Varoluş Dergisi

ÇOK YÖNLÜ İKİZLER

21 Mayıs – 21 Haziran zamanıdır Güneş’in İkizler burcu seyahati. Zodyak’da 3. burçtur. Yaz mevsimine geçiş öncesindeki hazırlık, uyum ve adapte olma zamanıdır.

Sanguin; yani neşeli, iyimser ve sosyal bir mizaç taşır. Hava elementinin değişken, eril ve aktif bir yapıya sahiptir burcudur.

İkizler burcunun taşıdığı ifadeler şöyledir:

 • Haberci,
 • Düşünsel, Zihinsel,
 • Öğrenci,
 • Öğretmen,
 • Gazeteci, Yazar,
 • Tüccar,
 • Entelektüel, Meraklı,
 • İletişimci, Farklı ilgi alanları olan,
 • Taklitçi,
 • Huysuz, Alaycı,
 • Yüzeysel,
 • Konuşkan,
 • Sinirli,
 • Sabırsızdır.

Yöneticisi tanrıların habercisi, hızlı Merkür’dür. Merkür’ün havai, meraklı, öğrenmekten zevk alan, değişim isteği taşıyan yapısıyla uyumlu olduğu gibi, değişken ruh hali, yerinde duramayan yapısı ile aynı zamanda yüzeysel ve çabuk dağılan, odaklanamayan yapıya da sahiptir.

Esneyen yapı İkizler burcunun değişen şartlara ve koşullara kolay uyum sağlayan, kolay adapte olan bir hale getirmektedir.

Hava elementinin temsilcisi olması ve bu sebeple; iletişim, bilgi alışverişi, öğrenme, öğretme, konuşma- yazmanın yanı sıra işi hazırlamak, arayı bulmak, değişim için adapte etmek İkizler burcunun işidir.

Aynı zamanda eril burç olduğu için de iletişimi başlatan, konuşmayı başlatan olarak görebiliriz İkizler burcunu.

Ezoterik olarak baktığımızda ise; İkizler burcu ilahi olandan bilgiyi alıp, yeryüzüne yayan bir misyonu vardır.

İkizler burcunun bence, en iyi ifade eden mitosunu Gülden Bulut Mitolojik Astroloji& Psikoloji kitabında söyle anlatmış:

‘İkizler burcunun en parlak yıldızları Castor ve Pollux tur. Yunan mitolojisinde, Zeus’un delikanlıları anlamına gelen Dioskur olarak bilinir. Zeus Sparta kralının karısı Leda ile kuğu kılığına girerek beraber olur. Leda, , Zeus ile birlikte olmadan önce Kocası ile de birlikte olmuştur. Leda’nın yumurtladığı iki yumurtanın birinden, kocasından olma Castor ve Klytaimnestra, diğerinden Zeus’tan olma Pollux ve Helena doğmuştur.Bu nedenle Castor ölümlü, Pollux ise ölümsüzdür.

Bir gün Dioskurlar, iki kızı kendilerine eş olmaları için kaçırırlar. Fakat kızların nişanlıları peşlerine düşer. Aralarında çıkan kavgada Castor ölür. Bu ölüm, ikiziyle sürekli beraber olan Pollux u çok üzer.Kendi ölümü için tanrılara yalvarır. Zeus ona acıyarak ölümsüzlüğü paylaşmalarına izin verir. Artık iki kardeşte yaşayacaktır ama aynı anda aynı yerde olmalarına imkan yoktur.

Castor yeryüzünde ölümlü hayatı yaşarken; Pollux Olympos’ta, Pollux yeryüzünde olduğu zaman Castor Olympos’da olacaktır.

Haritalarımızda İkizler burcunun bulunduğu alanda ya da İkizler burcunda bulunan gezegenler söz konusu olduğunda; biz iletişimi o alanda yapıyoruz, hayatımızın o alanında hareket var demektir.

Haritalarımızda Güneş İkizler burcunda olduğunda; kişi bilinçli bir şekilde bilgiyi iletmek üzere, iletişimi koordine etmek üzere buradadır. Güneş İkizler birçok öğretmen ve eğitmenin haritasında gördüğümüz bir yerleşimdir.

Güneş aynı zamanda bizim yönetim biçimimizdir. Güneş burcu İkizler olan kişi;

iletişim kurarak, bilgilendirerek, öğreterek, öğrenerek, sorarak yönetme tercihi içinde olabilir.

Mars İkizler burcunda olduğunda;  Mars bizim hareket yeteneğimiz, bizi harekete geçiren, bizi kışkırtan konuları ifade etmekte.

Bu da; birden fazla işi kopartabilen, iletişimle harekete geçen, zihinsel konularda aktif, seri karar veren, agresif, iletişimi hızlı kuran, sivri dilli yapıyı ifade edebilir.

Ay İkizler burcunda olduğunda; duygusal olarak iletişime ihtiyaç duyan, suskun kalamayan, sürekli soru soran, hemen kabul etmeyen fakat hemen sorgulamaya başlayan, duyguları yüzeysel olan ve empati kurmakta eksik kalabilen bir yapı olabilir.

Satürn İkizler burcunda olduğunda ise; İkizler burcu Satürn’ü yumuşatıp sosyalleşme sağlayabilmekte.  Satürn bizim en çok hangi alanda deneyim yaşayacağımızı ifade eder. İletişim deneyimleri, diyaloglar, bilgi alışverişi yaşamın deneyim alanlarını ifade etmekte.

Bir örnek olarak; meslek göstergesi Satürn olan,10. evdeki İkizler Satürn’ün etkisiyle Çok uluslu firmada Satış departmanında başlayan ve Satış Müdürü olarak devam eden bir kariyer örneğidir Satürn İkizler burcu.

Venüs burcunuz şayet İkizler ise; ilişkiler de diyalogdan hoşlanan konuşalım, anlatalım, yazalım, çizelim, sohbet edelim isteği önemlidir. Flört etmeyi sever. Partnerindeki entelektüel yapı, kişiyi çeker.

İkizler burcunun bu kadar iletişim, bilgi ve entelektüel yapısının yanı sıra; tüm burçların olduğu gibi, gölgesi ya da riskli tarafları da bulunmaktadır.

Fazla ilgisi sebebi ile çok yere dağılan ve çabuk dağılan,

Yüzeysel, odaklanma sorunları,

Dedikoduyu seven, çok uç noktada kaypaklığa varan yapı,

Rutinlerden çok sıkılan, farklı fikirler, diyaloglar, konular ister. Sürekli aynı şeyler onu uzaklaştırır,

Gerçekleri kendi algısına göre çarpıtabilen, uç noktada yalan, kıvırabilme yeteneği, hop diye olaylardan sıyrılma hali olabilir.

Jüpiter İkizler burcunda kişi;  bilgi toplama, bilgi yayma, entelektüel çalışmalara, din ve felsefe, inançlar, yabancı kültürler konularında konuşmaya meraklıdır.

Bilgi toplayabilir, topladığı bilgileri harmanlayarak yeni bir felsefe oluşturabilir. Jüpiter İkizler’de bazen de; kişinin merak konularını büyütürken, aynı zamanda yüzeysellik kavramını da arttırabilir.

9.evdeki bir Jüpiter İkizler kişiyi yurt dışı, yabancılar, uluslararası ile ilgili konularda iletişim etkisini sunacaktır.

Peki sizin hayatınızda iletişim nerede?

Nagihan BARBAROS

Yararlanılan Kaynaklar:

Mitoloji Astroloji & Psikoloji Gülden BULUT

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler