Varoluş Dergisi

REİKİ’NİN DOĞASI

Reiki enerjisinin doğasını anlamak Reiki’yi anlamak demektir. Reiki, pratik bir yol olduğu için açıkçası en güzeli deneyimlemek ve Reiki’nin ne olduğunu deneyimle keşfetmektedir. Genelde sorulur; Reiki nasıl bir şifa metodudur? Yine de birkaç başlıkta Reiki’nin doğasını ele alabiliriz ve Reiki’nin nasıl bir enerji olduğunu anlamlandırabiliriz.

1.Reiki Bilinçlidir

Birçok enerji, uygulama yapan kişinin yönlendirmesine veya teknikler bütününe dayanır. Örneğin, Ki ile çalışmak için pratikler yapmalı ve evrende bulunan ki enerjisini vücutta dolandırmanız gerekir. Biyoenerji kişinin kendi enerjisini yönlendirmesini temel amaçlar. Ama Reiki ise kendi başına bilinçli bir enerjidir ve akması gereken yere akar. Kişisel çabaya gerek yoktur, kendi doğasındadır. El verme yani inisiyasyon ile aktarılır ki bu Anadolu için bilindik bir şifa gücü aktarma metodudur.

2.Reiki Sonsuz Kaynaktan Akar

Reiki’yi yönlendiren geldiği yüce kaynaktır. Allah, Yehova, Büyük Ruh, Hunab ku, kısacası Yaratıcı kaynaktan gelen ve onun yönlendirdiği bir enerjidir. O yüzden Reiki bedensel meridyenleri dahi takip etmeye gerek kalmaksızın akması gereken yere akar ve gerekli yeri şifalandırıp, blokajları açarak dengelenmeyi sağlar. Ve bu yüzden Reiki negatif amaçlarla kullanılamaz. Reiki sonsuz bir kaynağa sahiptir, sınırsız olarak akar. Sonsuz kaynaktan geldiği için yapan yorulmaz, etkilenmez ve hatta tam tersi şifa verirken şifalanılır.

3.Reiki İçsel Denge Getirir ve İçsel Zekayı Arttırır

Reiki’ye kanal olan kişi içsel anlamda dengelenir. İçsel denge içsel bir sükunet getirir ve zihinsel, ruhsal, duygusal ve bedensel denge zaten şifa demektir. Reiki sürekli uygulandığında dinginlik, huzur ve denge verir.

Bu sebeple aynı zamanda içsel zekayı, algıyı, sezgileri yükseltir. Bu da farkındalığın yükselmesi demektir.

4.İlahi Bir Kanal Olmanızı Sağlar

Reiki yapan kişi sadece ilahi enerjiye kanal olduğu için bir kanal, bir aracıdır. Bu yüzden egosal bir duruma sahip olamaz. Yaptığı her şifa, hissettiği tüm neşe, ilahi olandan gelmektedir.  Dolayısıyla diğer tekniklere nazaran bireysel kibir ve egodan yalıtılmıştır. Kişi kendi benliğini aradan çıkararak, saf ve katıksız olarak, derin bir teslimiyetle Reiki akışına kendini bırakabilir. Zira Reiki kişiye ait değildir, evrenseldir…

5.Reiki’nin Akışı Zamanla Güçlenir

Reiki’nin akışını görürseniz ilk başta Taç çakradan ışık molekülleri olarak aktığını, oradan kalbe geldiğini ve kalpte ilahi sevgiyle birleşerek bir yandan ellere geçip ellerden aktığını, diğer yandan ayak çakralarından dışarı yayıldığını ve tüm aurayı doldurduğunu görebilirsiniz. Sürekli yapıldığında ve ileri seviyelerde Reiki doğrudan auraya akar ve akış güçlenir. 2.Seviyeden itibaren sembollerle tüm auraya dolmaya başlar ve 3. Seviye sonrası tüm auradan şifa verilir. Yaptıkça enerji alanı daha da ışıkla dolmaya başlar. Bol Reiki pratiği bu yüzden önemlidir.

6.Yüksek Erdemler Verir

Reiki, daha iyi erdemler ve daha yüksek bir farkındalık getirdiği gibi tekamülü de hızlandırır. Keza Mikao Usui’nin bıraktığı yazıtlarda da Reiki ve erdemlere değinilir ve insanların ihtiyaç duyacakları erdemleri yeni girilen dönemde öğreteceği kehanetini içinde taşır. Bu erdemler başta şefkat, bilgelik, anlayış, sevgi ve affediciliktir.

7.Bütünün Hayrına Çalışır

Yaratıcı kaynaktan geldiği için bütünün en yüksek hayrına çalışır ve bu yüzden hayırlı değilse şifalandırmaz. Bazı hastalıklar öğretmenlerdir ve onların kutsanması gerekir. Böyle durumlarda Reiki hastalığı iyileştirmez, onun sebep olduğu konuyla ilgili içgörü verebilir. Bu yüzden zihinsel, duygusal, bedensel ve ruhsal olarak çok yönlü ele alınmalıdır. Yine de bu çok nadirdir.

8.Reiki Sorunun Kaynağına Akar

Reiki’nin şifa süreci güçlü, yavaş ve köklüdür. 7 gün, 21 gün, bazen daha uzun süre şifa çalışmak gerekir. Bunun sebebi Reiki’nin semptomları değil, sorunun kaynağını şifalandırmasıdır. Eğer baş ağrısına Reiki yapılıyorsa, Reiki ağrıya değil, baş ağrısının neden olduğunu şifalandırmaya çalışır. Belki zihinsel çatışmaya, belki günün yorgunluğuna şifa akabilir.

9.Çok Yönlüdür

Reiki’nin tek amacı salt şifa değildir. Hayata neşe, mutluluk, denge, farkındalık getirmektir. Reiki aldıktan sonra –izin verdiğiniz ölçüde- tüm hayatınız değişecektir. İlgi alanlarını, kişiliği ve hayata bakışı değiştirir.

10.Reiki Bir Din veya İnanç değildir; Bir Metottur ve Plasebo Değildir.

Reiki inançlardan ve dinlerden bağımsızdır. Gözlemlenebilirdir. Hissetmek önemli olmasa da uzun pratiklerde hissedilebilir bir enerjidir. Bilimsel çalışmalarda da tasdik edilmiş şifa ve denge özellikleri vardır.

11. Şifa Verirken Şifalandırır

Reiki ile başkasına şifa verirken siz de şifalanırsınız. Çünkü Reiki önce sizden akar. Bu da Reiki’nin hem size, hem karşınızdakine iki taraflı işe yarar bir yöntem olduğunu gösterir. Ben ve sen kavramından BİZ kavramına geçişi sağlar.

12.Reiki Biyoenerji Değildir.

Reiki biyoenerji değildir. Biyoenerji, Prana (ki veya chi) enerjisinin vücutta dönüştüğü haldir. Kişisel aktarım ve niyet vardır. Biyoenerji yapan kişi kendi enerjisini verdiği için yorgun düşer. Reiki kişiden bağımsız sonsuz kaynağa bağlı bir enerjidir.

13.Reiki Tamamlayıcı Tıp Tekniğidir ve Bilimseldir

Reiki tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir. İyileşme sürecini hızlandırır. Amerika ve Avrupa’da birçok hastane tarafından tamamlayıcı tıp tekniği olarak kabul edilmiştir. Daha detaylı bilgi için Reiki ve Bilim yazıma bakabilirsiniz.

14.Reiki Size Şifa Yeteneği verir ama Şifacı yapmaz.

Reiki yapmak “şifacı” olmak demek değildir ama şifa yapabilmek demektir. Şifacı olmak, ister Reiki olsun isterse başka yöntemler, uzun bir yolculuktur; içsel engellerini görmek, kendi yaralarını sarmak ve kendini mütevazi bir şekilde şifa yoluna adamak demektir. Bir şifacı salt Reiki kullanabilir ve Reiki yapan biri de şifacı olma konusunda derinleşebilir. Şifacılık, kişinin tercih edeceği bir yoldur. Yine de elbette Reiki bir şifa yeteneği verir ve çevrenize, kendinize şifa vermenize imkan sağlar.

15.Reiki Temel Bir Enerjidir.

Reiki, evrensel, temel bir enerjidir ve her tür şifa metoduyla uyumludur. Örneğin, aromaterapi yapıyorsanız yağlarınızı Reiki ile yükleyebilir, kristallerle çalışıyorsanız Reiki ile arındırabilirsiniz. Masaj tekniğinize Reiki’nin şifalı dokunuşunu ekleyebilirsiniz. Tüm şifa metotlarının gücünü, etkisini yükseltir ve şifa verecek kişiyi diğer enerjilerden korur. Birçok kişinin yolu, Reiki’nin bu özellikleri sebebiyle bilerek veya bilmeyerek kendini arama yolculuğuna çıkınca Reiki ile kesişir.

Efe ELMAS

 

Efe Elmas

Efe ELMAS Mayıs 1989 İzmir, Bornova’da doğdu. 2007 yılında Bornova Anadolu Lisesinden, 2011 yılında Celal Bayar Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümünden mezun oldu. İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsünde yüksek lisans yapmakta ve gıda virolojisi üzerine çalışmaktadır.

2002 yılından beridir ezoterizm, spiritüalizm, Şamanizm, okültizm, simya, kristaller, şifa teknikleri, tasavvuf, uzakdoğu öğretileri, sembolizm ile arketipler ve antik dinler, felsefeleri ve mitolojileri, mitolojilerin içsel anlamları ile ilgili araştırma ve pratiklerine devam etmektedir.

2008 yılı ile 2014 yılları arasında alternatif haber ve spiritüalizm dergisi olan, aylık 300 bin okura ulaşan İndigo Dergisi isimli internet dergisinde kadrolu yazar olarak ezoterizm, dinler tarihi, spiritüalizm ve gizli öğretilerle ilgili araştırmalarını paylaşmış ve yazı kurulunda görev almıştır. İndigo Dergisinden sonra Kasım 2014’den beridir 3. Göz Dergisi, Derki ve Yuvaya Yolculuk isimli internet dergilerinde yazılarını yayınlamaya devam etmektedir. 2015 yılının Eylül ayında Şehime Gül Gözen ile Ankhamaya Farkındalık Atölyesini kurmuştur. Ankhamaya Farkındalık Atölyesi kapsamında, Sıla Akdeniz ile birlikte “Masal ve Arketip” atölyesi ve “Şifalı masallar” etkinliğ, Reiki eğitimleri, Şehime Gül Gözen ile “Şamanizm Üzerine Sohbetler” etkinliği, çeşitli seminer ve meditasyonlar gerçekleştirmiştir. 2016 yılının Eylül ayında kendi kurduğu “Kadim Lisan” ile mevcut etkinliklerine devam etmektedir.

2003 yılında tanıştığı ilk Tanrıça arketipinden bu yana, 11 yıllık yolculuğunu "Tanrıça'nın Uyanışı" adlı eğitim serisi olarak paylaşmaktadır.

Ruhsal konularla ilgilenmeye başladığı zamandan beri kadim öğretilere meraklı olan ve araştırmalar yapan Efe Elmas, 2013 yılının Ağustos ayında “Kutsal Maya İnancı”, “Şamanın Kozmik Dünyası” ve “Nagual Sembolizmi” isimli kitapların yazarı olan Maya Şamanı Ayşe Nilgün Arıt’la tanışması sonucu başladığı şamanik pratik ve araştırmalara halen devam etmektedir.

2003 yılında Habibe Elmas’tan Usui Reiki Birinci seviyeye uyumlanmış ve 2007 yılında Usui Reiki Master / Teacher seviyesine ulaşmıştır. 2010 yılının Mayıs ayında görür görmez hocası olacağını hissettiği, Usui Reiki 17. Son ışık Aşama ve Grandmaster/teacher İsmail Bülbül’den Usui Reiki Master /Teacher seviyesini yeniden almıştır. Ve böylelikle Reiki serüvenine daha da derinleşerek devam etmiştir. 2013 yılında Usui Reiki Grandmaster 5/6 seviyesini İsmail Bülbül’den almıştır. Reiki eğitimleri ve seminerlerini sürdürmektedir.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler