Varoluş Dergisi

ORUÇ VE EVRENSEL ANLAMI

İslamiyet başta olmak üzere, yeryüzünde, Hristiyanlıktan tutun da, Yahudiliğe, Budizme, Hinduizme kadar tüm dinlerde ortak bir ibadet olan oruç ne anlama geliyorki, tüm dinlerde olmazsa olmaz bir ritüel hatta farz.

Genel olarak oruç, sözlük anlamına göre; bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak, engellemek diyebiliriz.

Peki dini anlamda da oruç, nefsini terbiye ederken olgunlaşmaya giden yollardan biri olurken, enerji anlamında vücudumuzda nasıl bir mekanizmaya sahiptir hiç düşündünüz mü?

Artık dünyadaki tüm olayları kuantum enerjilere göre açıklarken, oruç ibadetinin de kuantum anlamda bir enerji dengeleme ritüeli olduğunu söyleyebiliriz.

Bilindiği gibi tüm var olan şeyler negatif ve pozitif enerji alanı birleşiminden oluşmaktadır. İnsan bedenine alınan yiyecekler de bu anlamda negatif bir oluşu simgeler, çünkü besinlerin vücuda alındıktan itibaren sindirimi esnasında harcanan enerji negatif bir enerji alanı, nefes ile alınan oksijen ise tam tersi pozitif bir enerji alanı oluşturur.

Ruhumuzdaki negatif enerji yükünü azaltıp, pozitif enerji yükünü arttırmak, ancak çok daha az yemek ile mümkün olacaktır. Aynı şekilde tüm enerjilerin boşalımını sağlayan cinselliğinde kullanılmaması pozitif enerjinin vücutta dolaşarak, hem zihinsel, hem duygusal hem de fiziksel iyileşmenin, mutluluğun ve de asıl önemlisi, belki de ibadetin özü olan şükründe başlangıcıdır.

Alıntılar: www.okyanusum.com

Sebile Güneş

Sebile Güneş Nisan 1977 Yılında Bursa’da dünyaya geldi. İlk ve Orta Öğretimini Bursa Nedim Öztan İlkokulu ve Bursa Cumhuriyet lisesinde tamamladıktan sonra , Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünü kazanarak İzmir ‘e yerleşti . Mezun olduktan sonra evlendi, Defne ve Burak adında iki çocuğu var. 2002 yılından beri özel sektörde mesleğini yapmaktadır. Kendisine, sebilegunes2007@hotmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler