Varoluş Dergisi

REİKİ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

Bir süredir yazmaya başladım bildiğiniz gibi. Arkadaşlarım ve dostlarım yazdıklarımı çok beğendiklerini ve bir farkındalık sağladığını söylüyorlar. “Ya çok güzel yazıyorsun, vermek istediğin mesajı anlıyoruz da bu Reiki nedir yahu?” tarzı sorular gelmeye başladı, bende bir bayram havası. Çünkü bu demek oluyor ki, çevremdeki birçok insanı Reiki ile tanıştırmaya vesile olmuşum. Sonra fark ettim ki aslında tanıştırmamışım. 🙂

Şimdi tanıştırmaya çalışacağım sevgili okur;

Reiki nedir?

 • Reiki Japonca bir kelimedir. Rei; “evren ve bizi kuşatan tüm bilgiler”, Ki; “yaşam gücü içeren enerji” demektir. Haliyle Reiki’nin kelime anlamını ‘evrensel yaşam enerjisi’ olarak kabul ediyoruz.
 • Reiki bir enerji dengeleme tekniğidir. Kişinin özündeki yaşam enerjisini yönlendirip harekete geçirmenin bir yoludur.
 • Reiki süptil bir enerjidir. Yani yoğunluğu daha az, titreşim hızı daha yüksek, daha akışkan, daha ince ve çok daha naif bir enerjidir. Belli belirsiz bir enerji olduğu için tam olarak algılayamayız.
 • Reiki uyumlanmak, inisiye olmak ya da “el vermek” ile yararlanabileceğiniz bir enerjidir. Bana sorarsanız Reiki’yi hayatınıza dahil etme eyleminde en önemli kısım uyumlanma kısmıdır, doğru bir şekilde uyumlanmak çok önemlidir.
 • Reiki akıllı bir enerjidir. Şifalandırmak istediğiniz bölgeye elinizi koyarsanız orayı iyileştirmeye çalışır. Ağrıyan bölgeye değil de başka bir yere elinizi koyarsanız, bu akıllı enerji gidip o ağrıya neden olan enerji blokajını bulur ve iyileştirmeye devam eder.
 • Reiki enerjisi sadece dokunarak verilmez. Şifacı, kişiye dokunarak ya da ellerini birkaç santim uzakta tutarak da çalışabilir. Şifacı, Reiki 2 ve üzeri ise mental olarak da şifa çalışması yapabilir.
 • Reiki her zaman iyilik için kullanılır. (Evet sevgili okur, gıcık olduğun insanları duman etmek için Reiki’yi kullanamazsın, zaten Reiki’yi hayatına dahil ettiğin zaman da o gıcık olduğun kişinin aslında kendin olduğunu görecek, bu durumu yapabildiğin kadar iyileştirecek ve o kişiye anlam yüklemesi yapmaktan vazgeçeceksin.)
 • Bir kere Reiki’ye uyumlandıktan sonra ömür boyunca evrensel enerjiye kanal olursunuz. Enerjinin sizden akması için niyet etmeniz ve şifa istemeniz yeterlidir. Yapacağınız tüm çalışmalar “bütünün ve şifa isteyen kişinin en yüksek hayrına” şeklinde niyet edilerek yapılır.
 • Reiki uygulaması çok güçlü olan ruhsal bir deneyimdir. Aynı zamanda uygulayıcılarda ruhsal farkındalığı artırır.

Reiki ne değildir?

 • Reiki alternatif bir tıp yöntemi değildir. Tıbbi teşhis ve müdahalelerin yerine geçmez, ancak tedaviyi tamamlar. Bunu tedavinin olumsuz yan etkilerini azaltırken, olumlu sonuçların gelişmesine katkıda bulunarak yapar. Bugün dünyanın pek çok yerinde Reiki uygulayan hastaneler bulunmaktadır. Hatta Amerika ve İngiltere’de birçok üniversite ve hastane, Reiki eğitimi vermektedir. Üstadımız İsmail Hoca’mızın kitabında bu hastanelerin listesine ulaşabilirsiniz! *
 • Reiki zor bir şey değildir. Reiki öğrenmek insanın entelektüel kapasitesine bağlı değildir. Kişinin yeteneklerine dayanmaz. Oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir tekniktir.
 • Reiki sihirli bir değnek değildir. Reiki uyumlaması aldıktan sonra banka hesabınız birden coşmaz, o çok sevdiğiniz ayakkabı hediye kutusunda kapınızın önüne konmaz, işyerinin anahtarını patronunuz elinize vermez, bütün sorunlarınız birdenbire çözülmez ve haliyle gecenin sonunda siz de balkabağına dönüşmezsiniz. 🙂 Eğer hayatınızda olumlu gelişmeler yaşamak isterseniz, Reiki’yi hayatınızın normal akışının içine almalısınız. Temiz niyetlerle süreğenliği olan çalışmalar yapmalısınız. Ki, bu şekilde olsa bile, hayatınız yavaş yavaş rayına oturacaktır. Çünkü Reiki ile bilinç düzeyiniz ve farkındalığınız artacak, sonrasında muhtemelen, banka hesabındaki sıfırlar ya da ayakkabılar eskisi kadar anlamlı görünmeyecektir.
 • Reiki biyoenerji değildir. Birine Reiki uygulayarak o kişiyi şifalandıran ‘siz’ değilsiniz. ‘Siz’ sadece bir bambu kamışı ya da bir kablo gibi enerjiye kanal olursunuz. Bu yüzden şifa verirken kendi enerjinizi kullanmazsınız, Reiki enerjisine kanal olduğunuz için de şifa çalışması sırasında yorulmazsınız, aksine şarj olursunuz.
 • Reiki bir uzak doğu dövüş sporu değildir. 🙂 (Bunu özellikle ‘Yani o kadar spor yapıyormuşsun hiç de belli olmuyor’ diyenler için yazıyorum.)
 • Reiki bir din değildir. Dinler üstü bir kavram da değildir ama hiçbir inanca da ters düşmez. Günümüzde milyonlarca insan hangi dinden, dilden, ırktan ya da mezhepten olursa olsun Reiki enerjisini kullanır.
 • Reiki kişiye asla zarar vermez. Reiki’yi uygulayan kişiye, uyguladığı kişiden herhangi bir olumsuzluk sirayet etmez. Dedim ya siz kanalsınız sadece.
 • Reiki sadece bir kişiye, gruba ya da kuruluşa ait değildir. Öte yandan bana göre herkes Reiki öğretir de doğru bir düşünce değildir. Yanlış uyumlamalar ve Reiki hakkında yanlış bilinenleri (bilerek ya da bilmeyerek) diğer insanlarla paylaşmak, hem insanlara hem de Reiki öğretisine zarar vermekte. Ben de yanlış Reiki uyumlaması alanlardandım çünkü. Üstadım, İsmail Hocamın doğru uyumlamasıyla dengeye ulaştım.

Bu yazdıklarım tamamen benim Reiki hakkında yapmış olduğum araştırmalar, sohbetler ve kendi deneyimlerim sonrasında sentezlediğim bilgilerdir. Temennim odur ki bu yazdıklarım size Reiki öğretisi hakkında bir kapı açar.

*Reiki İlahi Aydınlanma, İsmail Bülbül, Mona Yayınevi

 

İmren Yıldırım Yılmaz

1987 yılında doğdu. Öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bir Matematik Öğretmeni. Deniz’in ve Güneş’in annesi. ‘Bir çocuk değişir dünya değişir.’ diye düşünenlerdendir, bunu başarmaya çalışır bir öğretmen ve anne olarak. Reiki 3B (Master Teacher) aşamasındadır, kendini kendinde aramaya devam etmektedir.

1 yorum

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler