Varoluş Dergisi

MEYVELİ YOĞURTLU KUP TATLISI

Değerli Varoluş Dergisi Okurlarımız, pandemi döneminde yedik, içtik, kilo aldık, şimdi zayıflamak ve hafif tercihler yapma zamanı.. Özellikle diyet yaparken, en çok zorlanılan konu tatlı isteğini dindirmek. Sizlere şekersiz, glütensiz, sağlıklı ve masum bir tarifle bu tatlı isteğinizi dindirebileceğinizi söylesem..

Meyveli Yoğurtlu Kup Tatlısı

Malzemeler:

1 avuç (karadut kurusu)

1 kase dolusu ev yoğurdu

1 adet kivi

1 avuç çilek

1 çay bardağı yulaf

1 tatlı kaşığı bal

2 badem

4 tane üzüm

Yapılışı:

Öncelikle ben evde olan meyveleri kullandım, lütfen bu tarifi uygularken siz de elinizdeki meyveleri değerlendirin. Karadutlu meyveli yoğurdu yaparken yaz-kış, 1 avuç karadutu bir gece öncesinden 2-3 kase yoğurt ile karıştırıp, dolapta bekletin sabah kalktığınızda enfes taze karadutlu yoğurdunuz hazır, taze meyvelerinde püresini yaparak, karıştırıp rahatlıkla meyveli yoğurt elde edebilirsiniz üstelik sıfır şeker. Kup tatlımızın tabanı için, az geniş bir kapta ve kısık ateşte yulaflarımızı üstünü geçecek kadar su ile pişirelim, içerisine bal ve yer fıstığı veya fındık ezmesi (şekersiz ilave edelim, opsiyonel) hazır olan yulafımızı, seçmiş olduğunuz tatlı kabının en altına ilave edin, üzerine bir gece önceden karadutla, ya da taze meyve püresiyle anında hazırladığınız meyveli yoğurdu ilave ediyoruz. Ben en üstte kivi püresi ve kivi, bademleri ezip, badem tozu ve üzüm parçaları, diğer kupta ise çilek ve çilek püresi ile süsledim. Her kaşık daldırışımda, yoğurt ve meyvenin enfes uyumu en altta da daha yoğun ballı fındıklı yulaf lapamın tadını çıkardım. Diyetteyiz diye, tatlısız kalmayalım, her gün farklı meyvelerden kendimize böyle güzel sunumlar hazırlayalım, vitaminlerle mutlu kalalım. Bu sağlıklı ve lezzetli tarif, sevdiklerinizle geçirdiğiniz tüm keyifli zamanlarınızın bir parçası olur.

Sevgilerimizle…

Ali Onur Alper

Ben Ali Onur Alper. 1989 yılında Gaziantep'te doğdum. Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladığım lisans eğitimim boyunca ağırlıklı olarak şifalı bitkiler üzerinde çalıştım. Uluslararası projelere katıldığım lisans eğitimim sonucunda Mutfak Sanatları Akademisi'nde Aşçılık eğitimi alıp 5 yıl boyunca Türk Hava Yolları'nda Uçan Aşçı olarak çalıştım. Dünyayı dolaştım. Akabinde California'ya taşınarak 1 yıl kadar burada çalıştım. İnsan Kaynakları ve İşletme üzerine ayrı ayrı yüksek lisans eğitimimi tamamladım ve akabinde Sola Unitas'da koçluk eğitimi aldım. Türkiye'ye döndükten sonra nihayet hocam İsmail Bülbül ile Reiki'ye dahil oldum. Yalnızca şu ana kadar öğrendiklerim değil, kişisel farkındalığımı da üst düzeye çıkartan bir deneyimle hayatımın en keyifli zamanlarını yaşıyorum. Siz değerli Varoluş Dergisi okurlarıyla bulunmaktan büyük keyif duyuyorum.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler