Varoluş Dergisi

AY DÜĞÜMLERİ

‘‘ Ne herhangi bir gezegenin hareketi ya da Güneş’in konumu, ne de Ay, ya da diğer bir gök cismi insan iradesinden güçlü olamaz. Yaşayan bir ruh olarak, ortaya çıktığı andan itibaren insana Yaratan tarafından ‘İrade Gücü’ verilmiştir ve ‘Seçme Özgürlüğü’ tanınmıştır. İnsanın eğilimlerini; gezegenlerin doğum anındaki konumu belirlemektedir. Aslında alın yazısı denen şey, gezegenlerin etki alanıyla sınırlıdır.’’ Edgar Cayce

Doğum haritalarımız, yaşamımızda neleri değiştirip- dönüştürmemiz gerektiğini, neleri dengeye getirmemiz gerektiğini ya da nerelerde atılım yapmamız gerektiğini bize anlatmakta. Gezegenler, noktalar ve  göstergeler bize kişiye ait, özel bilgileri vermekte.

Hakkımızda en özel detayları ve yaşamda, ruhumuzun takip ettiği yolu, Ay Düğümleri göstermekte. Haritadaki diğer gezegen ve etkiler ise bu yolculuğun nasıl geçeceğine dair bilgiler taşımakta.

Zodyak’ta ( Güneşin izlediği yol ) Sanal, iki karşıt nokta olan Kuzey ve Güney Ay Düğümü Güneş ve Ay’ın yörüngesinin kesişim noktasıdır. Konunun içinde Ay olduğu için duyguları, ruh hallerini, bağımlılıkları, güvensizlikleri ve ait olmayı ifade eder.

Düğümler yaşamımızda seçimlerimizi hangi dayanaklara göre yaptığımızı, ruhumuzun hayatın da üzerinde çalıştığı ana konuları, kısacası hayat okulundaki dersleri ve ödevleri anlatmakta.

Güney Ay Düğümü; sembolik olarak geçmiş, bildiğimiz, aşina olduğumuz konuları anlatır. Bir nevi depodur, yaşamlar boyu kullandığımız. Rahat alandır. Kişi kendini Güney Ay Düğümü tarafında rahat ve güvende hisseder. Hayatında huyunu suyunu bildiği ailesi gibi güven alanındadır. Biriktirdiği bilgi ve yetenekleridir kişinin şayet biriktirebildiyse.

Güney Ay Düğümü kimisi için darlık ve kısıtlanma iken, birikimlerini yaşamlar boyu yapanlar için sadece malzeme deposudur. İhtiyacı olan malzemeyi alır ve yeni yoluna bakar. Depo sürekli ona açıktır. Gider gelir ihtiyaçlarını karşılar yeni atılımları ve ödevleri  için.

Kuzey Ay Düğümü ise bizim geleceğimizin sembolüdür, gitmemiz gereken yol, yeni deneyimlerimizdir. Geliştirilmemiş konulardır, acemiliktir. Yapamazsam ne olacak korkusudur. Yeni ve kıymetli deneyimleri saklayacağımız kasalarımızdır. Kuzey Ay Düğümü nereye odaklanmamız gerektiğini, hangi yöne ilerlememiz gerektiğinin bilgisini aktarır.

Diğer bir anlatımla Güney Ay Düğümü; genetik miras, atalarımızın bize aktardığı köklerimizdeki sorunlar, bırakılması gereken yanlış aile kaynaklı inançları anlatır. Kuzey Ay Düğümü ise bu bırakılması gerekenleri bırakınca, açılacak kapıları ve gidilecek yolları anlatır. Henüz karşılaşılmamış olan, yeni yapılacak olandır Kuzey Ay Düğümü.

Geçmişin hapishanesidir Güney Ay Düğümü. İnsan kendi geçmişinden sıyrılmayı öğrenmedikçe Kuzey Ay Düğümü’ne; yeni hedeflerine, derslerine, sınavlarına ulaşamaz…

Kuzey Ay Düğümü’nün durumu ne kadar gerçekleşmiş olsa da, gidilecek yolun olduğudur. Çünkü tüm farklı bakışlarda esas olan Ay Düğümünün tanrıya giden bir sarmal, tekamülün yolu olduğu yorumudur.

Haritamızda Düğümlerin yöneticileri, burç ve ev bilgileri bize yaşam yolculuğumuzda nasıl etkiler altında olduğumuzu, potansiyellerimizi, amacımızı gerçekleştirirken ne gibi zorluklarla ya da desteklerle karşılaşacağımızı anlatır.

Güney Ay Düğümü tıpkı Satürn gibi çalışır. ‘Satürnyen’dir, ‘Malefik’tir. Kuzey Ay Düğümü’nü Jüpiter’e benzetebiliriz. ‘Jüpiteryen’dir. ‘Benefik’tir.

Ay Düğümleri’ni verimli kullanabilmek için; düğümlerin haritamızdaki tüm gezegenlerle etkileşimine-irtibatına bakmamız ve Güney Ay Düğümün’den gelen tecrübelerimizi ilerleyişimizde kullanmamız gerekmektedir.

İçinde bulunduğumuz yaşamın, geçmiş ve geleceğe bağlayan bir köprü olduğunu hatırlarsak, aslında daha fazla sorumluluk alan ve bilinçli ruhsal varlık haline gelme şansımız olur.

Ay Düğümleri bu yolda bir rehberdir. Yolumuzu aydınlatır. Kader yolundaki ince;  fakat önemli dokunuşlardır.

Haritamızdaki Ay Düğümleri’nin anlamlarını bilmek, etkisini yorumlamak ve işaret ettiği yolda niyet etmek ve ilerlemek bize gelişim fırsatlarını getirir.

Örnekle canlandırmak gerekirse; Bindiğiniz kayıkta rotaya dikkat etmezse insan, bulunduğu yerde sadece daireler çizerek hiçbir yere gidemeden döner durur. Kuzey Ay Düğümünün gitmen gerekli dediği yolda ilerleyememek bazen hayatımızda, sonuca ilerleyemeyen aynı yerde dönen konuları bize gösterir. Sürekli tekrar eden krizler ilerleyememeyi anlatabilir.

Bu sebeple ; doğum haritamızdaki düğümlerin anlamlarını ve transit Ay Düğümlerini bize etkilerini okumak, ruhsal gelişimimizde çok önemli katkılar sağlar.

Ay Düğümleri zodyakta geri geri hareket eder. Burca 29. Dereceden giriş yapar 1. Derecede bitirir. 19 Ayda burç değiştirir. Zodyak’ta  yaklaşık 19 yılda bir kendi yerine döner. Bu döngünün bitimiyle yeni dönem başlar. Bu süreç içinde, 19 yıllık süreçte konular çözülmediyse kısır döngüye girer.  

Düğümleri yorumlarken içinde bulunduğu burç, burcun yöneticisi, haritada bulunduğu yer ve irtibatta bulunduğu noktalar dikkatle incelenmelidir.

Ay Düğümleri akslarının kısaca bize ne dediğine bakarsak ;

Kuzey Ay Düğümü Koç – Güney Ay Düğümü Terazi : Cesaret göster. Ben demeyi öğren .Ruhunu besle. Liderlik edebilirsin. Ön plana çıkmaktan korkma. Sev. Kendini sev.

Kuzey Ay Düğümü Boğa – Güney Ay Düğümü Akrep : Sadık ol. Gücünü iyiliğe kullan. İşbirliği yapmayı öğren. Affet. Saplantılardan kurtul. Pratik ol detaylara saplanma.

Kuzey Ay Düğümü İkizler- Güney Ay Düğümü Yay : Fikirlere ve düşüncelere saygılı ol. Yargılama. Tek doğru fikir senin, seninki sanma. Yaz konuş çiz öğren sendeki bilgiyi aktar.

Kuzey Ay Düğümü Yengeç – Güney Ay Düğümü Oğlak : Soğuk ve mesafeli olmak yerine açık ve yakın ol. Diğer insanların duygularına değer ver ve gör. Hislerine güven.

Kuzey Ay Düğümü Aslan – Güney Ay Düğümü Kova :Önemini fark et. Sahneye çık.

Kuralları koy. Sıcak ve samimi ol. Fazla düşünme, hareket et ve yarat. İçindeki çocuğu çıkar.

Kuzey Ay Düğümü Başak – Güney Ay Düğümü Balık : Kurban değilsin. Yardım et. Destek ol. Sevgini hizmet ederek göster. Planlı ve pratik ol. Detayları gör. Çalış.

Bugünün gökyüzü haritasında Ay Düğümleri Oğlak – Yengeç Aksında ilerlemekte. Kuzey Ay Düğümü Yengeç Burcunda, Güney Ay Düğümü Oğlak burcunda ilerlemekte. Satürn ve Plüto ile kavuşum yapmakta.  Bugün Oğlak ve Yengeç burçlarının temalarını deneyimlemekteyiz. Kendimizi bu çerçevede güncellemekteyiz.

Ay Düğümleri, 4. Mayıs. 2020 tarihinde İkizler-Yay eksenine geçiş yapacak ve haritalarımızda transitlerle yeni ufuklara, değişimlere yelken açacağız.

Başladığımız noktayı bilmek, gideceğimiz rotayı belirlemek işimizi kolaylaştırıp, yolumuzu kısaltmaktadır. İrademizi de belirlenen yolda kullanmak, hedefi gerçekleştirmenin diğer bir yoludur.

Ay Düğümleri, bizim hayatımızın rotasıdır.

Hangi Rotada ilerlediğinizi biliyor musunuz?

Kaynakça :  Astroloji’de Ay Düğümleri, Dr. Samiye Özbaş Soysal, Karmik Astroloji, Martın Schulman 

Nagihan Barbaros

1976 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunu Sigortacıyım.
Ben Kimim? Sorusuna cevap ararken; Ruhsal Yolculuğuma 2012 yılında Reiki ile başladım. Reiki Master’ım ve Profesyonel Astrolog olarak hizmet vermekteyim. Astroloji bana Reiki’nin açtığı kapılardan sadece bir tanesidir. Gelişimimi destekleyen birçok konuda çalışmalarım ve uzmanlıklarım bulunmakta. Karma, Bilinçaltı-Zihinsel Terapi ve Şifa konuları özel ilgi ve çalışma alanlarım. Aynı zamanda Toplumsal Hizmet Odaklı bir Sivil Toplum Kuruluşunda çeşitli çalışmalarda görev alarak yolculuğuma devam ediyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler