Varoluş Dergisi

BOĞA BURCU

Burçlar Astroloji’de ve kadim bilgilerde  mevsimlerin işareti olarak kullanılmış.

21 Nisan-21 Mayıs tarihlerinde Güneş Boğa’nın evinde misafirdir.

Boğa burcu da Zodyak’ta 2. burç, dişil enerji ve toprak ananın üretkenliğini anlatan mevsimi işaret eder. Toprağın ısınmaya başladığı, iklimin yumuşadığı, Koç enerjisinin eylem ruhunu toprağa sabitleyen ve yayan enerjidir Boğa enerjisi. Diğer bir anlatımla Koç burcunun başlattığı olayları sabitleme adımlarını atar. İşi devam ettirmek ve korumaktır.

Sabit nitelikte, toprak elementine ait bir yapıdır. Sabit nitelikte olması sebebi ile devamlılık, stabilite, sakinlik, sağlam ve güvende olmak ve her şeyin aynı kalmasını istemek oldukça önemlidir Boğa’lar için.

Boğa sakin bir burçtur, nitekim yöneticisi Venüs’tür, karmamızın sebebi, isteklerimiz. dünyasal değerler, sahip olma, sanat, müzik, estetik önemlidir. Konforuna düşkün, materyalist hatta dünyasal değerleri koruma ve kollama odağındadır Boğa burcu. Dünya’nın güzelliklerine düşkündür.

Şöyle örneklemek gerekirse; Aslan gücünü korumak isterken, Boğa parasını ve varlıklarını korumak ister, Kova ise bilgiyi korumak ister.

Boğa vazgeçmeyen, inatçı, tutucu ve sağlamcı olduğu kadar üretkendir de, somutlaştırmak ve sağlamlık ister.

Bir parantez açarak kendimden bir paylaşım yapmak isterim tam bu noktada. Ben yapacağım ve sağlam olmasını istediğim başlangıçları Boğa Yeni ay’ı sonrası yaparım. Son 8-9 yıldır böyle. Aynı zamanda her yıl Boğa Yeni ay’ında ya da Hıdrellez’de mutlaka bolluk bereket ritüeli yapmaya çalışırım. İnanırsanız size de tavsiye ederim. Yazıyı okuyup merak ederseniz yorum bırakın ritüeli paylaşırım. J

Boğa burcu vücudumuzda boğaz – gırtlak bölgemizi ve de beş duyumuzu temsil etmektedir. Yeme içme konuları ile yakından ilgilidir. Bir Boğa burcu sizi yemeğe davet ediyorsa lezzet, kalite garantidir.

Boğa burcunun biriktirme eğilimi bize kilo almayı da ifade etmekte. Boğa burcundan önemli gezegen geçişlerinde, yeme – içme alışkanlıklarımızda odaklanma olabilir, mevcut durumu revize edebilir.

Şu anda Mayıs 2018 tarihinden beri gökyüzünde, Uranüs’ün Boğa geçişi yaşanmakta. Bu da tüm dünyada beslenme alışkanlıklarını güncellemekte. Çiğ beslenme, sıvı beslenme, eleminasyon sistemleri ve bu sistemlerle ilgili koçluklar gündemde daha da dikkat çekici hale gelmiştir.

Sağlam başlangıçlara adım atmak için Boğa yeni ayı sonrası başlama ritüelleri yapılagelen çalışmalardır.

Boğa burcu haritamızda hangi evde ise bizler o ev konularında; güvence isteriz, istikrar isteriz. Bu ev konularında daha sağlam, durağan ve tutucuyuzdur.

Bir Boğa burcunun hayat görüşü; barış, huzur, sakinlik, zevk, maddi manevi konfor, keyfin olduğu yerlerde büyümedir.

* Boğa burcunun anlatılan birçok mitolojik hikayesinden birini paylaşmak isterim.

‘Yeraltı Tanrıçası Persephone ve Zeus’tan olma Zagreus kıskanç Hera’dan kurtulamaz. Zagreus, Hera’nın üzerine saldırttığı Titanlardan kurtulmak için boğa biçimine girer. Fakat yine de titatanlar onu öldürüp yerler. Geriye nasılsa sadece Zagreus’un yüreği kalır. Kurtulan yüreği sayesinde Zagreus kafasında Boynızlar bulunan insan şeklinde yeniden dirilir. Zagreus ikinci kez doğmuştur. Bu da Zodyak’ta Boğa burcunun tam karşısındaki Akrep burcunun sembolü Dionysos ile bir tutulur.

Bu aslında Boğa burcunun yaşaması gereken dönüşümü de sembolize etmektedir.

Bu dönüşüm nasıl olacak derseniz? Boğa burcunun iyi ya da kötü bakmadan sabit bir şekilde     tuttuğu ve ‘asla vazgeçmem’ dediği her neyse, onları bırakmak zorunda kalacağı hayat dersleri ile dönüşümü mümkün olacaktır.’

Doğum haritamızda Boğa burcundaki gezegenlere baktığımızda;

Güneş Boğa: Rahatına düşkün, konforunu düşünen, bilinçli bir şekilde hayatında huzuru isteyen, paranın kıymetini bilen bir yapı ortaya koyabilir.

Ay Boğa: Duygusal olarak dayanıklı, tutarlı, istikrarlı bir yapı.

Merkür Boğa: Fikirlerinde tutarlı; zihninde karışıklık istemeyen, kısa, net, sağlam arayışı olan bir yapı.

Venüs Boğa: Evlilik ve ilişkiler konusunda sağlamlık, güvence talebi olan bir yapıdır.

Danışmanlıklarımda gözlemlediğim;

MC ( Haritanın tepe noktası – kariyer evi ) Boğa kesen ve yöneticisi Venüs Asc kavuşumlu ses sanatçıları ve yazarlar olabilmektedir. Bu harita yapılarında ayrıca estetik (operasyon) severlik de karşılaştığım özelliklerden.

Boğa dediğimizde İspanyol Arenaları gelirken neden bu kadar sakinlik timsali olarak anlatıyorum. Çünkü Boğa’lar gerçekten oldukça sakin insanlar. Bir Yükselen Boğa olarak söylüyorum aynı zamanda. (Tabi haritasının bütününde bu durumu bozan bir etki yoksa)

Fakat biriktirir!!!

Huzur isteyen, keyif ve konfor isteyen haldeki Boğa kişisi kolay kolay kızmaz. Zor kızar fakat; kızdığı zaman öfkesi kolay geçmeyen, boynuzuna karşıdaki kişiyi geçirmeden rahat etmeyen bir yapıdır maalesef ki.

Bir Boğa koşuyorsa ki; o bedeni yerinden kaldırması, harekete geçmesi ve hatta hızlanıp koşması gerçekten büyük bir olay.

Ne demek istiyorum?

Bir Boğa insanı öfke ile haykırıyorsa ya da öfkeden delirmiş haldeyse emin olun boşuna değildir, kim bilir neler olmuştur o hale gelene kadar…

İnşallah ki; Allah hepimize Boğa insanın sağlamlığında dostluklar ve Boğa sakinliğinde bir hayat nasip etsin diyerek bu ayki satırlarımı bitiriyorum.

Yorumlarınızı memnuniyetle bekliyorum.

Işık ve Sevgimle.

Yararlanılan Kaynaklar:

(*) Mitoloji Astroloji &Psikoloji :  Gülden BULUT

 

 

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

2 yorumlar

  • selamlar 1969. 10 mayıs doğumluyum ruhani arayışlarım vsr bende olan farklılıkları neye göre yorumlaya bilirim tek karelik görüntüler sonrasında aynısını yaşıyorum yaşayacağım haftadaki geceklemeyecek işlerimi hissediyorum ne bu farklılıklar odaklı düşündüğümde istemediğim olayların benim bahane yaratmadan iptal olmayı açıkla ayı kim yapar bana

    • Merhaba Hatice hanım,
      Anlattığınız kadarı ile enerjinizle odaklanma ve meditasyon çalışmaları yapabilirsiniz.

      Konu ile ilgili İsmail hocama danışabilirsiniz.

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler