Varoluş Dergisi

SEBZELERİN GÜCÜ ADINA: BAHAR PİLAVI

Kilo alsak olmuyor pilavsız, makarnasız karnım doymuyor diyenlere şahane bir tarif. Her mevsime yakışacak, sofranın gözdesi olacak ve yerken suçlu hissetmeyeceğiz. Sonbahar yaklaşmış, çeşit azalmış ve kışlık hazırlıklar yapılmışsa.. Dolapta enginar, bakla içleri, bamyalar, bezelyeler yerini aldıysa. Balıklar tazecik sofralara geldiyse yanına bu pilavdan başka ne yakışır? Basit bir tarif gibi gözüken bu pilav oldukça özen ister. Bir kere iyi yaptıktan sonra ise insan tel tel dökülen bu pilavı hep ister. Unutmamak lazım ki “pilavı iyi yapan her yemeği iyi yapar” derler.

Malzemeler:

1.5 su bardağı yasemin pirinci

3 su bardağı sebze suyu

1 su bardağı taze (dondurulmuş) bakla içi

(İsteğe göre bezelye ve enginar da eklenebilir.)

1 avuç kuş üzümü

3-4 yemek kaşığı zeytinyağı/ tereyağı

1 orta boy yemeklik soğan

2 diş sarımsak

Bir tutam dereotu

Yapılışı:

‌Bakla içlerini çözüldükten sonra kabuklarından ayıralım. Soğanı küçük küçük doğrayıp orta ateşte acele etmeden 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile şekerini ortaya çıkararak orta ateşte pişirelim ve bakla içlerini ilave edelim. Bakla içlerini ve kuş üzümünü 3-5 dk soğanla kavuralım. Altını kapattıktan sonra kıyılmış dereotu ilave edelim. Kalan yağ ile yıkadığımız yasemin pirinçleri 3-5 dk kavuralım ve sıcak sebze suyunu ilave edip kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirelim. Altını kapatırken bakla içlerini pilavın üstüne ilave edip pilavı 10-15 dk dinlendirelim. İyice karıştırdıktan sonra servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Aydan Hatice Çelik

1988 yılında Mersin'de doğdum. Alanya'da büyüdüm. Hayatım yemek ve seyahat üzerine geçti. Turizm ve Otel İşletmeciliği Mutfak Bölümü mezunuyum. Güzel yemeğe ve onun insanların üzerinde bıraktığı güzel etkiye aracı olmayı seviyorum. Yemek yeme,pişirme, gastronomik keşifler, yeni tatlar ve baharatlarla alakalı her şey üzerine çok ilgiliyim. 2013 yılında Reiki ile 2014 yılında ise İsmail hocamla tanıştım. Reiki 3A öğrencisiyim. Reiki ile şifalanıyor şifalandırıyorum.

2 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler