Varoluş Dergisi

MEYVELİ TOPLAR

Değerli Varoluş Dergisi Okurlarımız; sizlerden gelen yoğun sağlıklı ve kilo aldırmayan tatlı tarifi talepleri üzerine aroması muazzam, yapılışı çok kolay, sağlıklı meyve topları tarifiyle geldim. Tarifimiz sağlıklı ve diyet olmasının yanı sıra, glütensiz ve vegan beslenen okurlarımızın da severek tüketebileceği bir tarif. Bizim evde 7 den 77’ye çok sevilen, yeğenlerime çikolata yemeyi bıraktıran, üstelik çocuklarında kolayca hazırlayabileceği pratik ve sağlıklı bir aile tarifi.

Malzemeler:

2 Olgun Meyve veya 1 kase Kuru Kayısı

1 kase dolusu Tuzsuz Leblebi

1 kase Hindistan Cevizi

3 yemek kaşığı Ballı Fındık Ezmesi

1 çorba kaşığı Kakao

1 tatlı kaşığı Bal

Yapılışı:

Belirtmek isterim ki, ben evde olan meyveleri kullandım. Lütfen bu tarifi uygularken sizde evinizdeki meyveleri değerlendirin. 1 kase kuru kayısıyı 1 gece öncesinden ya da 3-4 saat suda bekletip, şişirin veya taze kayısı, muz, şeftali istediğiniz meyvelerin püresini elde edin, leblebileri toz haline getirip, geniş bir karıştırma kabına alın, içerisine kakao ve bal ilave edip karıştırın, ele yapışan ama tok bir kıvam aldıktan sonra, küçük yuvarlak parçalar alıp, ortalarına fındık ezmesinden azar azar ekleyip, elimizde yuvarlayalım. Elimizi arada ıslatarak, daha kolay çalışabiliriz, hazır topları dileğe göre hindistan cevizi veya evde toz fındık, fıstık, dilediğiniz bir toz veya kırıntı parçasıyla kaplayabilirsiniz. (Fırınlanmış ceviz ve hafif tarçın parçaları da yakışıyor)

Şimdi şekersiz ama tüm tatlı krizlerinizin önüne geçecek ve masum olduğu için de asla pişman olmayacağınız meyve toplarınızın tadını çıkarma zamanı.

Afiyet olsun.

Ali Onur Alper

Ali Onur Alper

Ben Ali Onur Alper. 1989 yılında Gaziantep'te doğdum. Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladığım lisans eğitimim boyunca ağırlıklı olarak şifalı bitkiler üzerinde çalıştım. Uluslararası projelere katıldığım lisans eğitimim sonucunda Mutfak Sanatları Akademisi'nde Aşçılık eğitimi alıp 5 yıl boyunca Türk Hava Yolları'nda Uçan Aşçı olarak çalıştım. Dünyayı dolaştım. Akabinde California'ya taşınarak 1 yıl kadar burada çalıştım. İnsan Kaynakları ve İşletme üzerine ayrı ayrı yüksek lisans eğitimimi tamamladım ve akabinde Sola Unitas'da koçluk eğitimi aldım. Türkiye'ye döndükten sonra nihayet hocam İsmail Bülbül ile Reiki'ye dahil oldum. Yalnızca şu ana kadar öğrendiklerim değil, kişisel farkındalığımı da üst düzeye çıkartan bir deneyimle hayatımın en keyifli zamanlarını yaşıyorum. Siz değerli Varoluş Dergisi okurlarıyla bulunmaktan büyük keyif duyuyorum.

2 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler