Varoluş Dergisi

REİKİ VE YOGA

Reiki ile tanıştıktan birkaç yıl sonra, yogaya merakım oluşmaya başladı.

Her öğreti kendi içinde bir sistemi barındırır. Bu sistem senin için uygunsa, o sisteme bağlı kalmak ve gereklerini en doğru şekilde uyguladığında fayda sağlayacaktır.  Birçok farklı şifa tekniği ya da öğretiyi aynı anda yapıyor olmak enerji alanında karışıklığa sebebiyet verebilir. Bir süre kendine uygun olan öğretiyi aramış olabilirsin, bulduğunda anlayacaksın.

Her şey yoga hocası olmak istememle başladı.

Yoga uygulamaları, önce bizlerin zihnin yani ego ile karşılaştığımız bir süreci kapsamaktadır. Özellikle biyoenerjimiz ile yaptığımız çalışmalar, dıştan içe doğru beden aracılığı ile yapılan çalışmaları içermektedir. Dıştan içeri dememdeki kasıt, ben olduğumuzu sandığımız ego- zihin- beden üzerinde yapılan enerjetik çalışmalar bütününü içermektedir. Kişi önce en direkt algılanan beden üzerinde çalışmaktadır. Zihni beden aracılığı ile fark etme ve biyoenerjinin sürekli aşağıdan yukarıya akması üzerine çalışmalar yapılır. Yoga hareketlerinde kişi kendi doğası ile karşılaşır ve arınmaya başlar, bu arınma bedenden zihne akan uzun bir yolculuktur. Kişinin hangi çakraları aktif çalışıyorsa, hangi çakraları açıksa o çakraları fazla aktive ederken, ana temel yedi çakradan tıkalı ve kirli yahut kaymış olan çakralarda daralma sağlayabiliyor. İşin ehli olan bir yoga ustasıyla yıllarca çalışan kişi ancak ve ancak, nefis beden terbiyeleri ve ego terbiyelerinden geçerek aurası yumuşadıktan sonra, zamanla çakralarda açılmaya ve temizlenmeye başlıyor. Bu süreç usta tarafından öğrencisinin takibi ile yıllarca süren eğitimler sonucunda açılıp dengeye geliyor. Bu süreçlerde çakralarda oluşan dengesizlikler, bazı öğrencilerde, dünyevi yani aşağıdan yukarıya olan ilk 3 çakralarda genişleme ve açılma çok olurken, bazılarında da üst çakralarda fazla genişlemeler meydana gelebiliyor.

Bu dengesizlikler sonucunda kişinin deneyimlemesi gereken süreç sancılı olabiliyor. Alt çakralar çok açıkken ve üst çakralarda daralma olduğunda, öfkeli, dünyaya bağımlı, aşırı cinsellik, aşırı para kazancı, biyoenerjide artış, manipülasyon ve daha birçok doyumsuzluk hali yaratabiliyor. Üst çakralarda fazla genişleme ve alt çakralarda daralma da, ayakları yerden kesilmiş, madde ile bağ kuramayan, parayla ilişkisi bozulmuş, alma ve verme dengesi kuramama, aşırı dindar ya da aşırı spiritüel konulara bağlılık, hayattan zevk alamama, beden algısını kaybetme, zihinde bulanıklık, karar verme yeteneğinin gitmesi, kafa karışıklığı, aklından geçen fikirleri hayata geçirmekte zorluk gibi etkileri mevcuttur.

Asıl amaç tüm çakraların dengeye gelmesi ve asıl amaçlanan kendini bulma ve özümüzde ne olduğumuzu anlama yolculuğu. Bu yolculukta yoga öğretisi uzun soluklu ve iyi bir yoga üstadı ile gerçekleştirilmesi elzem ve önemli olduğunu düşünmekteyim.

Sadece yoga ile ilgilenenlere tavsiyem, kendinde ki bu dengesizlikleri fark ederek, yaptığı yoga çalışmalarında denge kurmayı sağlamak asıl amaç olmalıdır.

Yoga kelimesinin anlamı; Sanskritçe  yuj kelimesinden türemiştir. Etimolojik açıdan bakıldığında; birleştirmek, bağlamak, sıkı sıkı tutmak, koşumları bağlamak gibi birçok anlama gelmektedir. Aynı zamanda zihin beden ve ruh dengesi sayesinde anda kalmayı deneyimlemek, bu sayede yoganın ilk sutrası olan; ‘Atha Yoga Anushasanam’ yani ‘Yoga şu anda oluyor’ dur. Patanjali, yoga hakkında ilk yazılı kaynakları ortaya koyarken, kılavuzluk etmesi içinde bir yol haritası sunmuştur.

Bu yüzden dengeyi korumak bütüne giden yolda elzemdir. Hayati önem taşır. Bu süreçte dengesizliği tespit etmek de sürecin önemli bir parçasıdır.

Reiki, yogadan farklı olarak, özden yani içten dışa doğru arındıran bir süreci kapsar. Yoga da zihin ve beden yoluyla ‘ben’e yani egoya ve daha sonra, öze yolculuk yapılırken, Reiki’de insiye işlemi ile yumuşayan ve temizlenen aura katmaları ve buna bağlı olarak açılan temizlenen çakralar vasıtasıyla öz kaynağa direk bağlanılır. Özün fark edilmesiyle arınma süreçleri ve ego-zihin eğitimleri, içeriden dışarıya doğru başlar. Reiki enerjisi yumuşaktır. Bazen de sert bir öğretmendir. Öz sevgi, kendini bilme yolunda kişiye birçok farkındalık katacaktır.

Naçizane Reiki ve Yoga’yı bir arada uygulayanlara kendi uyguladığım ve sonuç aldığım tavsiyelerim:

Amaç dengede kalmak ve Reiki’nin Yoga’ya ve Yoga’nın Reiki’ye desteklemesini sağlamak için, mutlaka Yoga’dan önce ve sonra Reiki dengeleme çalışmaları yapılmalıdır.

Mümkünse kalabalık ortamlarda, toplu Yoga çalışmalarına girmeden önce auralar açık ve iç içe geçeceğinden dengesizlik yaratmaması adına Reiki 2, Reiki 3A, Reiki 3B ve ışık aşamalarında Reiki sembolleri ile kendilerini korumaya almaları önerilir.

Üst çakralarda açılma, alt çakralarda daralma ya da alt çakralarda daralma üst çakralarda genişleme gibi dengesizlik yaşanıyorsa mutlaka, dengeye gelmek adına bir süre Yoga yapmayıp, kendinizi gözlemleyin ve Reiki tekniklerinden, 14 hareket yahut 9 hareketi dengede hissedene kadar her gün uygulayın. Çakra temizliği ve dengeleme çalışmalarını da mutlaka 2 günde bir yapın.

Herkese tekamül yolculuğunda bol farkındalık denge ve başarılar diliyorum.

Sevgiyle kalın.

Sorularınız olursa veya eklemek istediğiniz bilgiler olursa, soru-cevap kısmından lütfen paylaşın.

Hep birlikte aydınlanalım.

Elif Yilmaz Öztürk

Elif Yılmaz 1988 yılında Ankara'da doğmuştur.
11 yaşında başladığı yüzme sporuna lisanslı olarak devam etmiş, 14-16
yaş aralığında Milli Takımda yer almıştır. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. 14 yılı aşkın süredir Yüzme Antrenörlüğü yapmaktadır.
2014 -2015 yılında '200 Saat Yoga Alliance' eğitimini tamamlamıştır.
Sporculara özgü olarak Yoga ve Yönlendirmeli Meditasyon Çalışmaları
yaptırmıştır.
2011 Yılında Usui Reiki Grandmaster/ Teacher 17. Işık aşama İsmail
Bülbül’den Reiki 1. seviyeye uyumlanmıştır. 9 yıllık Reiki yolculuğunda, İsmail Hoca'nın birçok çalışmasına katılmıştır. 2014 yılında Reiki 2.
aşama, 2016 yılında Reiki 3A aşaması, 2020 yılında, Reiki 3B Master Öğretmenlik aşamasına Öğretmeni İsmail Bülbül tarafından uyumlanmıştır.

2 yorumlar

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler