Varoluş Dergisi

ASTROLOJİ’DE SATÜRN GEZEGENİ

Satürn, bilindiği gibi Astrolojinin Mars’tan sonraki iki kötücül gezegeninden biridir. Her ne kadar negatif çağrışım yapsa da, insanı uzun vadede döverek yola getiren, başımızı öne eğdirip günün sonunda bizi ruhsal bilgeliğe ulaştıran büyük öğretmendir.

Satürn, haritamızda en yüceldiği burçta ve evde olursa olsun en iyi haliyle bile kıymet bilme duygusunu öğretir. Nefes almak kolaydır ama bunu astım hastalığı olana sorun bir de. Hayatta sadece yaşıyor olduğumuz için bile mutlu kalma halini içselleştirmek olmalıdır Satürn’e karşı tutumumuz. Çünkü Satürn’ün haritalarımızdaki yerleşimleriyle bize kazandırmak istediği bir felsefesi vardır. 7 senede bir büyüme evresine geçeriz Satürn’ün olduğu yerde. İlk 7 yaşında okula başlarız ve kendi aile sınırlarımızdan çıkıp bir öğretmenin kontrolü altına gireriz. İlk disiplin, baskı hissi orada başlar.

Doğum haritalarındaki Satürn’ün burçlardaki etkisi kişiye ne yaşatır?

SATÜRN KOÇ’TA İSE; Kişinin yaşam sınavı öfke, agresyon, bencilliğini yok etmek ve sabır duygusunu geliştirmektir. Kişi böyle olduğu surece başına bela açar. Yaşam daha zorludur, çünkü Satürn bu burçta düşük konumdadır ve benlik-kişilik geliştirilmelidir.

SATÜRN BOĞA’DA İSE; Kişi sahip olduklarını kaybetmekten ve parasızlıktan korkar. Test edileceği olaylar da buradan çıkar. Kişi maddi değerleri aşırı önemsediği için hayat sınavı elindekilerin gitmesiyle olur. Yani bu anlamda değişememekten dolayı kayıp yaşar.

SATÜRN İKİZLERDE İSE; İletişim ve eğitim en büyük sınavıdır. Kendini iyi ifade etmek, edememek ve kardeşlerle olan ilişkiler hayat sınavıdır. Baskın olma, bir şey öğretme durumu vardır. Çok bilir ama tavrını nasıl gösterdiği önemlidir. Baskın olmakla tepki alır. Eğitimi sorunlu olduysa kişide kompleks yaratabilir.

SATÜRN YENGEÇ’TE İSE; Kişinin hayat sınavı aile ve aidiyettir. Kişiye bir yere aşırı ait yada hiçbir yere ait olamama hissi verir. Bu kişi kendini güvende hissetmek ister ve bu takıntı halindedir. Aşamadığı sürece aileden yana gol yeme durumu verir.

SATÜRN ASLAN’DA İSE; Kişi merkezde olmak, hükmetmek ister. Etrafındaki kişileri yönetmeye çalışarak emir vermeye kalkar. Kişi kendini göstermek, alkış almak ister. Hayatta birey olmayı öğrenmelidir.

SATÜRN BAŞAK’TA İSE; Kişi sağlık, düzen, titizlik ve detaycı olmakla sınanır. Mükemmel hizmet vermeye çalışmak vardır kişide. Kendisine hizmet edilsin istemez.

SATÜRN TERAZİ’DE İSE; Kişinin hayatında ilişkiler ve ortaklıklar sınavdır. Hak, adalet, anlaşmalar, sözleşme temaları sık sık gündemindedir. Kişi bu sınavlarını ilişkiler üzerinden yaşayarak verir. Satürn Terazi’de yücelir.

SATÜRN AKREP’TE İSE; Kişinin ana teması seksüel olaylardır. Cinsel konular, miraslar, finansal kaynak yaratıp yaratamama meselesi sınav halindedir. Kişiyi yaşamda bunlar büyütür. Unutmadığı travmaları olabilir ve yıllar sonra intikam alabilir. Cinsel soğukluk, performans kaygısı, hemoroit gibi hastalıkları da gösterir. Kişi iyi bir psikolog olabilir.

SATÜRN YAY’DA İSE; Kişi dini inançlar, felsefe, hukukla ilgili konularda sorun yaşar. Bir fikri fanatikçe savunabilir. Yaşam tarzının dışındaki kişilerle anlaşamayabilir. Ahlak, etik olmak ve dürüstlük temalarıyla sınanırlar.

SATÜRN OĞLAK’TA İSE; Kişi sağlam temeller üzerine yürür. Kolay saygınlık kazanır. Sınavı prestijdir. Erken sorumluluk alır. Kurmak, inşa etmek hayat görevi ve sınavıdır. Satürn Oğlak’ta en güçlü konumdadır.

SATÜRN KOVA’DA İSE; Kişi orijinal, bağımsız ve sıra dışıdır. Toplumla ilgili her konuya atlar ve bunlarla sınanır. Müdahale ederken akılcı davranmalıdır. Kişi yaşamda sorumluluk almalıdır.

SATÜRN BALIK’TA İSE; Kişinin problemi hayır diyememektir. Organize olmakta zorlanır. Yardım etmekten dolayı kazanamaz. Çevreye duyarlılığından kendini unutabilir. Bir hayal gücü vardır ama bunu fiziksel plana koymakta zorlanır. Bu kişi kurban rolüne girmemelidir.

Sevgi ve farkındalıkla

Özlem Aydın

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler