Varoluş Dergisi

PİRE GİBİYİZ MAŞALLAH

Bilim adamları pireler üzerinde harika bir deney yapmışlar. Bilimsel kaynaktan makalesine ulaşamadım ama bir çok kaynakta yazdığı için doğru olduğunu düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Zihnimizin bizleri ne kadar etkilediği ve içeriği olumsuz olduğunda da bizleri ne kadar engellediğini çok güzel göstermişler bence.

Farklı yükseklikte zıplayabilen pirelerden rastgele bir grup pireyi almışlar ve  35 cm yükseklikteki cam bir fanusun içine koymuşlar. Fanusun tavanını cam ile tabanını ise metal ile kapatmışlar. Taban kısmını ısıtmaya başlamışlar.

Taban kısmındaki metalin ısınması pirelerin zıplamasını artırmış. Zıplayan pireler cam tavana çarpmaktaymış. Bir süre sonra cam tavana çarpan pireler kendiliğinden 35 cm yükseklikte zıplamaya başlamışlar.

Bir müddet sonra bilim adamları tavandaki camı kaldırmışlar. Ama görmüşler ki istedikleri yükseklikte zıplamakta özgür olan pireler hala sınırlandırıldıkları kadar, 35 cm zıplıyorlarmış.

Deney siz de nasıl bir his, nasıl bir yargı oluşturdu bilemiyorum ama ben bu işleyişi insan zihninin mekanizmasına çok benzettim.

Yaşadıklarımızdan veya yaşayamadıklarımızdan dolayı oluşturduğumuz inanç kalıplarımızın, zihnimizdeki blokajların bizleri nasıl tutsak ettiğini, özgür irademizi geçmişe takıldığımızdan dolayı nasıl da kullanmadığımızı somut olarak gördüm sanki.

Hayatlarımızda engeller oluyor, zaman zaman tökezliyoruz, zaman zaman düşüyoruz. Ama bu engeller öyle ya da böyle hayatımızdan zamanla çıkıyor, zorluklar tüm hayatınız boyunca sürmüyor. Şunu gördüm ki engeller ortadan kalksalar bile bizler zihinlerimizde onları hala var olarak görüyoruz. Geçmişe takılı yaşıyoruz. Bu durum neredeyse tüm  enerjimizi soğurduğu için de pireler gibi özgür irademizi kullanmıyoruz, olayları veya kişileri suçluyoruz.

Ama bu deneyde de görüldüğü üzere zihnimizi ve gerçekleri gözden pek geçirmiyoruz. Bu yazı biraz farkındalık yaratsın siz de ve pes dediğinizde, aman nasıl yapacağım diye umutsuzluğa kapıldığınızda veya kendinizi engelleri nasıl aşacağım diye çaresiz hissettiğinizde aklınıza gelsin.

Belki engel sizsinizdir?

Emine NALÇACI MAVİŞ

 

 

Emine Nalçacı Maviş

4.10.1984 Ankara doğumlu. Lisans/Yüksek Lisans dahil tüm eğitimlerini Ankara'da aldı. Çocuk diş hekimi oldu. Ankara, Sinop, Düzce’de çalıştı. Evlendi. İstanbul’a geldi. Bilincine ışık yakarak, hayata bakışını, böylece hayatını değiştiren Reiki Hocası İsmail Bülbül ile tanıştı. Şu an Reiki 3b öğretmeni oldu. Reiki’yi bilime katmalıyım isteği ile Yeditepe Üniversitesi Fizyoloji bölümünde doktoraya başladı. Böylece bir kez daha insanın mükemmel yaratıldığına şahit oldu. Reiki Okulu’nda öğrendiği öğretilerin soyutluğunun doktora bilgilerinin somutluğu ile desteklendiğini görünce yürüdüğü yolun doğruluğundan emin oldu. Düşüp kalkmalarından sonra o yolda koştuğunu hissediyor. Dönüp duruyor bakalım. Allah sonunu hayır etsin. Bu arada bir kızı, bir oğlu oldu. Onlar ve yaşadığı hayat sayesinde sevgiyi, sabrı, merhameti ve tüm güzellikleri hayatına katmaya çalışıyor. 2022 sonu itibarıyla Usui Reiki Grandmaster 5&6.Aşama olmuştur.

Yorum yap

İnternet üzerinden dijital yayın hayatına ilk olarak 2013 yılında başlamış olan Varoluş Dergisi, kısa bir aradan sonra şimdi yeniden okurları ile birlikte. Değerli yazarlarımız, Spiritüalizm, Reiki, Yoga, Astroloji ve Yaşam alanlarında, siz değerli okurlarımız için yazıyor…

Arşivler