elinde tuttuğunu fark ettim ve bu konudaki duruşumu değiştirdim. Buna ek olarak çok fazla her şeyi kontrol etme eğilimim olduğunu, her şeyden kendimi sorumlu hissettiğimi fark ederek bunun sağlıksız yanlarından da kendimi elimden geldiğince arındırdım. Bir de mükemmeliyetçiliğimin, üretkenliğimin insanlara kendimi açmamın önüne geçmesine artık müsaade etmiyorum. Yani hepsinin özeti; kendime iyi davranmayı öğrendim. Mesela kendime hata yapma hakkı tanıyabiliyorum artık, bu da beni daha rahat ve herkese karşı daha hoşgörülü bir insan haline getiriyor.

Yaşamınızda astroloji ve koçluğun size sağladığı faydalardan neler oldu?

 Astroloji, tam olarak ne olacağını söylemediği için, kişiyi belirsizlikle bıraktığını ve bu belirsizliğin de yine kişide huzursuzluk yarattığını gözlemledim. Bir de insanların, içinde bulundukları durumları ne kadar farklı yorumladıklarını ve çok farklı derecelerde etkilendiklerini gördüm. Çok basite indirgemek istemem ama insanların kendi duygu ve beklentilerinde boğulduklarını hissettim. Hayatı tabii ki ciddiye almalı ama benim huzurumu bozacak derecede heyecan, endişe vb. duyguları kontrol etmek gerekir diye düşünüyorum. Yani aslında başımıza ne geldiğinin değil, buna nasıl cevap vereceğimizin önemli olduğu, genel ruh halimizin ve bakış açımızın da bundan daha fazlasını kontrol etmek için enerji harcamaması taraftarıyım.

Reiki ile tanışmanız, Reiki öncesi ve sonrası değişimler siz de nasıl gelişti?

Bak işte bu kısmı heyecanlı. Çok güvendiğim ve sevdiğim canım arkadaşım İpek Şen – hepiniz tanırsınız – bana “senin mutlaka ilgilenmen lazım Reiki ile, İsmail Hocamla mutlaka tanışman gerekir.” dedi. Ben de hemen tanıştım. Reiki benim çok sevdiğim bir disiplin, çünkü içerisinde söz yok. Sevdiğim sükûnet ortamı içerisinde sadece enerji alanında çalışmalar yaparak farkındalıklar yaşıyorsunuz. Reiki çalışmalarıyla bilmeden biriktirdiğim öfkeden arındım. Toplumsal konularda kendi sağlığımı bozacak derecede empati kurarken şimdi daha kabullenici olabiliyorum. Kabullenici deyince yanlış anlaşılmasın, onaylıyorum demiyorum. Durumun maalesef öyle olduğunu, bunun da hayatın bir parçası olduğunu kabul ediyorum ve değiştirebileceğim kısımları için aksiyon alıyorum. Yani sinirlerimin bozulması durumundan sinirlerim bozulmadan aksiyon alan biri durumuna geçtim Reiki sayesinde. Sanırım güçlendim. Genel olarak duygularımın daha çok farkında olmamı sağlıyor. Eskiden duyguların içerisinde kaybolurken şimdi dışarıdan kendimi görebiliyorum. Bu da duygularımı çok rahat kontrol edebilmemi sağlıyor. Duyguları bastırmak değil tabii söz ettiğim, her duygu olumlu değil bilirsiniz. Negatif duygular bizlere bir şey anlatmak ister. Bir ihtiyacımızı gösterir. Negatif duygu içerisinde kalmak yerine ne anlattığını anlayıp gerekeni yapmak bizim sorumluluğumuzdur. İşte bu ve bir sürü benzer farkındalık Reiki çalışmaları sayesindeki kazanımlarımla oldu.

Reiki ile ilgilenen okuyucularımıza bu yolda vermek istediğiniz tavsiyeler var mı?

Reiki ile ilgileniyorlarsa doğru yoldalar… Yola devam derim.

Peki çalıştığınız, ilgilendiğiniz, önem verdiğiniz alanların ve bunların yaşamınıza olan katkısıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Harekette bereket vardır bilirsiniz. Her çaba meyvesini verir. Negatif bir tecrübe bile öğrettiği şeyler açısından çok kıymetlidir. İş hayatımda neler başarabileceğimi görmek benim için iyi bir tecrübeydi. İş ortamı da yine değerlerimi anlamam da çok faydalı oldu. Karşılaştığım zorluklar, aslında ne istediğimi anlamamı sağladı. Tabii anlamak yetmiyor, çalışıp, çaba sarf edip ihtiyacınıza ulaşmayı başarmanız da gerekiyor.

Yaşamlarımızda bizi en çok zorlayan konular sizce neler? Ve neden zorlanıyoruz?

Kendi değerlerimize uygun ortamları yaratmakta zorlanıyoruz, hayatın özü de bu arayış ve çaba bence.

Bu konularda okuyucularımıza vermek isteyeceğiniz kolaylaştırıcı tavsiyeler çok değerli olacaktır.

Hayatın varış noktası olmadığını, yolun kendisinin hayat olduğunu anlamalarını ve çabanın hep devam edeceğini, sıkılmamak için bu yolculuğu keyifli hale getirmelerini tavsiye ederim. Bir de çok zor zamanlar için “her zaman bir yol vardır” sözünü hatırlasınlar.

Son olarak insanın hayatında tekamül, daha güzel bir dünya ve bütüne fayda açısından geliştirmesi gereken en önemli üç değer / nitelik nedir desem?

Önce kendilerini tanımaya çalışmalılar, kendisini tanıyan diğerlerini de zaten tanır, onlarla yakınlaşır.

Doğrular değişmez, doğru tutumu seçmeliler. Dürüstlük, yardımseverlik, iyi niyet gibi.

Bu bilgilendirici ve keyifli röportaj için çok teşekkürler, deneyim ve yazılarınızın devamını merakla bekliyor, yaşamınızın her alanında kolaylıklar diliyoruz.

 

Ropörtajı Yapan Ahu Birlik, Ekim 2019

Ahu Birlik

1981 baharında Ankara'da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim seyahat ve enstantanelerle geçti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Film&Tv lisans ve Kültürel İncelemeler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra hizmet, üretim, reklamcılık gibi sektörlerde farklı görevlerde yer aldım. 2012 yılında içsel yolculuğu beni Reiki Bilinçaltı Terapiler ve Can Hocam İsmail Bülbül'e taşıdı. 2014 yılından beri Bodrum'da yaşıyor, Bodrum Şifa Sanatları Atölyesi Kumbahçe'de yolculuğumuza sevgiyle, şükranla devam ediyorum.

Usui Reiki Master Teacher

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler