Varoluş Dergisi

RAMAZAN AYINA ÖZEL ‘FUL’ TARİFİ

Geldi bahar ayları ve geldi 11 ayın sultanı Ramazan, hem sofralarınızı şenlendirecek, hem oruç tutarken de sağlıklı kalmanızı, tok kalmanızı sağlayacak, hem de baharın neşesini sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz güzel tarifimize geçelim o zaman.

Ful Tarifi, Orta Doğu mutfağının vazgeçilmezi, bakla tahin ve yoğurtun muhteşem uyumu, hem doyurucu hem de sağlıklı bir öğün.

Ful Malzemeleri:

2 Büyük Kâse Dolusu Bakla

Sos İçin:

2 Diş Sarımsak

1/2 Limon Suyu

2 Yemek Kaşığı Su

3 Yemek Kaşığı Tahin

8 Yemek Kaşığı Yoğurt

Tuz

Dekor için Kimyon ve Zeytinyağı

Yapılışı:

Öncelikle baklalarımızı bir gece öncesinden ıslatıyoruz, sonrasında kaynatıp tam olarak pişmelerini sağlıyoruz, haşlanmış baklalarımızı genişçe bir kabın içine alıyoruz, sos için yoğurdumuzu çırpıyoruz, blendır içerisine tahin, sarımsak, limon suyu, tuz, suyumuzu iyice blend ediyoruz, karışımı yoğurdumuzla karıştırıyoruz, baklalarımızın üzerine sosumuzu dökerek üzerine zeytinyağı ve kimyon ile süsleyerek servis ediyoruz.

Afiyet olsun.

Ali Onur ALPER

 

Ali Onur Alper

Ben Ali Onur Alper. 1989 yılında Gaziantep'te doğdum. Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladığım lisans eğitimim boyunca ağırlıklı olarak şifalı bitkiler üzerinde çalıştım. Uluslararası projelere katıldığım lisans eğitimim sonucunda Mutfak Sanatları Akademisi'nde Aşçılık eğitimi alıp 5 yıl boyunca Türk Hava Yolları'nda Uçan Aşçı olarak çalıştım. Dünyayı dolaştım. Akabinde California'ya taşınarak 1 yıl kadar burada çalıştım. İnsan Kaynakları ve İşletme üzerine ayrı ayrı yüksek lisans eğitimimi tamamladım ve akabinde Sola Unitas'da koçluk eğitimi aldım. Türkiye'ye döndükten sonra nihayet hocam İsmail Bülbül ile Reiki'ye dahil oldum. Yalnızca şu ana kadar öğrendiklerim değil, kişisel farkındalığımı da üst düzeye çıkartan bir deneyimle hayatımın en keyifli zamanlarını yaşıyorum. Siz değerli Varoluş Dergisi okurlarıyla bulunmaktan büyük keyif duyuyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler