Varoluş Dergisi

YENİ YIL SOFRAMDAKİ STAR KİM?

KEREVİZ’İN ELLİ TONU

Ben bu yıl yılbaşında sofra kurmayacağım ve sadece pijama, terlik, televizyon yapacağım diyen kişinin bile o gün mutlaka kendi için bir şeyler hazırladığını ve bunu eğlenceli şekilde yaptığını biliyoruz. Yemek hayattır ve en güzel günlerimizde mutlaka güzel bir sofra o günü kutsar. Bu değişmez kuraldır ve yeni yılın en değişmez yemek grubu da birbirinden farklı leziz, muhtelif seçenekli mezelerdir.

Ben de bu ay size soframızda star olacak bir kerevizli meze seçtim. Normal zamanda 3 gün akşam yemeğinde sadece bunu yiyen de inanılmaz fit tutuyormuş bu da aramızda sır olsun.

Öyleyse geçelim mi bu şahane tarife? Geçelim.

ÇİĞ KEREVİZLİ LİMONLU MEZE

1 Kereviz avuç içi büyüklüğünde

1 Yeşil Elma

1 Salatalık

1 Diş Sarımsak

3-4 Kaşık Süzme Yoğurt

1 Limon Rende

1 Kaç Damla Limon Suyu

Var ise bir çimdik Toz Kişniş

Tuz

Zeytinyağı

Kerevizin baş kısmını kesip bıçakla alta doğru dikey şekilde soyalım ve rendeleyelim. Yeşil elmayı da soyup rendeleyelim. Elinizde mandolin varsa kibrit şeklinde dilimlenebilir.

Salatalığı da dikey tutarak 5-6 uzunlamasına ince dilim elde edin ve kibrit şeklinde doğrayın. Tuz, yoğurt, birkaç damla limon suyu, toz kişniş ekleyip iyice karıştırın. Sarımsağı da tuzla dövüp ekleyin. En son sunum için tabağa aldığınızda limonu rendeleyelim. Dilerseniz içine de rendeleyebilirsiniz. Ben üstüne tercih ettim. En son da bolca zeytinyağı gezdirelim üstüne.

Afiyet olsun.

Yeni yılda dilerim her şey gönlünüzce olsun.

Aydan Hatice ÇELİK

Aydan Hatice Çelik

1988 yılında Mersin'de doğdum. Alanya'da büyüdüm. Hayatım yemek ve seyahat üzerine geçti. Turizm ve Otel İşletmeciliği Mutfak Bölümü mezunuyum. Güzel yemeğe ve onun insanların üzerinde bıraktığı güzel etkiye aracı olmayı seviyorum. Yemek yeme,pişirme, gastronomik keşifler, yeni tatlar ve baharatlarla alakalı her şey üzerine çok ilgiliyim. 2013 yılında Reiki ile 2014 yılında ise İsmail hocamla tanıştım. Reiki 3A öğrencisiyim. Reiki ile şifalanıyor şifalandırıyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler