Varoluş Dergisi

Zihnin Ehilleşmesi

Bilindiği üzere birçok meditasyon çeşidi vardır. Meditasyonu ne için yaparsanız yapın, hedeflenen şey; zihnin terbiye olması, bedenin huzuru, dolayısı ile de kalbin (ruhun) temizlenmesidir.

Meditasyonu ne için yaparsanız yapın, hedeflenen şey; zihnin terbiye olması, bedenin huzuru, dolayısı ile de kalbin (ruhun) temizlenmesidir. Zihnin terbiyesi ya da modern deyimle Ego’nun susturulması tüm mistik öğretiler de vardır. Fakat biz zihnimizi ne kadar susturmak istesek, bir o kadar da onu güçlendiriyor, onu kendimize efendi yapıyoruz. O halde biz, bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıyız. Öyle değil mi sizce de? Evet.. Biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz. Geçen yüzyılda, (Atatürk zamanında) “Muhammed İkbal” adında bir şair, bir “Allah dostu” yaşamıştı.. Hatta öyle ki, o zamanlar kendisini Mevlana olarak adlandırdılar. O şöyle diyordu; “Şeytan’ı içimizden söküp atmak mümkün değil, fakat onu ehilleştirebiliriz.” İkbal’in Şeytan diye bahsettiği şey zihindir. Çünkü zihinden büyük Şeytan yoktur bence. 🙂

Zihin, Şeytan, Nefs, Ego hep aynı şeydir. Biz onu, yani zihni ehilleştirebiliriz. Ama nasıl? Tüm çabalarımız, gayretlerimiz bu doğrultuda. Bilerek ya da bilmeyerek, yaptığımız tüm ibadetlerde, murakabe ve tefekkürlerimizde aslında bunu yapmaya çalışıyoruz. Yani o büyük Şeytanı ehilleştirmek, sonucunda da Öz’e dönmek, gerçek yaradılış gayemizi anlamak ve kendi gerçek kimliğimizi fark etmek.. Bunun tek bir çaresi olduğunu deneyimleyerek yaşadığımı söyleyebilirim. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bırakın zihin konuşsun, siz onu önemsemeyin. Ona bir değer atfetmeyin. Sadece onun kendiniz olmadığını fark edin. O, ha bire sizi geçmişin bataklığına ya da geleceğin korkusuna götürmek, böylece sizi yolunuzdan saptırmak isteyecektir. O böyle yaptıkça siz tetikte olun ve onun, kendiniz olmadığını fark edin. Birini bitirip, diğerine geçecek ve daima sizi anda, şimdide tutmama adına elinden geleni ardına koymayacaktır. Bence, zihnin ehlileşmesi ancak böyle mümkün olur. Aksi takdirde onu kovmak, onu azarlamak ya da bıktım senden git, giiit demek, bir çare olmayıp, ona çok daha fazla güç vermekten başka işe yaramaz..

Sevgilerimle

İsmail Bülbül

Ekolündeki uzmanlığı, aldığı dereceler ve kendi geliştirdiği özel terapi teknikleri ile, Dünyadaki sayılı Reiki öğretmenlerinden biri olan Usui Reiki 17. Işık Aşama Grandmaster Teacher İsmail Bülbül 33 yıldır yaşadığı Almanya'dan sonra şimdi Türkiye'de bulunmaktadır. Kendisi Reiki'de 17. Işık aşamada (son aşamadır) ve dünya çapında bu aşamada olan ilk 8 üstattan birisidir. Uzun araştırmaları sonucu, bir Uzak doğu felsefesi olarak algılanan Reiki'nin, Anadolu insanının oldukça aşina olduğu Sufizmle olan benzerliklerini keşfetmiş ve çalışmalarını bu yönde sürdürmüştür.

Ülkemizde şimdiye kadar Reiki'yi 4.aşamada olan Master'lardan duyduk ve onların aktardıklarıyla Reiki'yi kültür ve inancımıza uzak olan bir felsefe gibi tanıdık. Fakat Grandmaster Teacher İsmail Bülbül'ün Reiki hakkındaki derin bilgi ve deneyimi, ayrıca eğitimlerini ve terapilerini Sufizmle sentezleyerek sunması bu konuda bize yepyeni bir bakış açısı sunuyor. "

2007 Yılında, 14 yıllık Usui Reiki eğitimini bu ekole ait olan tüm aşamaları alarak tamamlamıştır. 17. (SON IŞIK) aşama (Dimensionale Reise) Zaman ve Mekan Üstü Yolculuk'u da alarak USUI REIKI ekolünde dünyada ilk 8 kişiden birisi olmuştur.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler