Varoluş Dergisi

ASTROLOJİDE KARMİK AY DÜĞÜMLERİ

Ay düğümleri, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi ile Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinin kesiştiği noktalardır. Kuzey Ay düğümü – Güney Ay düğümü olarak ikiye ayrılırlar. Her burçta ortalama bir buçuk yıl kalır. İkisi zıt burçlarda ve aynı derecelerde yer alırlar.

Teknik kısmını geçersek, ay düğümleri neyi anlatır bizlere ve hayatımızdaki rolü nedir?

Ruh, dünyada bedenlenirken ne yaşayacağını belirleyerek gelir. Her şey planda hazırdır. Doğarken haritada ay düğümü konumları aile içindeki atmosferi gösterir. Astrolojide bu aks hayat boyu deneyimleyeceğimiz ruhsal ve kadersel temalardır.

Güney ay düğümü ruhsal düzlemde nereden geldiğimizi; Kuzey ay düğümü ise nereye gideceğimizi gösterir. Güney ay düğümü reenkarnasyona inananlar için geçmiş yaşamlara ait bilgiler de sunar. Güney ay düğümünün bulunduğu ev ve burç, bizim cebimizde getirdiğimiz, kendimizden emin olduğumuz, geçmişte deneyim kazandığımız, elimizde olmadan kendisine çekildiğimiz çok tanıdık bir enerjidir ve her tutunduğumuzda köstek yiyebiliriz. Çünkü o yol deneyimlenmiştir ve bilmediklerimizi de öğrenmemiz gereklidir. Bu yüzden hayat bizi her Güney ay düğümüne tutunduğumuzda, bilmediğimiz tanıdık olmayan enerjiye yani Kuzey ay düğümü temalarına çeker. Oraya yabancıyızdır ve bu hayatta gitmemiz gereken yol da Kuzey ay düğümüdür. Hayatta nasıl ki hatalardan ders çıkarmayıp aynı şeyleri tekrarladığımızda verim elde edemiyorsak, burada da geçmişe yani Güney ay düğümüne tutunduğumuzda, evrilmeyi başaramayız ve misyonumuzun gerekliliklerini yerine getirmemiş oluruz. Yapmamız gereken, cebimizdekilerle (Güney ay düğümü), bildiklerimizle; yabancı olduğumuz (Kuzey ay düğümü), deneyimlememiz gereken, hiç bilmediğimiz alana doğru yol almaktır.

İnsan yabancı olduğu alanlardan kaçar ve Kuzey ay düğümü de böyle bir enerjidir. Aslında kişiye altın tepside fırsatlar buradan gelir. Fakat kişi tanıdık olduğuna, güvendiği ve bildiği alana çekilir hep. Fakat o yol geçmişte kalmıştır, deneyimlenmiştir ve bu hayattaki yeni misyonu Kuzey ay düğümüdür. Bu enerji otuz üç yaşında etkisini göstermeye başlar. Değişim, farkındalık, yol ayrımı, kabuk değiştirme, bocalama, hüzün ve sevinç bir aradadır. Kuzey ay düğümünün sinyallerini ne kadar görmezden gelirsek gelelim, geleceğin davetini bastıramayız.

Haritalarda Güney ay düğümü ile kavuşum yada malefik (kötücül) gezegenler karmanın zorluğunu gösterirken, Kuzey ay düğümüne olumlu açılar yapan benefik (iyicil) gezegenler, güzel bir karmanın, mutluluğun işareti sayılır. Gezegenlerin ay düğümlerine kavuşum veya kare açıları varsa, bu gezegenin konusuyla ilgili karmik bir bağ olduğunu gösterir. Kişilerin ay düğümleri ve kişisel gezegenleri arasında da açı bulunması, aralarındaki ilişkinin kadersel temalar taşıdığını gösterir. Ay düğümlerine paralel örneğin, Güney ay düğümü Koç’ta 1.evde, Kuzey ay düğümü terazide 7.evde olan biri hayatında hem partnere çok ihtiyaç duyar hem de özgür olmak ister. Bir yandan baskın özgürlük güdüsüyle bencillik sergileyeceği için insanlar ondan kaçacaktır. Bu kişinin hayatta öğrenmesi gereken “Sen-Ben” temasıdır. Kişi kimliğini zaman içinde insan ilişkileri aracılığıyla öğrenir ve tanımlar.

Kendimizi gerçekleştirmek için Kuzey ay düğümünün bize vaat ettiği konulara bırakmalıyız ki, hayat misyonumuzu en doğru şekilde gerçekleştirebilelim. Bu kendimize en güzel iyiliktir. Çünkü bütün hayat Kuzey ay düğümü için çalışır.

Sevgi ve farkındalıkla…

Özlem Aydın

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler