Varoluş Dergisi

RUHSAL GÜÇLER VE BUNLARI GELİŞTİREBİLMEK – 1

Ruhsal güç; duyular dışı güç ya da psişik güç olarak da adlandırılır. Psişe kelimesi çok eski çağlardan beri kullanılmakta olup;  Yunan mitolojisinde ruhu temsil etmektedir.

Peki insanlar neden psişik güçlerini  artırmak isteği duyarlar? Çünkü bu yeteneğe ulaşanların geleceği ve olacakları görme, rüyaları doğru yorumlama,  önüne çıkan seçeneklerden kendisi için doğrusunu seçme, karşıdakini dinlemeden anlama,  maddenin ve insanin özünü görebilme, canlılardaki hastalıkları uzaktan anlama/zamanında  uyarma ve hatta belirli cisimleri hareket ettirebilme yeteneklerine ulaşabilme şansları vardır. Hepimizin yakından tanıdığı en büyük sufi  Hz Mevlana’nın sema ayinlerinde  mumları zihin gücüyle yakıp söndürdüğü ve yine Hallac-ı Mansur’un zindanda tutulurken ‘sabır nedir?’ sorusuna; ‘buradan çıkabilecekken çıkmamaktır!’ dedikten sonra zihniyle duvarda büyük bir delik açtığı rivayet edilir.

Tarihte  bu güçlere sahip bilinen yabancı insanlardan bazıları arasında;  Nina Kulagina (Nelya Mikhailova), Miroslaw Magola,  Grigori Rasputin sayılabilir. Bu isimler internette araştırılırsa sahip oldukları şaşırtıcı yetenekler, o dönemki bilim adamlarının onlarla yaptıkları deneyler, bunların sonuçları okunulabilir hatta mevcut ilginç videolar izlenilebilir. Bu deneyler genellikle parapsikoloji araştırma laboratuvarları olan ülkelerde yapılmıştır. (Rusya, ABD, Almanya, Japonya, İskoçya…)  Univ of Virginia, Arizona, California, Columbia, Edinburgh ve Northampton’da şu anda parapsikoloji bölümleri bulunmaktadır.

Ruhsal güçlere sahip insanları üç alt grupta toplayabiliriz:

1.Grup:  Doğuştan yetenekliler

Bu gruptakiler doğuştan itibaren farklıdırlar. Çevresindekiler büyümeleri esnasında kabiliyetlerini fark  eder ve çocukluktan itibaren kendilerine farklı davranılır. Bir inanışa göre bu gruptakiler; geçmiş yaşamlarında kazandıkları sayısız tecrübe ve birikimlerle bu dünyaya seçilmiş olarak gelirler.

2.Grup:  Yaşadıkları neticesinde bu yeteneklere yaşarken erişenler

Bu durum yaşanılan ani ve büyük acılar/kayıplar ya da aileden /  çevredekilerden el alma, insiye edilme şeklinde olur, diğerlerinden farkı aniden olmasıdır. Bu genellikle ergenlik sonrasında olur ve bu insanlar ulaştıkları  farkındalıklarıyla; yeteneklerini insanlığa yardımcı olmak için kullanırlar.

3.Grup: Düzenli çalışmalar ve perhizlerle bu yeteneklerini geliştirenler

Genelde ulaşılan seviye diğer iki gruba göre daha zayıf olsa da yine de bu hedef doğrultusunda azimle  çalışan çok sayıda insan vardır. Bir sonraki yazımızda bu perhiz ve egzersizlerden detaylı bahsedeceğiz…

‘Her şey neye layıksa ona donüşür…’ Hz. Mevlana

Hakan ÖZSOY

 

Hakan Özsoy

1970 doğumlu Hakan Özsoy ITÜ'yü Elektronik Mühendisi olarak tamamladıktan sonra, Virginia'da 2 sene İşletme Master'ı yaptı. Ülkesine döndükten sonra çalışmaya başladığı finans sektöründe üst düzey yönetici olarak görevine devam etmektedir. Ruhsal ve kişisel gelişim çalışmalarıyla 2011 yılından beri ilgilenmekte olan Hakan Özsoy; 2012 yılında Reiki’ye İsmail Bülbül Hoca vasıtasıyla inisiye olmuştur. 2016 yılı Haziran ayında Reiki Işık Seviyelerinden 5. ve 6. Seviyeleri tamamlamış ve Reiki’yi gündelik hayatının bir parçası yaparak; çalışmalarını sürdürmektedir. Reiki dışında uluslararası ‘EFT Master Practitioner’ sertifikasına sahiptir ve 2013 yılında NEPAL’de Vipassana Meditation Okulunu başarıyla tamamlamıştır.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler