Varoluş Dergisi

12 AĞUSTOS – 6 EYLÜL 2017 MERKÜR RETROSU

Astrolojinin dizilere bile konu olan en meşhur gezegeni Merkür,12 Ağustos’ta geri hareketine başlayarak 6 Eylül’e kadar Başak burcunda retro yapacak.

Merkür en doğru ve basit tanımıyla zihinsel, fikirsel her türlü sözlü yazılı ifade ve anlatımdır. Retro olunca da bu konularda arıza vermek kaçınılmaz olabiliyor. Mesela ben şu anki yazıyı sürekli kaydederek gidiyorum. 🙂

Detaylıca mitolojik hikayesine inersek; Merkür’ün diğer adı Hermes’tir. Tanrıların habercisi ve Zeus’un oğludur. Canlılar ve ölüler diyarı arasında seyahat edebilen tek Tanrı Hermes’tir, yani Merkür. Uyanıklık ve kurnazlıkla çok ilişkilidir. İki dünya arasında seyahat edebildiği ve bilgi alışverişi sağladığı için bilgileri yanlış da aksettirebilir. Yani bir nevi dedikodu kazanı kaynatır. 🙂 Sürekli yalan ve manipülasyon halindedir. Kendini her zaman çocuk görür ve sadece ister, ister, ister, hep ister. 🙂 Duygusal bağı yoktur. Matematik hesabı yapar. Yani çıkarcı da diyebiliriz. 🙂 Bilgiyi alarak emer. İnsanlaşmaya çalışan hesap makinesi gibidir. Zihinle alakalıdır. Düşünmek, konuşmak, yazmakla alakalıdır. Merkür’ün haritadaki konumuna göre iyi yazarlar, icatçılar, sihirbazlar çıkar. Ellerini ustalıkla kullanır. Eril dişil enerjisi yoktur. Cinsiyetsiz yani hermoafrodittir. Merkür’ü güçlü olan kişilerde erillik dişillik göremeyiz.

Güneşe en yakın gezegendir. Dört ayda bir, üç hafta boyunca retro yapar. Hep var olan ama yıllar sonra popüler hale gelen retro gezegen tanımı ne demektir derseniz, her gezegenin kendine ait bir dönüş hızı vardır ve bu zaman zaman yavaşlar. Dünyadan daha düşük hıza geçtiğinde geri gidiyor gibi algılandığı için bu retro sayılır. Bu gerileme hali nasıl etki eder dersek, bir şeylerin gücü ve etki mekanizması yavaşlayarak. Bu da Evren’in bize dur, yavaşla, dinlen, gör, bekle, anla demesidir. Kişisel haritalarda Merkür’ü retro olan kişiler bu duruma doğuştan hakimdir. Kişi daha fazla iç dünyasıyla baş başadır. Bazen kendini ifade etmekte engellenmiş hissedebilir. Zaman algısı retro olmayan kişilere göre daha farklıdır. Kişi geçmişte yaşayabilir. Sürekli eski olaylar ve kişiler önüne çıkar. Zihin normalden daha aktiftir. Daha fazla düşünür, kendiyle konuşur…

Merkür zodyakta İkizler ve Başak burcunu yönetir. 12 Ağustos’taki Merkür retrosu da Başak burcunda gerçekleşecek. Armudun sapı üzümün çöpü deyip her şeyi analiz ederek ayrıştıracak olsak da, kendine ait hissetmediği bir burçta gerilemeyeceği için çok da tatsız olmayacaktır. Merkür Başak’tayken duygu durumu ortadan kalkar, her şey göreve dönüşür. Yüzeysel olmak istemeyiz. Hızlı karar veremeyiz, aşırı detaya ineriz çünkü…

Merkür retrosunun burçlar üzerindeki muhtemel etkileri:

Koç ve Yükselen Koç’lar: Bu retro, günlük işleriniz, sağlık ve iş hayatınızı ilgilendiriyor. Bazı Koç’lar birlikte çalıştıkları ya da yanlarında çalıştırdıkları kişilerle fikir ayrılığı yaşayabilir. Sağlıkla ilgili geçmiş bir sorun eğer çözülmediyse tekrar ortaya çıkabilir. Çalışmayan Koç’lar, geçmişte işle ilgili irtibat kurduğunuz kişiler bu dönem dönüş yapabilir. Yeni işe girmeye karar vermiş olanlar, sözleşme yaparken dikkatli olmanızda fayda var.

Boğa ve Yükselen Boğa’lar: Bu retro sizin aşk evinizi vurguluyor. Eskiden yarım kalmış ilişkiniz tekrar gündeme gelebilir. Yarım kalan şeyin ne olduğunu görebilmek önem taşıyor. Çocuğu olan Boğa’lar çocuklarıyla ilgili konularla daha fazla meşgul olacaklar. Döviz alım satımı ve borsada yeni yatırımlar yapmamanız tavsiye edilir.

İkizler ve Yükselen İkizler: Bu retro aile içi yaşam alanınızı ilgilendiriyor. Özelinizde uzun zamandır konuşulmayan eski konular gündeme gelecek. Çözüme kavuşması gereken her ne varsa geçmiş konular veya taşınma konuları vurgulanıyor.

Yengeç ve Yükselen Yengeç’ler: İletişim gezegeni iletişim evinizde retro yapıyor. Kardeşlerinizle, yakın çevrenizle anlaşmak ve onları anlamak her zamankinden daha zor olabilir. Kısa seyahatlerinizde olası problemlere karşı dikkatli olun.

Aslan ve Yükselen Aslan’lar: Kendi öz değeriniz üzerine düşüneceğiniz etkiler içinde olabilirsiniz bu dönem. Maddi kaynaklarınızla alakalı, bekleyen, kapatılması gereken ödemeleriniz olabilir. Ya da yeni kazanç kapısı ve gelir elde etme hesapları içinde olabilirsiniz.

Başak ve Yükselen Başak’lar: Merkür sizin burcunuzda retro yapıyor. Her türlü ikili ilişkilerde iletişim, problem yaşatabilir. Bunu bilerek konuşmakta, yazmakta, çizmekte fayda var. İlişkisi olmayan Başak’lar, ilişkinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu dönem yeni ilişkiler için uygun zaman değil. Sağlık kontrolleri yaptırmakta yarar var. İhmal edilen bir durum uzun zaman, sizi daha fazla yorabilir. Bu detay sizin için ekstra önemli.

Terazi ve Yükselen Teraziler: İç dünyanız, bilinçaltınız, geçmişteki problemleri önünüze getirerek zihninizi daha fazla tetikleyebilir. Düşünceleriniz, fikirleriniz, siz farkında olmadan başkasının bulduğu fikirler haline gelebilir. Size kötülük besleyen gizli düşmanlarınızla sebeplice karşılaşabilirsiniz.

Akrep ve Yükselen Akrep’ler: Çevrenizde olup da yakınınız olmayan kişiler bu dönem içinde en yakınınız olabilir. Ya da isteyerek arkanızı döndüğünüz arkadaşlarınız tekrar hayatınıza girebilir.

Yay ve Yükselen Yay’lar: Üstlerinizle, patronunuzla olan iletişiminize dikkat etmekte fayda var. Söylemek istedikleriniz bambaşka hal alabilir. İş değişikliği yapmak isteyen Yay’lar retro bitene kadar acele etmemeli.

Oğlak ve Yükselen Oğlak’lar: Seyahate gidecek olan Oğlak’lar, rezervasyonlarınızdan, valizlerinizin güvenliğine kadar dikkatli olmanızda fayda var. Uzak akrabalarınızla alakalı yanlış anlama, yanlış anlaşılma durumları söz konusu olabilir. Evli olanlar eşlerinin akrabalarıyla da ilgili sorun yaşayabilir.

Kova ve Yükselen Kova’lar: Sağlık ve finansal konularda aksilikler çıkabilir. Bazı borçlar önünüze çıkabilir. Beklediğiniz bir para varsa gecikme olabilir. Spiritüel konularla ilgilenmek, yardım almak, terapiye gitmek için bu dönem çok uygundur.

Balık ve Yükselen Balık’lar: İlişkisi olmayan ya da ilişkisi yeni bitmiş Balık’ların hayatında eski defterler kendilerince tekrar açılabilir. Hem özel anlamda hem de varsa ortağınızla aranızdaki ilişkileri gözden geçirmeniz size kazandıracaktır. Hassas yapıda olduğunuz için genelde somut bakmaktan uzaksınız. Bu süre içerisinde de bunu anlamanız size elle tutulur çözümler ve farkındalık kazandıracaktır.

Konudan uzak birçok kişi bile uzun ömürlü olmayacağı için bu süre içinde evlenilmemesi, yeni bir işe başlanmaması, elektronik alet alınmaması gerektiğini, ya da eski sevgililer hortlasa da pek mutlu sona ulaşılamayacağını duymuştur. 🙂

Tüm bu alanlarda hayatınızda beliren her şeye gözlemci yaklaşmakta, harekete geçmektense anlamaya çalışmakta, üzerine derince düşünmekte daha büyük faydalar var. 🙂

Özlem Aydın

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler