Varoluş Dergisi

DÖNÜŞÜM

Akrep burcu Zodyak da 8. burçtur. 8. ev ile benzetilir fakat tam olarak aynı değildir.

21 Ekim- 21 Kasım tarihlerinde Güneş Akrep burcunda kendini ifade etmektedir.

Akrep burcu, ‘Su’ elementine dahildir. Empatik, karşı tarafın duygularını anlamaya çalışan, sezgiseldir. İçten içe bilir.

İçe dönük ve sabit burçtur. Dayanıklı kılma, sağlamlaştırmak, biriktirmek; özellikle duygu biriktirmeyi ifade eder. Dişil burçtur, dışarıdan etki alır fakat bunu belli etmez. ‘Kızmak var, belli etmek yok.’ der gibidir.

Tabiatta terazi zamanından sonra günler kısalır, güneş ışıkları azalmaya başlar. Artık yaprakların dökülmeye başladığı mevsimdir. Hayatın tohum olarak, çürümüş yaprakların altında devam ettiği zamandır Akrep mevsimi.

En derindeki gerçek ve her şeyin özündeki asıl çekirdek ile ilgilenen, ‘niye’ sorusunu sorarak derine, daha derine inen süreci temsil eder Akrep burcu.

İncelemek, dikkatlice analiz etmek, analitik zeka ile hareket etmese de, hissiyat olarak anlamaya çalışıp, derinlemesine nüfuz etmek ister.

Hiçbir zaman yüzeysel kalmayan, derinlemesine nüfuz eden, en dibine kadar sızan, kaynaşık, bütünleşmek isteyen yapıdır.

Tabiatta, tohum; çürümüş yaprakların altında, soğuk toprakta, karanlıkta yeteri kadar vakit geçirdiğinde bir gün tekrar gün ışığına kavuşacaktır. Doğada da, toprağın altında cevheri oluşturan; yer altındaki derinliğin baskısıdır.

Akrep burcu demek psikolojik açıdan ‘DÖNÜŞÜM ’ demektir  ve içindeki cevheri derinliğindeki baskı sayesinde dönüştürerek gün ışığına çıkarmaktadır.

Akrep burcunu ifade eden sıfatları sıralayacak olursak; gizemli, sezgisel, hassas, hafife almayan, konsantre, dedektif, detaycı, tutkulu, hırslı, gizemli, sahiplenici, sadakatli, ketum, vazgeçmeyen, kararlı, nüfuz edici, büyücü, şaman, psikolog, bilinç dışı, hipnozcu, cinsel, ölüm, yeniden doğumdur.

Eski Yunan mitolojisinde Orpheus ile Eurydike’nin söylencesi şöyledir. Orpheus çalgısıyla hayvanları büyüleyip, ölümü alt edebilen mitolojik şairdir. Karısı Eurydike, bir çobanın takibinden kaçarken otlar arasında gizlenmiş bir yılanın üstüne basınca ölür.

Orpheus karısı öldükten sonra teselliyi ‘lirinde’ bulmaya çalışsa da, onsuz yaşayamayacağını anlar. Hades’in diyarına inerek karısını aramaya karar verir. Büyülü lirin etkisiyle Hades’in kapısındaki tüm engelleri aşarak karanlıkların tanrısının huzuruna çıkar.

Hades bu aşığa hayır diyemez, tek bir şartla sevdiğini vereceğini söyler. Yeryüzüne çıkana kadar kendisini takip edecek Eurydike’nin yüzüne bakmaması gerekmektedir.

Fakat aşık Orpheus, ‘kontrol duygusuna’ yenik düşerek dönüp arkasına bakar. Bir anlık bakışı ile Eurydike bir daha gözükmemek üzere kaybolur.

Yılan mitolojide önemli hayvanlardan biri ve Akrep burcunun diğer simgesidir. Deri değişiminden dolayı yeniden doğumu ve ölümsüzlüğü sembolize eder. Yunanlılar şifa veren tanrılarla ve ölü atalarıyla ilişkilendirildiği için ev hayvanı olarak bulundurulmuş.

Aynı şekilde Akrep zehri de insanlar için tehlikeli olmasına rağmen hastalıklarda şifa olarak kullanılmakta. Akrep kendi yaralarını saramasa da başkalarına merhem olan bir burçtur. Akrep burcu acı dolu olayları ve gerçekleri ortaya döker, şok eder, acıdan kıvrandırır. Sonrasında gerçeğin şifası ile şifalanmış olmak büyüleyici gelir.

Bu üzüntülü aşk hikayesinde Orpheus ne olursa olsun, sevdiğinden vazgeçmemiş, ölüler diyarına inmeyi bile göze almıştır.

Akrep burcu sabit bir burçtur, ilişkilerinde takıntı ve saplantı yapısı taşıyabildiği gibi sıradan bir ilişki içinde olmayı da asla istemez.

İlişkilerinde tutku, yoğunluk ve kontrol arayışındadır. Bu da Venüs’ün yapısına uymadığından ilişkilerinde huzursuzluğu yaşamasına sebep olur.Aşk tek taraflı kontrol kaldıracak bir sistem değildir fakat; Akrep burcu ne ‘tutkuyu’ ne de yönetimi elden bırakmak istemez.

Akrep burcu; kendinden güçlü yapıların olduğunu, kendinden büyük hakim olamayacağı güçler olduğunu, bunlara hükmedemeyeceğini farkına varmalıdır. Bu şekilde güç savaşlarını bırakıp; teslim olmayı, pes etmeyi ve dönüşmeyi öğrenir ve ruhsal olarak güçlenir.

Akrep burcu konsantre bir yapı, etkileri içeride toplayıp, tutup, biriktiren bir yapı. Sonrasında bu yüksek konsantrasyon ile duyguların ve konuların ortaya çıkışı son derece güçlü ve etkili olan bir yapı.

Haritamızda Akrep burcunda bulunan gezegenler ve Akrep burcunun yönettiği evler söz konusu olduğunda;

  • Kişi enerjisini bu alanda ve gezegen konularında yoğun aktarmak isteyebilir.
  • Tutkulu ve en derinden sahiplenen, harita da bulunduğu alanlardaki konularla bütünleşmek, bir bedenin parçaları gibi hareket etmek isteyebilir.

Akrep burcu aynı zamanda gizemlidir.

  • Venüs Akrep : İlişkilerde gizemli
  • Ay Akrep : Duygularda gizemli
  • Merkür Akrep : Sözlerde, ifadelerde gizemli
  • Güneş Akrep : İdare ederken, yönetirken gizemli sessiz derinden yapı.

Akrep burcu ilişkilerinde Orpheus ile Eurydike’nin söylencesinde olduğu gibi kolay vazgeçmeyen ‘Ya benimsin ya kara toprağın diyen bir yapı ortaya çıkartabilir.

Venüs ve Ay Akrep burcunda pozitif çalışmaz. Venüs düşüşte, Ay ise zarardadır. Çok tutkulu sevdiğinden, benimsediğinden ailesinden, ailesi gibi gördüklerine  tutku ile bağlı olduklarından kolay kolay vazgeçmeyen; fakat vazgeçtiğinde ise külliyen vazgeçen bir yapı olabilir. Ay burcu Akrep haritalarında anne ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilir.

Kolay incinebilir fakat asla dışarı yansıtmaz Akrep burcu. Yüzeysel kalmayan, sonuna kadar giden hatta ‘pazara kadar değil, mezara kadar’ mottosuna sahip olacak kadar tutkuludur.

Haritalarımızda Akrep burcu;

9. evde ise; inançlar, yüksek öğrenim tutkusu,

10.evde ise; işine tutkulu

11.evde ise; toplumsal konularda tutkulu evde ise ailesine tutku ile bağlı

7.evde ise; partnerlerine tutku ile bağlı bir yapı olabilir.

Haritalarımızda Akrep burcunu gördüğümüz alan ve gezegenler,

Akrep kendine ait sıfatlarla dönüşümüzü gerçekleştirecek, içimizdeki cevheri ortaya çıkartacak, yolculuğumuzun devamında kolay olmasa da; değişip, dönüşerek yenilenmemizi ve şifalanmamızı sağlayacak  alanlardır.

Fark ederek, yeniden doğumun kolaylıkla olması niyetimle.

Işık ve Sevgiyle.

Kaynakça;

Barış İLHAN       :  Astroloji Dersleri,

Gülden  BULUT :  Mitolojik Astroloji & Psikoloji

Öner Döşer         :  ASA ders notları

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler