Varoluş Dergisi

RUHSAL GÜÇLER VE BUNLARI GELİŞTİREBİLMEK – 2

Bu yazımızda önceki yazımıza ek olarak  belirli disiplindeki çalışmalar ve diyetlerle ruhsal güç geliştirme metotlarını inceleyeceğiz.

1) Belirli enerjilere inisiye olmak

Çalışarak ruhsal güç geliştirmekte en etkin metottur. Doğru hocadan doğru enerjiye inisiye edilmek insanın kabiliyetleri geliştirir, farkındalıklarını artırır,  hem dünyadaki amacını sorgulatmaya, hem de  hayat yolunu değiştirmeye başlar. Örnek olarak Reiki, Kundalini, Melek, Klaros gibi enerjilere inisiyasyon sağlanabilir ve sonrasında o enerjinin çalışmaları yapılabilir. Amaç tüm canlılara yardımcı olmak için farklı metotlarla şifa kanalına açılmaktır. Burada hem doğru enerjiyi, hem de doğru hocayı seçmek çok çok önemlidir, aksi takdirde başlangıç noktasından geriye gitmek dahi mümkündür ve bunun düzeltilmesi mümkün olmayabilir.

Ben Reiki’yi tercih ettim ve bu noktaya kadar doğru hoca ile ilerlediğim için pişmanlığım olmadı, diğer metotlardan bazılarının daha güçlü olduğu, sizi daha hızlı değiştirdiğini okuyabilirsiniz ama bunların hepsinde alınan ve verilen dengesi vardır. Reiki karşılıksız ve sadece iyi niyet yolunda aktığı için bana göre en uygunudur ama düzenli çalışmaların da aksatılmaması gerekir.  Kanal olma kabiliyeti sizinle kalır ama ne kadar az kullanılırsa kanal genişlemesi de durur.

2) Meditasyon

Hiçbir zararı olmayan insanı hem dinlendiren, hem de ruhsal olarak ilerleten çalışmadır. Ruhun gıdası olan meditasyonun hem öğrenilmesi, hem de yapılması çok kolaydır. Gözler kapanır ve o andaki fiziksel konum ve ruh halinden uzaklaşılır, dayanabilindiği kadar da devam edilir. Yapıldıkça andan uzaklaşmak kolaylaşır, faydaları artar.

Bu konuyla ilgilenenler benim Nepal’de ki meditasyon okulunda yaşadığım tecrübeleri aktardığım Varoluş Dergisi 2019 Şubat sayısındaki yazımı okuyabilirler.

MEDİTASYON OKULU TECRÜBEM

3) Diyetler

Bunlar bu yazıda anlatılan yapılması en zor çalışma ya da disiplinlerdir. Gıda oruçları ve cinsel perhizler en yaygın bilinenleridir.

Gıda oruçları normal tuttuğumuz oruç ya da belirli gıdalara karşı yapılan oruçlardır. Normal orucu hepimiz biliyoruz zaten, diğer oruç türü ise bilinci olan canlı etinin yenmemesidir. Ölüm korkusunun ve o son andaki yaşanan duyguların etine geçtiği düşünülen canlıların etinin yenilmesinden uzak durulur çünkü bu olumsuz duyguların sindirim esnasında aktarılabildiği ve yiyen kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyebileceğine inanılır. Sadece toplu bilinci olan canlıların ise etleri yenilebilir, örneğin karides, balık….

Ben oruç tutmanın hem ruhsal, hem de fiziksel olarak büyük faydasını gördüm hatta yurtdışındaki bazı enstitülerde şifası olmayan hastalık tedavilerinde bizdekine benzer oruç öneri ve uygulamalarını da görebilirsiniz. Birçok din de oruç farklı metotlarla olsa da tavsiye edilmektedir, buradaki amaç bedenin ve zihnin terbiyesidir.

Cinsel perhiz ise öncelikle tek eşlilik ( bu konu ile ilgilenenler yine Varoluş Dergisi 2019 Aralık sayısındaki yazımı okuyabilir https://varolus.com/iliskiler/  ve şehveti minimumda tutarak sadece ihtiyaç doğrultusunda ilişki ile ilerlemedir.

4) Kutsal yönde çalışmalar

İhtiyacı olanlara yardım yapanlar, derneklerde çalışanlar, gününün büyük kısmını yardım için harcayanlar, sokak hayvanlarına düzenli gıda ve su dağıtanlar bu gruba girer.

‘İyilik aradın mı, insanda kötülük kalmaz ki! ‘    Hazreti Mevlana

Hakan ÖZSOY

Hakan Özsoy

1970 doğumlu Hakan Özsoy ITÜ'yü Elektronik Mühendisi olarak tamamladıktan sonra, Virginia'da 2 sene İşletme Master'ı yaptı. Ülkesine döndükten sonra çalışmaya başladığı finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görevine devam etmektedir. Ruhsal ve kişisel gelişim çalışmalarıyla 2011 yılından beri ilgilenmekte olan Hakan Özsoy; 2012 yılında Reiki’ye İsmail Bülbül Hoca vasıtasıyla inisiye olmuştur. 2016 yılı Haziran ayında Reiki Işık Seviyelerinden 5. ve 6. Seviyeleri tamamlamış ve Reiki’yi gündelik hayatının bir parçası yaparak; çalışmalarını sürdürmektedir. Reiki dışında uluslararası ‘EFT Master Practitioner’ sertifikasına sahiptir ve 2013 yılında NEPAL’de Vipassana Meditation Okulunu başarıyla tamamlamıştır.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler