Varoluş Dergisi

BİLİNÇ KUANTUM BİLGİ VE ÖLÜM

Ölüm, her daim insanın merak ettiği bir konu olmuştur ve onunla alakalı olan ruh ile bilinç de…

Yüzde yüz kanıtlanmış olduğunu söyleyemesek de bazı bilim insanlarının “eğer ruhu açıklamamız gerekseydi” diyerek yola çıktıkları bazı güçlü hipotezleri mevcut. Bunlardan biri de Prof. Dr. Stuart Hameroff’dur. Kendisi Arizona Üniversitesi’nde “bilinç” ve “bilinçlilik” konularında çalışmalar yapmaktadır. Yayınladığı bilimsel makalede bilincin doğası, beyinde nerede var olduğu ve evrendeki nihai yeri anlaşılamadığını dile getirir ve 90’ların ortasından başlayarak bir teori ortaya atarlar. Hameroff, ölüme yakın deneyimin sinir sisteminde yüklü kuantum bilgiyle alakalı olduğunu savunmaktadır.

Hameroff ve Nobel Fizik ödülü sahibi İngiliz Fizikçi Sir Roger Penrose bilincimiz veya bilinçliliğimiz nöronların yani beyin hücrelerinin içindeki mikrotübüllerde olduğunu düşünmekte ve buranında temel kuantum prosesin olduğu yer olduğunu iddia etmektedirler.

Prof. Dr. Hameroff Science Channel’da, “Through the Wormhole” belgeselinde bunu şöyle açıklıyor:

Ona göre kalp durduğunda, yani ölüm gerçekleştiğinde, beynimizdeki mikrotübüllerde var olan kuantum bilgi yok olmuyor zaten kendisi bilginin yok olamayacağını da söylüyor ve bu kuantum bilgi evrene dağılıyor ve yayılıyor. Bu da bilinci o şekilde tanımlarsak, öldüğümüzde bilincimizin evrenle bütünleşmesi anlamına geliyor.

Profesöre göre eğer hasta tekrar dilerse, evrene yayılan bu kuantum bilginin, mikrotübüllere geri geldiğini ve bu noktada hastanın ölüme yakın deneyim yaşadığını iddia ediyor. “Eğer kişi dirilmezse, hasta ölürse, bu kuantum bilgi, ruh olarak muhtemelen süresiz olarak bedenin dışında da var oluyor” diyor. Kendisinin akademik dergilerde bilimsel makaleleri de mevcut bu konuda.

Bunlar hala bilimsel açıdan açıklanamayan sorular olsa da ölüme yakın deneyimlerde hep hissiyat aynıdır; evrenle bir olma hali, koşulsuz sevginin hissedilmesi, zamansızlık ve mekansızlık. Şu anda bu teori çok sert eleştirilere maruz kalsa da belki de ileride daha derin açıklamalar ve bilimsel kanıtlar sunulur.

Efe Elmas

Efe Elmas

Efe ELMAS Mayıs 1989 İzmir, Bornova’da doğdu. 2007 yılında Bornova Anadolu Lisesinden, 2011 yılında Celal Bayar Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümünden mezun oldu. İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsünde yüksek lisans yapmakta ve gıda virolojisi üzerine çalışmaktadır.

2002 yılından beridir ezoterizm, spiritüalizm, Şamanizm, okültizm, simya, kristaller, şifa teknikleri, tasavvuf, uzakdoğu öğretileri, sembolizm ile arketipler ve antik dinler, felsefeleri ve mitolojileri, mitolojilerin içsel anlamları ile ilgili araştırma ve pratiklerine devam etmektedir.

2008 yılı ile 2014 yılları arasında alternatif haber ve spiritüalizm dergisi olan, aylık 300 bin okura ulaşan İndigo Dergisi isimli internet dergisinde kadrolu yazar olarak ezoterizm, dinler tarihi, spiritüalizm ve gizli öğretilerle ilgili araştırmalarını paylaşmış ve yazı kurulunda görev almıştır. İndigo Dergisinden sonra Kasım 2014’den beridir 3. Göz Dergisi, Derki ve Yuvaya Yolculuk isimli internet dergilerinde yazılarını yayınlamaya devam etmektedir. 2015 yılının Eylül ayında Şehime Gül Gözen ile Ankhamaya Farkındalık Atölyesini kurmuştur. Ankhamaya Farkındalık Atölyesi kapsamında, Sıla Akdeniz ile birlikte “Masal ve Arketip” atölyesi ve “Şifalı masallar” etkinliğ, Reiki eğitimleri, Şehime Gül Gözen ile “Şamanizm Üzerine Sohbetler” etkinliği, çeşitli seminer ve meditasyonlar gerçekleştirmiştir. 2016 yılının Eylül ayında kendi kurduğu “Kadim Lisan” ile mevcut etkinliklerine devam etmektedir.

2003 yılında tanıştığı ilk Tanrıça arketipinden bu yana, 11 yıllık yolculuğunu "Tanrıça'nın Uyanışı" adlı eğitim serisi olarak paylaşmaktadır.

Ruhsal konularla ilgilenmeye başladığı zamandan beri kadim öğretilere meraklı olan ve araştırmalar yapan Efe Elmas, 2013 yılının Ağustos ayında “Kutsal Maya İnancı”, “Şamanın Kozmik Dünyası” ve “Nagual Sembolizmi” isimli kitapların yazarı olan Maya Şamanı Ayşe Nilgün Arıt’la tanışması sonucu başladığı şamanik pratik ve araştırmalara halen devam etmektedir.

2003 yılında Habibe Elmas’tan Usui Reiki Birinci seviyeye uyumlanmış ve 2007 yılında Usui Reiki Master / Teacher seviyesine ulaşmıştır. 2010 yılının Mayıs ayında görür görmez hocası olacağını hissettiği, Usui Reiki 17. Son ışık Aşama ve Grandmaster/teacher İsmail Bülbül’den Usui Reiki Master /Teacher seviyesini yeniden almıştır. Ve böylelikle Reiki serüvenine daha da derinleşerek devam etmiştir. 2013 yılında Usui Reiki Grandmaster 5/6 seviyesini İsmail Bülbül’den almıştır. Reiki eğitimleri ve seminerlerini sürdürmektedir.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler