Varoluş Dergisi

PARA NE İŞE YARAR?

Ne işe yaramaz ki… İnsanları bu yazı ile bu konuda biraz düşünmeye çağırmak istiyorum.

Paranın gerçekliğinin ve kullanım amacının nasıl doğduğuna bir bakalım önce isterseniz.  Para, yüzyıllar öncesinde, insanlığın kurulduğu ilk tarihlerde kendisinde fazla olanı, kendisinde az olan insana verdiği, onun karşılığında da kendisinde olmayanı aldığı bir takas sistemiydi. Senin bir sürü bardağın var diyelim, bardakların fazla sayıda oldukları için, sürahileri fazla olan insandan bardak karşılığı değiş tokuş yapıyorsun. Burada ilk etapta bir dengesizlik vardı, bu dengesizliği veya ihtiyaç fazlasını, başka birinin ihtiyacı ile takas ederek gideriyordun. Yüzyıllar geçti İnsan popülasyonu arttı. Tekerlek bulundu, minibüs veya taksiler çoğaldı ve sizin de arabanız yok ama arabaya ihtiyacınız var, bir yerden başka bir yere gideceksiniz. Bunun karşılığında yine sürahi, bardak ya da başka bir eşyanızı mı vereceksiniz? Böyle olsa bu ne kadar zor olurdu değil mi?

Yani para aslında; ihtiyaç duyduğumuz hizmeti ya da eşyaları değiş tokuş yaparak hayatı karmaşıklığından kurtarmak ve onu basitleştirerek daha iyi yaşamak için kullanılan bir araç fakat günümüzde denge yine şaştı galiba ve para, insan hayatını daha da karmaşıklaştırdı.

Bununla ilgili Sadhguru’nun şöyle bir tabiri var: ‘İnsanların çoğu sadece iyi bir yaşam istemiyorlar, etrafındakilerden ya da komşularından daha iyi bir yaşam istiyorlar. İnsanların etrafındaki insanlardan daha iyi yaşayabilme çabası yüzünden paranın arkasından koşmak amaç haline getirilmiş ve bu da sonsuz bir hikayeye dönüşmüştür,’’ der.

İşlemleri basitleştirmek için yaratılmış olan bir aracın peşinden koşmak yerine kısa bir süre içinde hayatınız için ihtiyacınız olanı, parayı aslında yaratabilirsiniz, bu çok kolay, ama öncelikle parayı neden kullandığınızın idrakinde olmalısınız bence. Cebimizdeki para cebimizde kalmalıdır, kafamıza girerse eğer saplantılı bir şekilde sadece para isteyip duran milyoner dilencilere dönüşmek olası çünkü.

Zaten bir şeyin size gelmesini istiyorsanız buna konumuz olduğu için para da dahil tabii, düşüncelerinizde istikrarlı olmalısınız. Düşünceleriniz sürekli yön değiştirirse, hedefiniz de yön değiştirecektir. Bir yandan bir şeyi isteyip öbür yandan, olması ile şüpheye düşmek, sonrada o işin olmasını beklemek sizin en büyük handikabınız olacaktır. Bir şeyi istemek de çözüm değil aslında. Çünkü olan şeyler ‘an’ da olur, siz sadece olmasına izin verirsiniz.

Bırakın para, başarı işini yapsın, siz önünden çekilin, sadece onunla uyumlu olun, onu ben böyle istiyorum diyerek baltalamayın. Bırakın Aşk’ın mayası işini yapsın, sürekli süt kasesini çalkalayarak onun tutunmasının önüne geçmeyin. Bırakın olan olsun siz sadece Aşk ile dolun.

Sevgiyle

Sebile Güneş

Esinlenilen kaynak: Youtube SADHGURU Videoları

Sebile Güneş

Sebile Güneş Nisan 1977 Yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve Orta Öğretimini Bursa Nedim Öztan İlkokulu ve Bursa Cumhuriyet lisesinde tamamladıktan sonra , Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü kazanarak İzmir ‘e yerleşti . Mezun olduktan sonra evlendi, Defne ve Burak adında iki çocuğu var. 2002 yılından beri özel sektörde mesleğini yapmaktadır. Kendisine, sebilegunes2007@hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler