Varoluş Dergisi

KİŞİSEL & RUHSAL GELİŞİM VE REHBERLERLE İLİŞKİMİZ

Kişisel ve Ruhsal gelişim sıklıkla birbiri yerine kullanıp karıştırdığımız şeyler, haliyle kişisel ve ruhsal gelişim rehberlerinden de ne beklememiz ve beklemememiz gerektiğinden emin değiliz, bu da yolculuğumuzda pek çok karmaşaya sebep olabiliyor. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki her tekniğin öğreticisi ya da eğitmeni illa rehberlik vermek durumunda değildir, rehberi daha çok teknik önünüzde kapı açtıktan sonra yürüyeceğimiz aşamalarda yolu yürümüş bir aydınlatıcı, yol arkadaşı gibi düşünmek gerek.

Kişisel gelişim; ilk ve temel basamak olarak kişilik, karakter ve egomuzun oturduğu ve özün daha çekinik kaldığı aşamadır. Ruhsal gelişim ise; kişi, kişisel gelişimini bir noktaya kadar sağlıklı biçimde oturttuktan sonra ilerleyebilen bir aşamadır… Çünkü burada kişisel gelişimin olmazsa olmaz öğe, nitelik ve basamaklarının baskınlığını kaybedip, esneyerek, dönüşüm geçirerek özün açığa çıkması zorluğu esastır ki bu da sağlam bir ego gerektirir. Bu nedenle zaten kişisel gelişim olmadan ruhsal gelişim olmaz, hatta sağlıksız, dengesiz yerlere gider.

Bu aşamalar yaşam boyudur ve doğrusal olmayıp bazen birbirinin içine geçer fakat talep, ihtiyaç, üslup, yöntem ve nitelikleri oldukça farklı çoğunlukla da zıt görünümdedir. Bunu dış ve iç kabuk gibi düşünebilirsiniz. Dıştan içe gideriz ve bu bir sarmaldır o nedenle çemberi tamamladığınız yer başladığınız yer gibi görünür, fakat tamamen başka bir yerdir;çember yuvarlak değildir’ dedikleri tam olarak budur. Bu, insanda bir çelişki, bulanıklık, kaybolma, şüphe ve her şeyin içiçe geçtiği sınırsız bir biraradalık hali yaratır ve tahmin edersiniz ki ilk başlarda bu oldukça korkunç ve her türlü sapmaya da açıktır. Oysa ki bulunduğumuz yer, basamak açısından henüz kemale ermediyse böyle panik, gelgit veparadokslara kapılırız. Sağlıklı bir ruhsal gelişim ve olgunluk,kişisel gelişimi sabote etmez, sağlıksız bir kişisel gelişimse daima ruhsal gelişimi engeller. İhtiyaçlar ve işlevler hiyerarşisinde olduğu gibi  bir aşamada gerekli olan bir şey diğer bir aşamada gereksiz, geçersiz hatta zararlı olabilir. Bu aşamada insanın herhangi bir durumda nerden işlev gördüğünü bilmesi önemlidir. Nasıl başarılı olurum? ve popüler versiyonuyla bunun 10 yolu gibi bir ıçerik bir kişisel gelişim aşamasını işaret ederken, başarıdan ne anlıyorum? Bir ruhsal gelişim içeriğidir. Nerde durduğumuzu biraz olsun açıkça bilebilmemiz seçilecek rehberlikler açısından da önemlidir fakat her halükarda nerdeysek zaten oraya çekilir o tip rehberlerle buluşuruz.

İkisini sıklıkla birbirine karıştırsak da, rehberliği bir insan tarafından yapılan her basamağın ilk adımlarında rehberlere pozitif ya da negatif projeksiyon yapma eğiliminde oluruz, başka deyişle gölgelerimizi yansıtırız. Çoğunlukla rehberleri ana, babamız, partnerimiz yerine koyar, bazen putlaştırır, ulvi değerlerin hepsini atfeder, bazen yerin dibine sokar bazen de gelgitli bir ilişki yaşarız. Bu bir yandan doğal, beklenen ve oldukça terapatik bir süreçtir. Bunun muradedilenpotansiyeline ulaşması ise iki tarafında sağlıklı farkındalık ve çabasını gerektirir. Dahası sizin ve rehberinizin ayrı ayrı ve bazen de beraber kendi kalıplarına çalışması demektir. Kişisel gelişimde bunlar daha bilinçli, yumuşak seyrederken ruhsal rehberlerle ilişki daha çok daha bilinçaltı düzeyde, gelgitli, derin ve yoğun olabilir. Çünkü ruhsal rehberler genelde kendi meşrebince ve sizin ayarınıza göre şablonlarınızı yontmak,aynalık yapmak ve özü daha çok ortaya çıkarmak için vardır;bu her zaman sandığımız güllük gülistanlık biçimlerde olmazrehberinizdeki herhangi bir şey sizi fazlasıyla tetikleyebilir bu da sizde başa çıkması zorlayıcı düşünce, duygu ve ruh hâlleri yaratabilir böyle durumlarda genellikle ya geçtiğimiz güvenli bilindik limanda bir sonraki imkana kadar kuluçkaya yatar ya da genişler, dönüşür ve içeririz. Bu bakımdan kişisel gelişimkonfor alanında daha destekleyici, güçlendiricidir ve kişiyi ruhsal gelişimin yıkıcı etkisine hazırlamakla da görevlidir.Denge ve bütünlük içinse ikisi beraber gereklidir.

Genel olarak ruhsal gelişimde ilerlemek istiyorsak, bildiğimizi sandığımıza ve bazı bakış açılarına tersinden bakabilmek, kişisel gelişim basamaklarında iyice konakladığımızdan emin olmak, rehberler vesilesiyle tetik noktalarımızla çalışmaya başlamak, ruhsal ve manevi yol prensip ve etiğini edinmeye başlamak uygun olacaktır. Diğer bir önemli konu da;rehberinizin de bir insan olduğunu unutmamak... Rehberlerimizin de kendi bireysel ve kolektif tekamüli seyrivardır. Yani ihtiyaç, arzu ve ajandaları. Bunu göz önüne alırsak çok daha sağlıklı, insanca, bütünsel ve çok daha gerçekçi, sağlam ve dengeli ilerleyebileceğimizi düşünüyorum.

Ahu BİRLİK

Ahu Birlik

1981 baharında Ankara'da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim seyahat ve enstantanelerle geçti. İstanbul Bilgi Üniversitesi Film&Tv lisans ve Kültürel İncelemeler yüksek lisans programlarını tamamladıktan sonra hizmet, üretim, reklamcılık gibi sektörlerde farklı görevlerde yer aldım. 2012 yılında içsel yolculuğu beni Reiki Bilinçaltı Terapiler ve Can Hocam İsmail Bülbül'e taşıdı. 2014 yılından beri Bodrum'da yaşıyor, Bodrum Şifa Sanatları Atölyesi Kumbahçe'de yolculuğumuza sevgiyle, şükranla devam ediyorum.

Usui Reiki Master Teacher

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler