Varoluş Dergisi

BİR ‘VAR’ VE ‘YOK’ MASALI

“Bir varmış bir yokmuş” diye başlar bütün masallar…

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar ikenSonsuzca uzanan bir boşluğun içindeki milyarlarca galaksiden birinde orada yaşayanlar tarafından Dünya diye adlandırılan bir gezegen varmış. Bu gezegende canlı ve cansız birçok varlık bulunurmuş ve bu varlıklardan birinin adı da insan’mış. Günlerden bir gün, insan, birdenbire, hiç bilmediği bir yerde hiç bilmediği bir hayata gözlerini açmış. Buna ‘doğum’ deniliyormuş. Ve doğum denilen kavram beraberinde ‘ölüm’ü getiriyormuş. Dünya, zıtlıkların ve ikiliklerin olduğu bir yermiş.

Samsara, Sanskrit kökenli modern dillerde birincil olarak ‘Dünya’ anlamında kullanılır. Hinduizm, Budizm, Jainizim, Sihizm dinlerinde reenkarnasyon ya da yeniden doğum döngüsünü anlatan bir kavramdır.

Bu dinlerdeki genel anlayışa göre, ölümün gerçekleştiği sırada karmik hesap kişinin yeniden doğduğu sıradaki duruma aktarılır. Samsara’nın sonsuz ölüm ve yeniden doğum zincirinden nasıl kurtulunulacağı bu dinlerdeki esas konulardan biri olmuştur.

Önemli Hint dinlerinin ortak tanımı olan samsara; yaşamın döngüsünü, ölümü ve yeniden doğuşu, var oluşu ve yok oluşu tanımlar. Kaynak: Wikipedia

Ruh, doğum ve ölüm deneyimleriyle ‘yok’luktanvar’lığa ve ‘var’lıktanyok’luğa geçerek olgunlaşıp gelişerek yol alır. Buna ruhun tekâmül yolculuğu da diyebiliriz. Tekâmül sözlük anlamı olarak, ‘olgunlaşma, gelişim, evrim’ gibi anlamlara gelmektedir. Ruhsal tekâmül ise, ruhun kendi kemâlatına doğru geçirdiği evrim olarak tanımlanabilir.

Samsara döngüsünden kurtulmak, farklı kültürlerde farklı isimlerle ifade edilmektedir.

Genel anlamıyla ise, insanın kendisine bahşedilen yaşam içerisinde Öz’ü ile buluşmasını ifade eden ‘Aydınlanma’ deneyimi olarak tanımlayabiliriz.

Mevlânâ bu tekâmül yolculuğunu şu şekilde dile getirmiştir.

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum.

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum.

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum.

Öyleyse ölümden korkmak niye?

Hiçbir sefer kötüye dönüştüğüm

Ya da alçaldığım görüldü mü?

Bir gün insan olarak ölüp

Işıktan bir yaratık,

Rüyaların meleği olacağım.

Fakat yolum devam edecek,

Allah’tan başka her şey kaybolacak,

Hiç kimsenin görüp duymadığı bir şey olacağım.

Yıldızların üstünde bir yıldız olup,

Doğum ve ölüm üzerine parlayacağım.

Bir ‘Var’mış Bir ‘Yok’muş

İnsanın masalı buymuş…

Gökçe YILMAZ

Gökçe Yılmaz

İsmim Gökçe Yılmaz. 1980 İstanbul doğumluyum. Nefes almaya başladığım andan itibaren İstanbul’da süren yaşamım 2015 yılından beri Bodrum’da devam ediyor.

Kendimi arama yolculuğum, çocukluk ve gençlik yıllarımdaki sorgulamaları saymazsak, hayatın beni içsel olarak sıkıştırması ile başladı. Okuduğum tüm kitaplar, mutlu olmak için insanın kendini değiştirmesi gerektiğini söylüyordu ama hiçbiri kendimi nasıl değiştireceğimi tam olarak söylemiyordu. Kendimi değiştirmenin ve mutluluğa ulaşmanın yöntemini ararken daha önceden de araştırdığım ve bilgi sahibi olduğum Reiki’ye uyumlanmaya karar verdim. 2015 senesinde Usui Reiki ile başlayan yolculuğum, 2017 yılından itibaren Gurdjieff’in 4.Yol Öğretisi ile devam etti. 2018 senesinde Bütünsel Yaşam Koçluğu ve 2020 yılında da EFT Eğitimi aldım. 2020 senesinin Aralık ayında Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hayatıma eklendi. Yaşadığım içsel bir çekilim sonucunda, 2021 yılının Şubat ayında, 4.Yol Öğretisinden Tasavvuf Öğretisine geçiş yaptım.

Bugün kendimi dönüştürmeye Tasavvuf Öğretisi ile birlikte Reiki, EFT, Yoga, Nefes ve Meditasyon teknikleri ile devam ediyorum.

2 yorumlar

 • Merhaba Gökçe dostum. Seni Çağrı Hocamın kahve buluşmasında görmüştüm. Daha öncede canlı yayınında izlemiştim. İlk karşılaşmanı anlatmıştın ve beni gerçekten çok etkilemişti anlattıkların.Yazıların olduğunu bilmiyordum. Ouroboros hesabı paylaşmış oradan gördüm.
  Ne kadar sade ne kadar öz bir yazı. Ellerine sağlık. 🌼🙏

  • Sevgili Ayşe,
   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim 🙏
   Yeniden karşılaşmak üzere,
   Sevgilerimle 🌹

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler