Varoluş Dergisi

PEYNİRLİ VE TAHİNLİ AVOKADO EZME

Sıcacık, içimizi açacak iştahımızı kabartacak bir köşemizden sevgilerle. Bu köşe de severek takip edeceğiniz, kolaylıkla uygulayabileceğiniz şahane bir şeyler var. Bedenime baktım, bedenimi gördüm, bedenimi sevdim… İnsana yemek ve seyahat kadar tat veren başka şey yoktur herhalde. Bir yemeğin kültürü ve tadı size dünyayı gezdirebilir. Ferah hissettirebilir ve acıdan terletebilir… İyi yemek yemek insanı neşelendiren, birleştiren, heyecanlandıran en hatırladığımız eylemimizdir ve yemek,  yemekteki haz duygusu ise  en güçlü haz duygumuz. En büyük alışkanlığımız. Bu kadar harika bir şey olan yemek yemede ki alışkanlıklarımızda bizim uzun ya da kısa vadede nasıl hissedeceğimizi belirliyor.  En az ruhunu beslemek kadar önemlidir bedenimize iyi bakmak. Kendimize dair  daha doğrusu yaşamaya dair en önemli görevimizdir. Yetişmekte zorlandığımız hayatlarımızda her ne kadar yeme alışkanlıklarımız ona göre şekillense de hiç de göründüğü kadar zor değil sağlıklı beslenmek. Reiki ile enerji bedenimi tanıdım. Sağlıklı tarifleri uygulayarak da fiziksel bedenimde adeta bir ‘Cho Ku Rey’ etkisi yarattım. Ama nasıl? Haydi gelin hayatını insanı iyileştiren yemeklere ve baharatlara adamış bu lezzet seyyahının ilk tarifine bir göz atalım.

Siz hiç avokado karteli diye bir şey duydunuz mu? Muhtemelen zararlı karteller duydunuz ama yararlı bir şeyin karteli de nedir? İşte öyle bir yarar ki  sıcacık ülkeler arasında su sorunu yaratan, kıymeti ulusları aşan bir meyve. Sağlık habercisi, C vitamini ve sağlıklı yağlar barındıran. Daha tok kalmak ve doyasıya tatmin. Eğer bir sloganım olacaksa az bir şeyden çok bir şey yapmak olsun ki avokado bu işin en iyisi benim diye kendini atacaktır ortaya. Bir karakterdir avokado, bir tabandır birleştikleriyle harika kontrastlar oluşturan.. Şahane bir eşlikçidir. Doyumlu salatalara, aranılan ara öğünlere, pratik ama özenli kahvaltılara, mezelere, sandviç ve makarnaya… Nerede istersen orada görebileceğin sana sadece iyi bakacak olan bir lezzet. Bugün avokadonuz nasıl olsun diye sorulsa kişiye göre çeşitlendirilebilecek bir şahane buluş…

Öyleyse bugün avokadom peynirli  ve tahinli olsun!

Peynirli ve Tahinli Avokado Ezme:

1 Adet olgunlaşmış avokado

35-40 gr ezine peynir veya başka sevdiğiniz bir seçenek olabilir.

1 diş sarımsak

1 yemek kaşığı tahin

Bir kaç damla limon suyu

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 çimdik tuz

1 dilim kızarmış ekmek

Olgunlaşmış avokadomuzu ortadan ikiye bölelim ve bir tabakta üstüne öncelikle limon ekleyip ezelim. Sonra da diğer malzemeleri aynı tabakta çatalla ezip homojen bir kıvam alana kadar karıştıralım ve kızarttığımız bir dilim ekmeğe güzelce yayalım üstüne acı severler mutlaka pul biber veya acı toz biber eklemeli.

Püf noktası:

Avokadoyu çekirdeğinden ayırmak zor iştir. Bıçakla ortadan bölmeye başlayıp çekirdeğin etrafına çizik atarak aynı noktaya gelin yani iki yarımı oluşturan derin bir çizik. Ve elimizde yarımın birini kendine doğru birini karşı tarafa doğru çevirdiğinizde avokado kolaylıkla çekirdeğinden ayrılacaktır. Ve limon suyunu hemen sıkmak kararmaması için önemlidir.

Özgürlüğü tadacağımız bu tarifte istediğimiz gibi malzemelerle oynayabilmek bizi mutlu hissettirecek. Sağlıklı olurken özgür olabilmek işte bütün mesele bu.

Afiyet olsun

Aydan Hatice Çelik

1988 yılında Mersin'de doğdum. Alanya'da büyüdüm. Hayatım yemek ve seyahat üzerine geçti. Turizm ve Otel İşletmeciliği Mutfak Bölümü mezunuyum. Güzel yemeğe ve onun insanların üzerinde bıraktığı güzel etkiye aracı olmayı seviyorum. Yemek yeme,pişirme, gastronomik keşifler, yeni tatlar ve baharatlarla alakalı her şey üzerine çok ilgiliyim. 2013 yılında Reiki ile 2014 yılında ise İsmail hocamla tanıştım. Reiki 3A öğrencisiyim. Reiki ile şifalanıyor şifalandırıyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler