Varoluş Dergisi

BABALAR VE ÇOCUKLARI

Ebeveynlerle ve içsel çocukla kurduğunuz ilişki ve bu temeller yaşamınızın tüm alanlarını etkiliyor, o nedenle ebeveynlerle ilişki şifalanmadan bazı şeylerde tam açılım sağlayamıyoruz. Çocuğun babayla enerjitik ilişkisi anneyle olandan farklı. Anne rahim enerjileri ve açılımlarını baba rahmani olanı temsil ediyor. Ve insan canlısı sağlıklı gelişim için ikisine de muhtaç. Bakım verenlerden biri diğerinin alanını doldurmaya çalıştığında ya da buna mecbur kaldığında çok boyutlu sorunlar ortaya çıkıyor. Yani sağlıksız bir ailede yetişeceğine, sağlıklı tek bir ebeveyn tercih sebebi olabilir gibi bir durumun mümkün olmadığını görüyoruz.

Günümüzde biraz daha değişse de klasik bakış açısıyla baba çocuk gelişimine geç, dil evresinde dahil oluyor. Enerji anlamındaysa en başından.

Peki babayla olan ilişki temelde neleri etkiler;

Eril ve dişil alanlarınızı

İçsel çocuk alanlarınızı ve buna bağlı tüm konuları

Kimlik, karakter, kişilik, ego, super-ego,  persona, göle, anima / animus gibi alanlarınızı

Partner seçimi ve yaşadığınız ilişkileri

Otorite ve güçle kurduğunuz ilişkileri

Yaşamınızdaki bolluk ve kariyer alanlarını

Bedeninizin sağ tarafını ve kariyer, meslek, geleceğe bakış açısı gibi alanlarınızı

Babadan yaralı çocukların ilk 3 enerji merkezi ve özellikle güven, değer duygusu zedelenir, varoluşsal kaygıları oldukça artar ve bunu ikame etmek için farklı yollar ya da savunma mekanizmaları geliştirmek durumunda kalırlar. Bunlardan bazıları yaşamda önümüzü tıkayıp ayak bağı olsa hatta çok tehlikeli ve trajik durumlara yol açsa da üzerine çalışılarak işlevsel bir hale getirilebilinir.

Babamızda dışladığımız ya da özdeşleştiğimiz şeylere ya da tam tersine dönüşür veyahut gölge ve bir onarım sistemi olarak bunu partnerimizde yaşar, bilinçaltı olarak bu tip ilişkilere çekiliriz.

Sistem dizimlerinde ebeveyn çocuk ilişkisi alma verme dengesi açısından eşitler arasında kurulan bir ilişki değil, o nedenle ebeveynler bildiğimiz anlamda affedilmez, bağ kesilmez onurlandırır. Eşitler arasında olmayan bir ilişkiyi eşitler arasında (partner) yaşamaya başladığımız her durumda ilişkilerimiz tökezler.

Çözüm; babayı alabildiğiniz kadarıyla ve alamadıklarınız dahil kabul edip onurlandırmak, tüm kaderiyle yani pozitif negatif ne varsa kalpte birleyip bunların varlığımıza katkısını görebilmek, şükran duymak ve özgürleşebilmek. Bu şayet gerekiyorsa ebeveynlerinizle aranıza mesafe koymayın demek değil, ikisi farklı düzeyler.

İçsel çocuğunuz babası hakkında ne hissediyor ve bu yaşamınızın hangi alanlarını nasıl etkiliyor, babanızın artı eksi nitelendirdiğiniz özelliklerinin hangileri sizde ya da partnerinizde var ve  bunlar sizi nasıl etkiliyor, eril enerjiyle aranız nasıl  bu konularda bir tefekkür yapabilirsiniz.

Babayla buluşma ve Reikiyle bir enerji şifası ya da meditasyonu ise mutlaka önceliklerinizden olsun dilerim.

Ebeveynlerinizin hayatta olup olmaması, varlığı ya da yokluğu önemli değil önemli olan bu konuda taşıdığınız enerji!

Sevgili babalar, siz güneşsiniz yani yaşamın devamı, sürekliliği, canlılığı ve umuda dair enerji… Isıtan, aydınlatan, sağlayan, güven, şevk, destek, yapı, düzen, biçim, dayanıklılık ve koruma veren lütfen kendinize, çocuklarınıza ve annelerine bu enerjiyi sağladığınızdan emin olun. Sevgili anneler, lütfen ne olursa olsun hiçbir biçimde bir çocuğun babasıyla ilişkisini kötü etkilememeye gayret edin.

Her çocuk ve ebeveyn varlıkları, yoklukları, bize yansıttıkları tüm biçimler ve taşıdıklarıyla bizim için en kusursuz, en gerekli ve en tam olanlardan seçilmiştir yeter ki bunu görecek gönlü açabilelim.

Bu vesileyle tüm babaların, ruhu baba olanların, herhangi bir canlıya babalık yapanların ve kendini babalar gibi yetiştirmiş olanların Babalar Günü kutlu olsun.

Ahu BİRLİK

Ahu Birlik

1981 baharında Ankara'da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim seyahat ve enstantanelerle geçti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Film&Tv lisans ve Kültürel İncelemeler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra hizmet, üretim, reklamcılık gibi sektörlerde farklı görevlerde yer aldım. 2012 yılında içsel yolculuğu beni Reiki Bilinçaltı Terapiler ve Can Hocam İsmail Bülbül'e taşıdı. 2014 yılından beri Bodrum'da yaşıyor, Bodrum Şifa Sanatları Atölyesi Kumbahçe'de yolculuğumuza sevgiyle, şükranla devam ediyorum.

Usui Reiki Master Teacher

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler