Varoluş Dergisi

BEŞER’İN İNSAN OLMA MACERASI (BEŞER VE İNSAN)

İnsan bir sürü kişiliklerden oluşmuştur. Bu kişilikler farklı farklı karakterlerdedir. Bu karakterin bir tanesi bir konuya evet derken diğeri hayır demektedir. Bir tanesi ahlak abidesi iken diğeri ahlaktan nasibini almamıştır. O yüzden sakın şu kişi bunu yapmaz demeyin. İçerisinde onlarca kişilik barındıran insan bu raddede her şeyi yapabilir. Bu kişiliklerin tamamına insan diyemeyiz. Beşer diyebiliriz. Beşer şaşar deyimi de zaten buradan gelmektedir.

Aslında dünya oyununda amaç bu benlerin kendilerini göstermeleri, bir sürü deneyime sebebiyet vermeleri neticesinde dünya varoluşu ortaya çıkabilmesidir; fakat beşerin felaketine de yine bu ‘ben’ler sebep olmaktadırlar. Bu benlerden bir tanesi size en hakim olan bendir. Siz de kendinizi o kişilik zannediyorsunuzdur. Ben buyum diyorsunuzdur fakat o ben siz değilsinizdir. Siz tüm benlere tanıklık eden, onların ne yapıp ne yapmadıklarını gözlemleyen ve asıl önemlisi onları kontrol edebilen (eğer edebilirseniz), öz değersinizdir. İşte insan olmak buradan itibaren başlar.

Kendinize verdiğiniz öz değeriniz, benlerin çalışmalarına katkı sağladığınız sürece maalesef çoğalmaz. Çünkü değeri benler alırlar ve benlerin karakteristik özellikleri büyür ve büyür. O karakterler o kadar yeteneklidir ki, o kadar zeki, zannedersiniz ki aklın en üst seviyesi. Halbuki öz değerin, öz varlığın genişleyebilmesi bu zekaya bağlı değildir. İçinizde ki özünüzün hiçbir şeye, yani inançlara, benin karakteristik özelliklerine karşı gelmesi gerekir. Onların emrine girmemesi, izin almaması, onları susturarak akması ve tezahür etmesi gerekir. Bu durumda her anın varoluşunuza katkı sağlaması için bir fırsat olduğunu düşünün. Tüm benlerin kandırmacasından kurtulup, özünüzle hayatın içinde dans ettiğinizi farz edin. Egolar yerlerde, utandırılıyorsunuz ama bundan etkilenmiyorsunuz, sadece seyirdesiniz. Siz üzerinizde taşıdığınız karakter ile özdeşleşmeden sanki başka bir varlığın hayatını seyrediyorsunuz. Öz, seyretmek için yaratmadı mı bu evrenleri, haydi o zaman başla artık seyretmeye senden sana akanı, KAÇMA….

Sebile GÜNEŞ

Yararlanılan Kaynak:

Maurice Nicoll’un Psikolojik Yorumlar Kitapları  (1884 Doğumlu 4. Yol Ezoterik Öğretmeni Bir Psikyatr)

Sebile Güneş

Sebile Güneş Nisan 1977 Yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve Orta Öğretimini Bursa Nedim Öztan İlkokulu ve Bursa Cumhuriyet lisesinde tamamladıktan sonra , Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü kazanarak İzmir ‘e yerleşti . Mezun olduktan sonra evlendi, Defne ve Burak adında iki çocuğu var. 2002 yılından beri özel sektörde mesleğini yapmaktadır. Kendisine, sebilegunes2007@hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler